Либерална партија (Филипини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Liberal Party (Philippines))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Partido Liberal ng Pilipinas
Либерална партија
Liberal ph.png
Претседавач Франклин Дрилон
Претседател Мануел Рохас II
Главен раководител Мануел Рохас II
Генерален секретар Џозеф Емилио Абаја
Основана 1945
Политичка идеологија Либерализам
Политичка позиција Центар лево
Меѓународно здружение Liberal International
Бои Црвена, бела, сина, жолта
Портал liberal.ph
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

Либералната партија на Филипините (Филипински: Partido Liberal ng Pilipinas) е политичка партија на Филипините, која е основана во 1945. Таа се формира кога еден дел се оддели од Националистичката партија. Има 5 места во Сенатот. Сегашен претеседател на партијата е Лито Атиенза.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Liberal Лого на Либералната партија со слоганот, "Noon at Ngayon, Liberal Marangal" (Тогаш и сега, чесните либерали)


Филипини
Coat of arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (листа)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Подпретседател (листа)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(листа)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Спикер
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнатo Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хозе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права

други земји
 Портал „Политика“