Партнер за слободни Филипини

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kabalikat ng Malayang Pilipino)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партнер за слободни Филипини
Kabalikat ng Malayang Pilipino
(KAMPI)
Kampi.png
Претседавач Маргарита „Тингтинг“ Кохуангко
Претседател Роналдо Пуно
Главен раководител Глорија Макапагал-Аројо
Генерален секретар Емилио Танхуатко
Основана 1997
Политичка идеологија Либерален конзервативизам[се бара извор]
Политичка позиција Центар[се бара извор]
Меѓународно здружение Нема
Бои Златна, бела, сина
Портал kampi.ph
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

Партнер за слободни Филипини (филипински: Kabalikat ng Malayang Pilipino или скратено KAMPI, порано како Kabalikat ng Mamamayang Pilipino - Партнер на филипинските граѓани) — политичка партија на Филипините. Таа е матична партија на филипинскиот претседател Глорија Макапагал-Аројо.


Филипини
Coat of Arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права