UTC+07:00

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+07:00 во 2010 г.: сино (декември), жолто (цела година), портокалово (јуни), свелосино — морски површини
Време во Русија
UTC+2 MSK−1: Калининградско време
UTC+3 MSK: Московско време
UTC+4 MSK+1: Самарско време
UTC+5 MSK+2: Екатеринбуршко време
UTC+6 MSK+3: Омско време
UTC+7 MSK+4: Краснојарско време
UTC+8 MSK+5: Иркутско време
UTC+9 MSK+6: Јакутско време
UTC+10 MSK+7: Владивосточко време
UTC+11 MSK+8: Средноколимско време
UTC+12 MSK+9: Камчатско време
Време во Индонезија:
  UTC+07:00 — западноиндонезиско време
  UTC+08:00 — средноиндонезиско време
  UTC+09:00 — источноиндонезиско време

UTC+07:00часовен појас со отстапување од UTC од +07:00 часа. Според стандардот ISO 8601, времето се изразува како 2024-04-16UTC10:16:56+07:00.

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Северна Азија[уреди | уреди извор]

Источна Азија[уреди | уреди извор]

Ова се смета за најзападниот часовен појас во Источна Азија.

Југоисточна Азија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „HOVT – Hovd Time“. Asian time zones. Time and Date. Посетено на 14 јули 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]