UTC−04:00

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC−04: Сино (јануари), Портокалово (јули), Жолто (цела година), светлосино - морски површини
Време во Бразил, од 30 октомври 2013 г.
  UTC−04:00 / лете: UTC−03:00
  UTC−03:00 / лете: UTC−02:00

UTC−04:00 е време 4 часа пред координираното универзално време. Канада и САД се практикува како источен часовен појас во топлите месеци (летно сметање на времето). Атлантскиот часовен појас го практикува како стандардно време (студените месеци).

Ова временско отстапување важи преку целата година во источнокарипските земји.

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Источнокарипски појас - ECT[уреди | уреди извор]

Атлантски стандарден појас[уреди | уреди извор]

Други карипски подрачја[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Како стандардно време (зима на сев. полутопка)[уреди | уреди извор]

Атлантски стандарден појас[уреди | уреди извор]

Како стандардно време (зима на јуж. полутопка)[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Како летно време (лето на сев. полутопка)[уреди | уреди извор]

Кариби[уреди | уреди извор]

Источно летно време[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Тековен часовен појас“. Бразил ја разгледува можноста за воведување на единствен часовен појас. Time and Date. 21 јули 2009. Посетено на 16 јуни 2012. (англиски)
  2. 2,0 2,1 „Hora Legal Brasileira“. Horário de Verão. Observatório Nacional. Архивирано од изворникот на 2012-06-04. Посетено на 16 јуни 2012.