Лагуна (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лагуна
Провинцискиот грб на Лагуна
Провинцискиот грб на Лагуна
Мапа на Филипините со факти за Лагуна highlighted
Мапа на Филипините со факти за Лагуна
Регион Калабарзон Регион (Регион IV-A)
Главен град Санта Круз
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 27
 - Барангај 674
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 6-та
 - Вкупно (2000) 1.965.872
 - Густина 1.117/km² (3-та)
Површина 17-та најмала
 - Вкупно 1.759,7 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Тагалог, Англиски
Гувернер Тересита С. Лазаро (Lakas-CMD)

Лагуна е провинција на Филипините која е сместена во Калабарзон Регионот на островот Лузон. Главен град е Санта Круз. Провинцијата се наоѓа југоисточно од Метро Манила, јужно од Ризал, западно од Кезон, северно од Батангас и источно од Кавите. Лагуна е скоро целосно заобиколена од Лагуна Езерото, кое е најголемо ма Филипините. И самото име на провинцијата доаѓа од езерото, односно од шпанскиот збор lago, што значи езеро.

Економија[уреди | уреди извор]

Провинцијата изобилува со природни богатства како што се шумите кои се бофати со бамбус и махагони. Исто така има и големи наоѓалишна на руда.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Лагуна е поделена на 27 општини и 3 града.

Градови[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 14°10′N, 121°20′E