Прејди на содржината

Ласе Шене

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ласе Шене
Шене со Данска во 2014 година
Лични податоци
Полно име Ласе Шене[1][2][3]
Роден на 27 мај 1986(1986-05-27)(38 г.)[2]
Роден во Глоструп, Данска
Држава  Данска
Висина 1.78 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Џенова Џенова
Број 20
Младинска кариера
Лингби Лингби
2002–2006 Херенфен Херенфен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Де Графшап Де Графшап 70 (12)
2008–2012 НЕК НЕК 107 (24)
2012–2019 Ајакс Ајакс 201 (49)
2019- Џенова Џенова 7 (1)
Репрезентација
2001 Данска Данска 16 3 (1)
2002–2003 Данска Данска 17 6 (0)
2003–2004 Данска Данска 18 4 (1)
2007–2008 Данска Данска 19 9 (1)
2009– Данска Данска 42 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 December 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 08:22, 17 November 2018 (UTC)

Ласе Шене ( дански изг.: [ˈlasə ˈɕøːnə]  ; роден на 27 мај 1986 година) — дански фудбалер, играч од средниот ред на Ајакс и на данската репрезентација.

Шене ја поминал целата своја професионална кариера во Холандија, играјќи за екипите на Де Графшап, НЕК и Ајакс, за кој постигнал над 60 лигашки голови.

Шене постигнал гол на неговото репрезентативно деби во 2009 година и бил дел од составот на Данска на Европското првенство 2012 и Светското првенство 2018 година.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]
  1. „Landsholdsdatabase – spillerinformation: Lasse Schöne“. dbu.dk. Danish FA. Посетено на 17 August 2012.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Lasse Schöne paspoort“ (холандски). AFC Ajax. Посетено на 17 August 2012.
  3. Kraul, Andreas. „Fodboldmagasinet – DR (status update)“ (дански). Посетено на 17 August 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]