Кагајан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Cagayan
Провинцискиот грб на Cagayan
Провинцискиот грб на Cagayan
Мапа на Филипините со факти за Cagayan highlighted
Мапа на Филипините со факти за Cagayan
Регион Кагајанска Долина (Регион II)
Главен град Тугегарао Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 28
 - Барангај 820
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 25-та
 - Вкупно (2000) 993.580
 - Густина 110/km² (16-та најмала)
Површина 3-та
 - Вкупно 9.002 km²
Основана 1581
Јазици Илокано, Ибанаг, Итавис, други.
Гувернер Алваро Антонио (Lakas-CMD/Liberal)


Кагајанпокраина на Филипините во регионот Кагајанска Долина на островот Лузон. Главен град е Тугегарао Сити и е сместен во североисточниот агол на Лузон. Кагајан ги вклучува Бабујан Островите на северот. Покраината граничи со Северен Илокос и Апајао на запад, и Калинга и Изабела на југ.

Демографија[уреди | уреди извор]

Мнозинството од населението се Илокани, кои претежно се доселеници од регионот Илокос. Додека домородни народи се Ибаназите, кои биле прво христијанизирани од шпанските мисионери. Тие се служат со јазикот Ибанаг.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Земјоделието е најзастапено преку оризот, пченката, кикириките, грашокот, и овошјето. Исто така и дрвната индустија е застапена со обработка на дрва и бамбус.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Кагајан е поделен на 28 општини и еден град (Тугегарао Сити), има 3 конгресионални дистрикти и 816 барангаи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Статуа на Исус Христос и Богородица на 16 km пред главниот град Тугегарао Сити
место за молитви во болница во Тугегарао Сити
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 18°26′35″N 121°48′39″E / 18.44306° СГШ; 121.81083° ИГД / 18.44306; 121.81083