Фес (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фес
فاس
Fès / Fas / ⴼⴰⵙ
Поглед на медината (стариот град) во Фес
Поглед на медината (стариот град) во Фес
Фес се наоѓа во Мароко
Фес
Локација во Мароко
Координати: 34°02′ СГШ 5°00′ ЗГД / 
Држава  Мароко
Регион Фес-Мекнес
Основан во 789
Управа
 • Градоначалник Идриз Азами ал Идризи
Надм. вис.[1] 410 m
Население (2014)[2]
 • Вкупно 1.112.072
Етнички групи
 • Арапи 53.6%
 • Бербери 32.7%
 • Мориски 10.2%
 • други 3.5%
Мреж. место www.fes-city.com

Фес или Фез (арапски: فـاس [Фāс], француски: Fès) е третиот најголем град во Мароко, по Казабланка и Рабат, со население од 946 815 жители (според попис од 2004). Тој е главен град на регионот Фес-Булман.

Фес е еден од четирите т.н. "империјални градови" (другите се Маракеш, Мекнес и Рабат). Градот е поделен на три дела: Фес-ал-Бали (стариот, заѕидан град), Фес-Џедид (новиот Фес, домот на Мелах) и Вил Нувеј, односно Ville Nouvelle (најновиот, создаден од французите дел на градот).

Фес бил основан од Идрис I во 789 година. Во 810, каироујинската џамија, една од најстарите и најголемите во Африка, била изградена од Идрис II, а споениот со неа универзитет бил основан во 859. Градот бил населен со муслимани од другите делови на Северна Африка, како и со Евреи кои имале свој четврт или Мелах во градот.

Панорамска глетка на Фес.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Fes, Kingdom of Morocco", Lat34North.com & Yahoo! Weather, 2009, webpages: L34-Fes and Yahoo-Fes-stats.
  2. Morocco 2014 Census

Надворешни врски[уреди | уреди извор]