Котабато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Котабато
Провинцискиот грб на Котабато
Провинцискиот грб на Котабато
Мапа на Филипините со факти за Котабато highlighted
Мапа на Филипините со факти за Котабато
Регион SOCCSKSARGEN (Регион XII)
Главен град Кидапаван Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 17
 - Барангај 543
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 26-та
 - Вкупно (2000) 958.643
 - Густина 146/km² (26-најмала)
Површина 9-та
 - Вкупно 6.565,9 km²
Основана 8 мај, 1967
Јазици Хилигајнон, Кебуано, Магвинданао
Гувернер Jesus Sacdalan (Lakas-CMD)


Котабато, порано Северен Котабато, е провинција на Филипините која е сместена во SOCCSKSARGEN регионот на островот Минданао.Главен град е Кидапаван Сити и се граничи со Јужен Ланао и Букиднон на север, Јужен Давао и Давао Сити, Султан Кударат на југ, и Магвинданао на запад.

Географија[уреди | уреди извор]

Котабато лежи на источниот дел на Регионот XII и е стратешки лоциран на централниот дел на Минданао. Котабато е стратешки поврзан со Артерискиот патен систем кој е еден од главните транспортни коридири на Филипините.

Народ[уреди | уреди извор]

71% од населението на Котабато се мигранти од островите Лузон и Висајас додека 18% се пеипадници на домородните заедници Манобо, T'боли, и Магвинданао. Најголеми религии се католицизмот и исламот.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Котабато е поделен на 17 општини и 1 град -Кидапаван Сити.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли