UTC−00:44

Од Википедија — слободната енциклопедија

UTC−00:44 — ознака за временско отстапување од UTC во износ од −00:44 часа.

Историја[уреди | уреди извор]

UTC−00:44 се користело во Либерија до 7 јануари 1972 година. Било познато како монровиско стандардно време или либериско време. Точниот часовен појас било GMT −0ч 43м 08с (засновано на географската должина на Монровија) додека не била променето во GMT−0:44 на 1 март 1919 година. На 7 јануари 1972 година било променето во UTC+00:00.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Liberia Time from The International Atlas 5th Edition by Thomas G. Shanks