Такаши Усами

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Такаши Усами
Takashi Usami - 2011 - 4.jpg
Лични податоци
Роден на 6 мај 1992 (1992-05-06) (30 г.)
Роден во Кјото, Јапонија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Гамба Осака Гамба Осака
Број 39
Младинска кариера
Гамба Осака Гамба Осака
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009– Гамба Осака Гамба Осака 89 (41)
2011-2012Бајерн Минхен Бајерн Минхен 3 (0)
2011-2012Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II 18 (6)
2012–2013Хофенхајм Хофенхајм 20 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Такаши Усами (роден на 6 мај, 1992 година, во Кјото) — јапонски фудбалер, играч од средниот ред на Гамба Осака.

Усами играл две сезони и во Бундеслигата, каде бил позајмен најпрво на Бајерн Минхен (сезона 2011-12), а потоа и на Хофенхајм (сезона 2012-13).

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Тој може да игра како офанзивен играч од средниот ред, втор напаѓач и крило.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]