Јужен Котабато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужен Котабато
Провинцискиот грб на Јужен Котабато
Провинцискиот грб на Јужен Котабато
Мапа на Филипините со факти за Јужен Котабато highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Котабато
Регион SOCCSKSARGEN (Регион XII)
Главен град Коронадал
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 1
 - Општини 10
 - Барангај 224
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 21-ва
 - Вкупно (2000) 1.102.550
 - Густина 246/km² (30-та)
Површина 26-та
 - Вкупно 4.489 km²
Основана
Јазици хилогајнонски, себуански
Гувернер Дејси Фуентес (KAMPI)

Јужен Котабато е провинција на Филипините која е лоцирана во SOCCSKSARGEN регионот на Минданао. Главен град е Коронадал. провинцијата се граничи со Султан Кударат на север и запад, Сарангани на југ и исток, и Јужен Давао на исток.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Јужен Котабато е поделен на 10 општини и 2 града.

Градови[уреди | уреди извор]


Туризам[уреди | уреди извор]

Најголемите туристички атракции во Јужен Котабато се Езерото Себу, планината Матутум и Коронадалната долина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Езерото Себу
Типичен пејсаж од Котабатонските плажи
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°10′N, 125°00′E