Јужен Камаринес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Камаринес
Провинцискиот грб на Јужен Камаринес
Провинцискиот грб на Јужен Камаринес
Мапа на Филипините со факти за Јужен Камаринес highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Камаринес
Регион Бикол (Регион V)
Главен град Пили
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 35
 - Барангај 1.063
 - Конгресни окрузи 4
Население 15-та
 - Вкупно (2000) 1.551.549
 - Густина 295/km² (22-ра)
Површина 17-та
 - Вкупно 5.266,8 km²
Основана
Јазици биколски, тагалски
Гувернер Луис Рајмонд Ф. Вилафуерте, Jр. (Lakas-CMD)
Административна зграда во Јужен Камаринес

Јужен Камаринес е покраина на Филипините која е сместена во регионот Бикол на островот Лусон. Главен град е Пили. Покраината граничи со Северен Камаринес и Кесон на север, и Албај на југ. На исток се наоѓа островот покраина Катандуанес.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1942, јапонските воени сили влегуваат и го окупираа Јужен Камаринес.

Во 1945, филипинските и Американските трупи потпомогнати со Биколската герила, го ослободуваат Јужен Камаринес од јапонска окупација.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Земјоделието е основна стопанска гранка во покраината, со поголемо производство на ориз, пченка, и сл. .

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Јужен Камаринес е поделен на 35 општини и 2 града.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

птичјиот парк во главноит град Пили
Плажана полуостровот Карамоан

Координати: 13°40′N, 123°20′E