Сент Крој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Островот Сент Крој се наоѓа на југот

Сент Крој (англиски: Saint Croix, IPA: /seɪnt krɔɪ/, шп. Santa Cruz) е карипски остров, дел од Американски Девствени Острови и се наоѓа јужно од островот Сент Томас. Ова е најголем остров во архипелагот, широк 11 и долг 45 km, со 207 km² и око 60.000 жители. Главен град е Кристијанстед, додека гратчето Фредрикстед е главно трговско пристаниште.