Аге Хареиде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аге Хареиде
SHAKHTAR DONETSK VS. MALMÖ FF 4 - 0 (7).jpg
Хариеде како тренер на Малме во 2015 година
Лични податоци
Полно име Аге Фридтјоф Хареиде
Роден на 23 септември 1953 (1953-09-23) (69 г.)
Роден во Хареид, Норвешка
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Данска (селектор)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1970–1975 Хјод 37 (2)
1975–1981 Молде 93 (21)
1981–1982 Манчестер Сити 24 (0)
1982–1984 Норич Сити 40 (2)
1984–1987 Молде 72 (10)
Вкупно 266 (35)
Репрезентација
1976–1986 Норвешка 50 (5)
Тренер на екипи
1985–1991 Молде
1993–1997 Молде
1998–1999 Хелсинборг
2000–2002 Бронби
2003 Розенборг
2003–2008 Норвешка
2009 Оргрите
2009–2012 Викинг
2012 ФК Хелсинборг (привремен)
2014–2015 ФК Малме
2016– Данска
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Аге Фридтјоф Хареиде (роден на 23 септември 1953) — норвешки фудбалски менаџер, од 2015 година селектор на данската фудбалска репрезентација. Во својата играчка кариера, тој играл за Хјод и Молде во Норвешка како и Манчестер Сити и Норич Сити во Англија. Хареиде настапил  50 пати  за фудбалската репрезентација на Норвешка.

Како тренер, Хареиде има освоено титули во сите Скандинавски земји,[1] Во Шведска со Хелсеинборг во 1999 година и со Малме во 2014 година, во Данска со Бронби во 2001-02 година и во неговата родна Норвешка со Розенборг во 2003 година. Хареиде бил на чело на репрезентацијата на Норвешка од 2003 до 2008 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Skuseth, Karianne Nelly (12 April 2012). „Dette mener norske trenere om sparkingen“. tv2.no (норвешки). TV 2 (Norway). Посетено на 10 June 2012. Åge Hareide, som er blitt seriemester i samtlige skandinaviske land..