Шариф Кабунсуан

Координати: 7°13′N 124°57′E / 7.217° СГШ; 124.950° ИГД / 7.217; 124.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шариф Кабунсуан
Провинцискиот грб на Шариф Кабунсуан
Провинцискиот грб на Шариф Кабунсуан
Мапа на Филипините со факти за Шариф Кабунсуан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Шариф Кабунсуан
Регион Автономен Регион во Муслимански Минданао (АМРМ)
Главен град Дату Один Синсуан
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 11
 - Барангај 209
 - Конгресни окрузи 1
Население
 - Вкупно (2000) 365.848
 - Густина /km² ()
Површина
 - Вкупно km²
Основана 28 октомври, 2006
Јазици Магвинданаонски јазик
Гувернер Дату Бимбо Синсуат

Шариф Кабунсуан — поранешна покраина на Филипините во тогашниот Автономниот Регион во Муслимански Минданао (АМРМ). Седиште бил градот Дату Один Синсуан.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Шариф Кабунсуан се делел на 11 општини и два округа.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Покраината го добила името според Шариф Мохамед Кабунгсуван, кој бил арапско-малезиски свештеник кој го донел исламот во централен Минданао во XVI век.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Карта на покраината

7°13′N 124°57′E / 7.217° СГШ; 124.950° ИГД / 7.217; 124.950