Апајао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апајао
Провинцискиот грб на Апајао
Провинцискиот грб на Апајао
Мапа на Филипините со факти за Апајао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Апајао
Регион Кордилера Регион (CAR)
Главен град Кабугао
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 7
 - Барангај 133
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 4-та
 - Вкупно (2000) 97.129
 - Густина 25/km² (најниско)
Површина 32-ра
 - Вкупно 3.927,9 km²
Основана 14 февруари, 1995
Јазици Илокано, Иснаг Тагалог
Гувернер Елиас К.Булут, Сер]]


Апајао е покраина на Филипините во Кордилера Регионот на островот Лузон. Главен град е Кабугао е се граничи со Кагајан на север и исток, Абра и Северен Илокос на запад, и Калинга на југ.

Економија[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Апајао е поделен на 7 општини.

Општини[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 17°45′N, 121°15′E