UTC+10:30

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+10:30
часовен појас
Часовниот појас на карта на светот
Отстапување од UTC
UTCUTC+10:30
Тековно време
01:46, 14 април 2024 UTC+10:30 [поднови]
Средишен меридијан
157,5° ИГД
ДВ-група
K*
Време во Австралија
  UTC+8
  UTC+9:30 / DST: UTC+10:30
  UTC+10
  UTC+10 / DST: UTC+11

UTC+10:30часовен појас со отстапување од +10:30 часа од UTC. Ова време се користи во:[1]

Како стандардно време (зима на јужната полутопка)[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Како летно време (лето на јужната полутопка)[уреди | уреди извор]

Поважни градови: Аделаида, Броукен Хил

Океанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. UTC+10:30. 24TimeZones.com. посет. 9 мај 2021 г.