Бикол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион V
Бикол
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Легаспи Сити, Албај
Површина
 • Вкупна 17,632.5 км2
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 4,674,855
 • Густина 270/км2
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-05
Покраини 6
Градови 7
Општини 107
Барангаи 3.471
Конг. окрузи 14
Јазици Бикол, Албајано, Масбатењо, Ринконада, Пандан Бикол, Тагалог

Бикол Регионот или Биколандија е еден од 17-те региони на Филипините. Сместен е на Биколскиот полуостров којсе наоѓа на југоисточниот дел на островот Лузон и некои други помали острови. Главен административен центар е градот Легаспи Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Бикол е составен од 6 провинции и 7 градови.

Провинција Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Албај Легаспи Сити 1.090.907 2.552,6 427,4
Северен Камаринес Дает 458.840 2.112,5 217,2
Јужен Камаринес Пили 1.551.549 5.266,8 294,6
Катандуанес Вирак 215.356 1.511,5 142,5
Масбате Масбате Сити 707.668 4.047,7 174,8
Сорсогон Сорсогон Сити 650.535 2.141,4 303,8
Политичка карта на Бикол Регионот

Поврзано[уреди | уреди извор]