Европска Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русија во Европа и Азија
  Европа
  Азија

Европска Русија се однесува на западните предели на Русија кои лежат на Европско тло. Тие преставуваат околу 3.960.000 km², и преставуваат 40% од територијата на Европа. Источните граници се дегинираат со планината Урал и јужните со границата на Казахстан. Овие граници ги вклучува и Москва и Санкт Петерсбург, кои се два најголеми руски града.

Околу 78% од вкупното руско население живее во Европска Русија, или 110.000.000 од вкупните 141.000.000 со околу 27 жители на km².[1] Терминот „Европска Русија“ се користел и во времето на Руската Империја.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vishnevsky, Anatoly. „Replacement Migration: Is it a solution for Russia?“ (PDF), United Nations Population Division, Department of Economic and Social Affairs, 15 август 2000, стр. 6 (посет. 14 јануари 2008 г).
Етничка карта на Русија пред Првата светска војна