Бакари Гасама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бакари Гасама на Купот на Конфедерациите во Сочи 2017 година

Бакари Папа Гасама (роден на 10 февруари 1979 година) е фудбалски судија од Гамбија.[1] Гасама официјално станал судија под знакот на ФИФА во 2007 година.[2] Тој на Олимписките игри во 2012 година,[3] бил во служба на четвро службено лице во натпреварот за златен медал помеѓу Мексико и Бразил.[4] Тој, исто така бил именуван за судија на Африканскиот куп во 2012[5] и Африканскоот куп на Наците во 2013 година,[6] , како и за квалификациите за Светското Првенство во 2014 година.[7]

На 29 Март 2018, ФИФА објавила дека тој ќе биде дел од судиите кои ќе бидат во служба за некои од натпреварите на ФИФА Светското Првенство 2018 година, заедно со Жан-Клод Бирумушаху и Марва Рејнџ, како асистент судии.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Referee
  2. FIFA. "Gambia: Referees" Архивирано на 7 јануари 2015 г.. Посетено на 22 April 2013.
  3. FIFA. "Men's Olympic Football Tournament: Referees" Архивирано на 27 март 2015 г.. Посетено на 22 April 2013.
  4. FIFA. "Men's Olympic Football Tournament: Brazil 1:2 (0:1) Mexico" Архивирано на 4 март 2016 г.. 11 August 2012. Посетено на 22 April 2013.
  5. Confederation of African Football. "Match Gabon vs. Morocco 01-27-2012". 27 January 2012. Посетено на 22 April 2013.
  6. Morrison, Neil. "African Nations Cup 2013". RSSSF, 22 February 2013. Посетено на 22 April 2013.
  7. FIFA. "Match Report – Congo – Gabon 1:0 (0:0)" Архивирано на 9 јули 2014 г.. 23 March 2013. Посетено на 22 April 2013.
  8. „List of Match Officials at 2018 FIFA World Cup“ (PDF). 29 March 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-03-30. Посетено на 31 March 2018.