Илокос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илокос
Регион I
регион
Ветропаркот во Банги
Црква во ПаоајОдморалиштето „Тандерберд“ во Сан Фернандо, Ла Унион
⤵ Ветропарк во Банги; Црква во Паоај; Одморалиштето „Тандерберд“
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група Лузон
Админ. центар Сан Фернандо (Ла Унион)
Површина
 • Вкупна 13.012,60 km2 (5.02.419 sq mi)
Население (Грешка: погрешен формат за време попис)[1]
 • Вкупно 5,026,128
 • Густина 390,000/km2 (1,000,000/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-01
Покраини
Градови
Општини 116
Барангаи 3,265
Конг. окрузи 12
Јазици

Илокос или Регион I (илокански: Rehion/Deppaar ti Ilocos; пангасинански: Sagor na Baybay na Luzon; филипински: Rehiyon ng Ilocos) — регион во северозападниот дел на островот Лузон на Филипините. Се граничи со регионите Кордилјера и Кагајанска Долина на исток, Централен Лузон на југ и Јужнокинеското Море на запад.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Илокос е поделен на 4 покраини и 9 градови.

Покраини Админ. центар Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(жит/ км²)
Ph seal ilocos norte.png Северен Илокос Лаоаг Сити 514.241 3.399,3 151,3
Ph seal ilocos sur.png Јужен Илокос Виган Сити 594.206 2.579,6 230,3
Ph seal la union.png Ла Унион Сан Фернандо Сити 657.945 1.493,1 440,7
Seal of the Province of Pangasinan.svg Пангасинан Лингајен 2.434.086 5.368,2 453,4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Region I (ILOCOS REGION)". Попис на населението (2015): Вкупно население по покраини, градови, општини и барангаи (Извештај). Статистички завод на Филипините (ПСА). конс. 20 јуни 2016.  Check date values in: |accessdate= (помош)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли