Прејди на содржината

UTC−03:30

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на светот на која се обележани часовните појаси

UTC−03:30 — ознака за временско отстапување од UTC во износ од −3 часа и 30 минути.

Како стандардно време (зима на северната полутопка)[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Ова временско отстапување било користено како стандардно време во Уругвај од 1 април 1924 до 14 март 1942 година, како и во Суринам од 1 октомври 1945 до 1 октомври 1984 година, а потоа часовниот појас во обете земји била променета во UTC−03:00.

Поврзано[уреди | уреди извор]