Јужен Илокос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Илокос
Провинцискиот грб на Јужен Илокос
Провинцискиот грб на Јужен Илокос
Мапа на Филипините со факти за Јужен Илокос highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Илокос
Регион Илокос Регион (Регион I)
Главен град Виган Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 32
 - Барангај 768
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 41-ва
 - Вкупно (2000) 594.206
 - Густина 230/km² (34-та)
Површина 27-ма мајмала
 - Вкупно 2.579,6 km²
Основана 1572
Јазици илокански
Гувернер деограсиас Виктор Б. Савелано (Lakas-CMD)

Јужен Илокос е покраина на Филипините која е сместена во Илокос Регионот на островот Лузон. Главен град е Виган Сити и се граничи со Северен Илокос и Абра на север, Планинската покраина на исток, и Ла Унион и Бенгет на југ. НА запад излегува на Јужнокинеското Море.

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Јужен Илокос е поделен на 32 општини и 2 града.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Плажа во Сантјаго
Рибар како лови во Сантјаго
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 17°20′N, 120°35′E