Јужен Магинданао

Координати: 06°55′N 124°34′E / 6.917° СГШ; 124.567° ИГД / 6.917; 124.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Магинданао
Salatan Magindanaw
سلاتان مڬیندانو
покраина
Покраинската управа во Булуан
Покраинската управа во Булуан
Амблем на Јужен Магинданао
Амблем
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
OpenStreetMap
Карта
Земја Филипини
РегионБангсаморо
Референдум17 септември 2022
Преоден период18 септември 2022 – 9 јануари 2023
СедиштеБулуан
Управа
 • УправникБај Миријам Сангки-Мангудадату
 • ВицеуправникДату Натаниел С. Мидтимбанг
 • ПретставникМохамад П. Паглас
Површина
 • Вкупна4,973,48 км2 (1,92.027 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно741,221
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Единици
 • Независни градови0
 • Составни градови0
 • Општини24
Часовен појасPHT (UTC+8)
Јазици

Јужен Магинданао (шпански: Maguindanao del Sur, магинданајски: Dairat nu Salatan Magindanaw, џави: دايرت نو سلاتان مڬیندانو ) — покраина во автономниот регион Бангсаморо на Филипините, сместена на островот Минданао. Седиште е општината Булуан недалеку од градот Такуронг во соседната покраина Султан Кударат. Се граничи со покраините Котабато на исток, Северен Магинданао на запад и Султан Кударат на југ.

Историја[уреди | уреди извор]

Јужен Магинданао е основан во 2022 г. со поделбата на тогашната покраина Магинданао на два дела: Јужен и Северен Магинданао. Ова се случило по спроведениот референдум на 17 септември истата година.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Јужен Магинданао е сочинет од 24 општини и има 1 законодавен округ.

  •  †  Главна општина
  •      Општина
Општина Население
(2020)[1]
Површина
(км2)
Густина
(жит./км2)
Барангаи
Ампатуан 28.941 255,4 110 11
Булуан
57.406 699,5 82 7
Генерал Салипада К. Пендатун 31.263 189,4 170 19
Гиндулунган 24.933 130,7 190 11
Дату Абдулах Сангки 30.117 220,0 140 10
Дату Анггал Мидтимбанг 28.224 85,4 330 7
Дату Монтавал 37.314 461,1 81 11
Дату Паглас 33.682 132,1 250 23
Дату Пјанг 28.380 303,0 94 16
Дату Салибо 18.795 150,6 120 17
Дату Сауди Ампатуан 31.060 60,1 520 8
Дату Унсај 12.890 95,4 140 8
Дату Хофер Ампатуан 26.660 461,1 58 11
Јужен Упи 43.197 184,8 230 11
Мамасапано 27.807 85,3 330 14
Мангудадату 26.203 98,1 270 8
Пагалунган 46.277 898,7 51 12
Паглат 18.727 177,7 110 8
Пандаг 26.356 85,3 310 8
Раџа Буајан 27.832 72,0 390 11
Султан са Баронгис 24.476 291,3 84 12
Талајан 34.156 143,8 240 15
Шариф Агуак 33.982 392,7 87 13
Шариф Сајдона Мустафа 25.080 164,4 150 16

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Census of Population (2020). Table B - Population and Annual Growth Rates by Province, City, and Municipality - By Region. Philippine Statistics Authority. Посетено на 8 јули 2021.