Хамес Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хамес Родригес
James Rodriguez.jpg
Хамес Родригес прославувајќи го голот за Колумбија против Бразил во 2014 година
Лични податоци
Роден на 12 јули 1991 (1991-07-12) (30 г.)
Роден во Кукута, Колумбија
Држава Колумбија Колумбија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ал Рајан
Број 10
Младинска кариера
Енвигадо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2008 Енвигадо 30 (9)
2008-2010 Банфилд Банфилд 42 (5)
2010-2013 Порто Порто 63 (25)
2013-2014 Монако Монако 34 (11)
2014-2017 Реал Мадрид Реал Мадрид 77 (28)
2017-2020Бајерн Минхен Бајерн Минхен 27 (9)
2020-2021 Евертон Евертон 23 (6)
2021- Ал Рајан 11 (4)
Репрезентација
2010 Колумбија Колумбија 17 11 (3)
2011 Колумбија Колумбија 20 5 (3)
2011- Колумбија Колумбија 73 (22)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Хамес Давид Родригес Рубио (роден на 12 јули 1991 година во Кукута) — колумбиски фудбалер, играч од средниот ред на Ал-Рајан и на колумбиската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]