Светско првенство во фудбал 2018 - група Х

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2018 - група Х била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Х ќе се одиграат од 19 до 28 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Полска, Сенегал, Колумбија и Јапонија.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Х1  Полска 1 УЕФА Победник групата Е на УЕФА квалификациите 8 октомври 2017 8 2006 Трето место (1974, 1982) 6.
Х2  Сенегал 3 КАФ Победник на групата Д во КАФ квалификациите 10 ноември 2017 2 2002 Четвртфинале (2002) 32.
Х3  Колумбија 2 КОНМЕБОЛ 4. место КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 6 2014 Четвртфинале (2014) 13.
Х4  Јапонија 4 АФК Победник групата Б во АФК квалификациите 31 август 2017 6 2014 Осминафинале (2002, 2010) 44.

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Х Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Колумбија 3 2 0 1 5 2 +3 6
2.  Јапонија 3 1 1 1 4 4 0 4
3.  Сенегал 3 1 1 1 4 4 0 4
4.  Полска 3 1 0 2 2 5 -3 3

Натпревари[уреди | уреди извор]

Колумбија - Јапонија[уреди | уреди извор]

Колумбија
Јапонија
GK 1 Давид Оспина
RB 4 Сантјаго Аријас
CB 23 Давинсон Сачес
CB 3 Оскар Муриљо
LB 17 Јохан Мохика
CM 6 Карлос Санчес Red card 3'
CM 16 Џеферсон Лерма
RW 11 Хуан Квадрадо заменет 31'
AM 20 Хуан Фернандо Кинтеро заменет 59'
LW 21 Хосе Искиердо заменет 70'
CF 9 Радамел Фалкао
Замени:
MF 5 Вилмар Бариос добил жолт картон во 64-тата минута 64' влегол во игра 31'
MF 10 Хамес Родригес добил жолт картон во 86-тата минута 86' влегол во игра 59'
FW 7 Карлос Бака влегол во игра 70'
Селектор:
Аргентина Хосе Пекерман
GK 1 Еиџи Кавашима добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
RB 19 Хироки Сакаи
CB 22 Маја Јошида
CB 3 Ген Шоџи
LB 5 Јуто Нагатомо
CM 17 Макото Хасебе
CM 7 Гаку Шибасаки заменет 80'
RW 8 Генки Харагучи
AM 10 Шинџи Кагава заменет 70'
LW 14 Такаши Инуи
CF 15 Јуја Осако заменет 85'
Замени:
MF 4 Кеисуке Хонда влегол во игра 70'
MF 16 Хотару Јамагучи влегол во игра 80'
FW 9 Шинџи Оказаки влегол во игра 85'
Селектор:
Акира Нишино

Играч на натпреварот:
Јуја Осако (Јапонија)[4]

Помошни судии:
Словенија Јуре Прапотник
Словенија Роберт Вукан
Четврти судија:
Алжир Мехди Абид Шареф
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Полска - Сенегал[уреди | уреди извор]

Полска
Сенегал
GK 1 Војќех Шченсни
RB 20 Лукаш Пишчек заменет 83'
CB 4 Тијаго Чонек
CB 2 Михал Паздан
LB 13 Мацеј Рибус
CM 10 Гжегож Криховијак добил жолт картон во 12-тата минута 12'
CM 19 Пјотр Желињски
RW 16 Јакуб Блашчиковски заменет 46'
AM 7 Аркадиуш Милик заменет 73'
LW 11 Камил Гросицки
CF 9 Роберт Левандовски
Замени:
DF 5 Јан Беднарек влегол во игра 46'
FW 23 Давид Ковнацки влегол во игра 73'
DF 18 Бартош Берешински влегол во игра 83'
Селектор:
Адам Навалка
GK 16 Кадим Н'Диаје
RB 22 Муса Ваге
CB 3 Калиду Кулибали
CB 6 Салиф Сане добил жолт картон во 49-тата минута 49'
LB 12 Јусуф Сабали
RM 10 Садио Мане
CM 13 Алфред Н'Диаје заменет 87'
CM 5 Идриса Геј добил жолт картон во 72-рата минута 72'
LM 18 Исмаила Сар
CF 9 Маме Бирам Диуф заменет 62'
CF 19 М'Баје Нијанг заменет 75'
Замени:
MF 11 Шеих Н'Доје влегол во игра 62'
FW 14 Муса Конате влегол во игра 75'
MF 8 Шеиху Кујате влегол во игра 87'
Селектор:
Алиу Сисе

Играч на натпреварот:
М'Баје Нијанг (Сенегал)[6]

Помошни судии:
Бахреин Јасер Тулефат
Катар Талеб Ал Мари
Четврти судија:
Катар Абдулрахман Ал-Јасим
Video assistant referee:
Португалија Артур Соареш Диаш

Јапонија - Сенегал[уреди | уреди извор]

Јапонија
Сенегал
GK 1 Еиџи Кавашима
RB 19 Хироки Сакаи
CB 22 Маја Јошида
CB 3 Ген Шоџи
LB 5 Јуто Нагатомо
CM 17 Макото Хасебе добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
CM 7 Гаку Шибасаки
RW 8 Генки Харагучи заменет 75'
AM 10 Шинџи Кагава заменет 72'
LW 14 Такаши Инуи добил жолт картон во 68-мата минута 68' заменет 87'
CF 15 Јуја Осако
Замени:
MF 4 Кеисуке Хонда влегол во игра 72'
FW 9 Шинџи Оказаки влегол во игра 75'
MF 11 Такаши Усами влегол во игра 87'
Селектор:
Акира Нишино
GK 16 Хадим Н'Дијае
RB 12 Јусуф Сабали добил жолт картон во 90-тата минута 90'
CB 3 Калиду Кулибали
CB 6 Салиф Сане
LB 22 Муса Ваге
CM 17 Баду Ндијае заменет 81'
CM 13 Алфред Н'Диаје заменет 65'
CM 5 Идриса Геј
RF 18 Исмаила Сар
CF 19 М'Баје Нијанг добил жолт картон во 59-тата минута 59' заменет 86'
LF 10 Садио Мане
Замени:
MF 8 Шеиху Кујате влегол во игра 65'
MF 11 Шеих Н'Доје добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' влегол во игра 81'
FW 9 Маме Бирам Диуф влегол во игра 86'
Селектор:
Алиу Сисе

Играч на натпреварот:
Садио Мане (Сенегал)[8]

Помошни судии:
Италија Еленито Де Либераторе
Италија Мауро Тонолини
Четврти судија:
Италија Абдулрахман Ал-Џасим
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Полска - Колумбија[уреди | уреди извор]

Полска
Колумбија
GK 1 Војќех Шченсни
CB 20 Лукаш Пишчек
CB 5 Јан Беднарек добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CB 2 Михал Паздан заменет 80'
RM 18 Бартош Берешински заменет 72'
CM 10 Гжегож Криховијак
CM 6 Јацек Горалски добил жолт картон во 85-тата минута 85'
LM 13 Мацеј Рибус
RF 19 Пјотр Желињски
CF 9 Роберт Левандовски
LF 23 Давид Ковнацки заменет 57'
Замени:
MF 11 Камил Гросицки влегол во игра 57'
FW 14 Лукаш Теодорчик влегол во игра 72'
DF 15 Камил Глик влегол во игра 80'
Селектор:
Адам Навалка
GK 1 Давид Оспина
RB 4 Сантјаго Аријас
CB 23 Давинсон Санчес
CB 13 Џери Мина
LB 17 Јохан Мохика
CM 8 Абел Агилар заменет 32'
CM 5 Вилмар Бариос
RW 11 Хуан Квадрадо
AM 20 Хуан Фернандо Кинтеро заменет 73'
LW 10 Хамес Родригес
CF 9 Радамел Фалкао заменет 78'
Замени:
MF 15 Матеус Урибе влегол во игра 32'
MF 16 Џеферсон Лерма влегол во игра 73'
FW 7 Карлос Бака влегол во игра 78'
Селектор:
Аргентина Хосе Пекерман

Играч на натпреварот:
Хамес Родригес (Колумбија)[10]

Помошни судии:
Мексико Марвин Торентера
Мексико Мигел Ернандес
Четврти судија:
Чиле Хулио Баскуњан
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Вилјиано

Јапонија - Полска[уреди | уреди извор]

Јапонија
Полска
GK 1 Еиџи Кавашима
RB 19 Хироки Сакаи
CB 22 Маја Јошида
CB 20 Томоаки Макино добил жолт картон во 66-тата минута 66'
LB 5 Јуто Нагатомо
CM 16 Хотару Јамагучи
CM 7 Гаку Шибасаки
RW 21 Готоку Сакаи
AM 9 Шинџи Оказаки заменет 47'
LW 11 Такаши Усами заменет 65'
CF 13 Јошинори Муто заменет 82'
Замени:
FW 15 Јуја Осако влегол во игра 47'
MF 14 Такаши Инуи влегол во игра 65'
MF 17 Макото Хасебе влегол во игра 82'
Селектор:
Акира Нишино
GK 22 Лукаш Фабијански
CB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик
CB 5 Јан Беднарек
RM 21 Рафал Курзава заменет 79'
CM 10 Гжегож Криховијак
CM 6 Јацек Горалски
LM 3 Артур Једржејчик
RF 19 Пјотр Желињски заменет 79'
CF 9 Роберт Левандовски
LF 11 Камил Гросицки
Замени:
FW 14 Лукаш Теодорчик влегол во игра 79'
MF 17 Славомир Пешко влегол во игра 79'
Селектор:
Адам Навалка

Играч на натпреварот:
Јан Беднарек (Полска)[12]

Помошни судии:
Ангола Жерсон Дос Сантос
ЈАР Закеле Сивала
Четврти судија:
Костарика Рикардо Монтеро
Video assistant referee:
Италија Даниеле Орсато

Сенегал - Колумбија[уреди | уреди извор]

Сенегал
Колумбија
GK 16 Хадим Н'Диаје
RB 21 Ламин Гасама
CB 6 Салиф Сане
CB 3 Калиду Кулибали
LB 12 Јусуф Сабали заменет 74'
RM 18 Исмаила Сар
CM 8 Шеиху Кујате
CM 5 Идриса Геј
LM 10 Садио Мане
CF 20 Кеита Балде заменет 80'
CF 19 М'Баје Нијанг добил жолт картон во 51-вата минута 51' заменет 86'
Замени:
DF 22 Муса Ваге влегол во игра 74'
FW 14 Муса Конате влегол во игра 80'
FW 15 Дијафра Сако влегол во игра 86'
Селектор:
Алиу Сисе
GK 1 Давид Оспина
RB 4 Сантјаго Аријас
CB 23 Давинсон Санчес
CB 13 Џери Мина
LB 17 Јохан Мохика добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CM 15 Матеус Урибе заменет 83'
CM 6 Карлос Санчес
RW 11 Хуан Квадрадо
AM 20 Хуан Фернандо Кинтеро
LW 10 Хамес Родригес заменет 31'
CF 9 Радамел Фалкао заменет 89'
Замени:
FW 14 Луис Муриел влегол во игра 31'
MF 16 Џеферсон Лерма влегол во игра 83'
FW 19 Мигел Борха влегол во игра 89'
Селектор:
Аргентина Хосе Пекерман

Играч на натпреварот:
Џери Мина (Колумбија)[14]

Помошни судии:
Србија Милован Ристиќ
Србија Далибор Џурџевиќ
Четврти судија:
Етиопија Бамлак Тесема Вејеса
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 3 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-12. Посетено на 3 декември 2017.
 3. „Match report – Group H – Colombia-Japan“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Посетено на 19 June 2018.
 4. „Colombia v Japan – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 19 June 2018.
 5. „Match report – Group H – Poland-Senegal“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Посетено на 19 June 2018.
 6. „Poland v Senegal – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 19 June 2018.
 7. „Match report – Group H – Japan v Senegal“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 24 June 2018. Посетено на 24 June 2018.
 8. „Japan v Senegal – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 24 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 24 June 2018.
 9. „Match report – Group H – Poland v Colombia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 24 June 2018. Посетено на 24 June 2018.
 10. „Poland v Colombia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 24 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-25. Посетено на 24 June 2018.
 11. „Match report – Group H – Japan v Poland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Посетено на 28 June 2018.
 12. „Japan v Poland – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 28 June 2018.
 13. „Match report – Group H – Senegal v Colombia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Посетено на 28 June 2018.
 14. „Senegal v Colombia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-28. Посетено на 28 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]