Батангас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Батангас
Провинцискиот грб на Батангас
Провинцискиот грб на Батангас
Мапа на Филипините со факти за Батангас highlighted
Мапа на Филипините со факти за Батангас
Регион Калабарзон (Region IV-A)
Главен град Батангас Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 31
 - Барангај 1.078
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 9-та
 - Вкупно (2000) 1.905.348
 - Густина 602/km² (7-ма)
Површина 41-ва
 - Вкупно 3.165,8 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Тагалог, Шпански, Англиски
Гувернер Вилма Сантос-Ректо (Lakas-CMD)


Барангас е покраина на Филипините која е сместена на југозападниот дел на островот Лузон во регионот Калабарзон. Главен град е Батангас Сити и се граничи со покраините Кавите и Лагуна на север и Кезон на исток. На запад излегува на Јужнокинеското Море. Во Батангас се наоѓа и познатото езеро Таал.

Јазик[уреди | уреди извор]

Батангас е „срцето на јазикот тагалог“. Батангасите зборуваат на Тагалог, всушност на еден негов стар дијалект.

Музеи[уреди | уреди извор]

  • Apolinario Mabini Shrine *
Marcela Agoncillo Историски музеј,
Барангај Таланга, Танауан Сити, Батангас
  • Miguel Malvar Hospital *
Leon Apacible Историски музеј,
Ст. Томас, Батангас
  • Museo ng Batangas at Aklatang Panlalawigan
Dr. Jose P. Библиотека,
Танауан Сити, Батангас

Туристички бироа

  • Batangas Tourism Office
Batangas Museum and Provincial Library Bldg.,
Батангас Сити 4200, тел.: (63-43) 723-0130
  • Office of the Governor
2nd Floor, Provincial Capitol Bldg., Batangas City 4200
Тел.: (63-43) 723-1905, Fax (63-43) 723-1338

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Батангас е поделен на 31 општини и 3 градови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Зградата на Капитолот во Батангас Сити
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли