Магинданао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Магинданао
Провинцискиот грб на Магинданао
Провинцискиот грб на Магинданао
Мапа на Филипините со факти за Магинданао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Магинданао
Регион Автономен Муслимански Регион Минданао (АМРМ)
Главен град Шариф Агуак
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 22
 - Барангај 279
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 28-ма
 - Вкупно (2000) 435.254
 - Густина 163/km² (30-та)
Површина 21-ва
 - Вкупно 4.900,1 km²
Основана 22 ноември, 1973
Јазици магинданајски
Гувернер Дату Андал С. Ампатуан

Магинданао е покраина на Филипините и се наоѓа во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Шариф Агуак и се граничи со Јужен Ланао на север, Котабато на исток, Шариф Кабунсуан на запад и Сулран Кударат на југ. На запад излегува на заливот Моро.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Магинданао е поделен на 22 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 7°08′N, 124°18′E