Таал (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таал
Taal
Таал Taal - сателитка снимка на езерото со вулканскиот остров
Таал
Taal - сателитка снимка на езерото со вулканскиот остров
сателитка снимка на езерото со вулканскиот остров
Место Батангас
Координати 13°59′13″N 121°00′44″E / 13.98694° СГШ; 121.01222° ИГД / 13.98694; 121.01222
Вид кратерско езеро
Главен истек Пансипит
Земји во сливот Филипини
Најг. должина 25 km
Најг. ширина 18 km
Брежна должина1 115 km
Надм. височина на површината 5 m
Острови Вулкански остров
Населени места Талисај, Сан Николас, Липа Сити, Лаурел, Танауан Сити и др.
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.


Таал (тагалски: Taal) — сладководно езоро кое се наоѓа во покраината Батангас, на островот Лусон на Филипините. Езерото е сместено во калдера која е оформена од претходно многу голема вулканска ерупција пред околу 500,000 и 100,000 години. По површина е трето филипинско езеро. Активниот вулкан Таал, кој е одговорен за големиот процент на сулфур во езерската вода, се наоѓа на остров во самата средина на езерото кој се нарекува Вулкаснки остров. Островот исто така се нарекува и пуло (pulo) или ислет (islet) кај месното население.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]