Прејди на содржината

UTC+13:00

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+13:00: сино (декември), портокалово (јуни), жолто (цела година), светлосино (морски области)

UTC+13:00 — назнака на временско отстапување за тринаесет часа понапред (+13) од UTC.

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Како стандардно време (зима на Јужна Полутопка)[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Како летно време (лето на Јужна Полутопка)[уреди | уреди извор]

Поголеми градови: Окленд, Сува

Океанија[уреди | уреди извор]

Антарктик[уреди | уреди извор]

  • некои бази наАнтарктикот, особено Јужниот Пол и станицата Мекмардо. Овие места се првите во светот што гледаат сонце на Нова година, бидејќи сонцето е на полноќ во тоа време од годината.

Историја[уреди | уреди извор]

Република Кирибати ја вовела промената на својата источна половина на 31 декември 1994 година, од часовните појаси UTC−11:00 и UTC−10:00 на UTC+13:00 и UTC+14:00, за да избегне државата да биде поделена од Меѓународната датумска граница.

Тонга била на UTC+13:00 повеќе години. Летното сметање на времето било користена во летните месеци на јужната полутопка од октомври 1999 до јануари 2002 година и од ноември 2016 до јануари 2017 година.[4]

UTC+13:00 се користело до 2009 година како летно време (лето во северната полутопка) во делови од крајниот исток на Русија (Чукотка и Камчатка), кое било познато како Камчатско време.

На крајот на 29 декември 2011 година (UTC−10:00), Самоа го усвоила стандардното време од UTC−11:00 на UTC+13:00 (и своето летно време од UTC−10:00 на UTC+14:00), со што ја преминала меѓународната датумска граница на другата страна.[2][3] По одлуката на Самоа, Токелау исто така истовремено го променило своето стандардно време (кое го користело без летно време), од UTC−11:00 на UTC+13:00.[1][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tokelau: Wrong local time for over 100 years“. timeanddate.com.
  2. 2,0 2,1 Мекаб, Џоан (9 мај 2011). „Samoa to change time zones and move forward by a day“. Metro. Архивирано од изворникот 28 декември 2012.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Samoa and Tokelau skip a day for dateline change“. BBC News. 30 декември 2011. Архивирано од изворникот December 10, 2014. Посетено на 26 мај 2018.
  4. Clock Changes in Nukualofa, Tonga