Карлос Бака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлос Бака
Бака во 2012
Лични податоци
Полно име Карлос Артуро Бака Ахумада
Роден на 8 септември 1986(1986-09-08)(37 г.)
Роден во Пуерто Колумбија, Колумбија
Држава  Колумбија
Висина &100000000000001810000001,81 м[1]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Гранада Гранада
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2011 Атлетико Хуниор Атлетико Хуниор 97 (50)
2007Баранкила 27 (12)
2007–2008Минервен 29 (12)
2008Баранкила 19 (14)
2012–2013 Клуб Бриж Клуб Бриж 45 (28)
2013–2015 Севиља Севиља 72 (34)
2015–2017 Милан Милан 70 (31)
2017–2018Виљареал Виљареал 35 (15)
2018–2021 Виљареал Виљареал 75 (13)
2021- Гранада Гранада 5 (0)
Репрезентација
2010–  Колумбија 52 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 септември 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 3 јули 2018

Карлос Артуро Бака Ахумада (роден на 8 септември 1986 година) — колумбиски професионален фудбалер, напаѓач на Гранада и на колумбиската репрезентација.

Тенхички одлики[уреди | уреди извор]

Тој е познат по својата брзина, агресивност и чувство за постигнување голови.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бака ја започнал својата кариера во Атлетико Хуниор, каде што бил најдобар стрелец во сезоната 2010/2011 година. Во јануари 2012 година, тој се преселил во белскискиот клуб Бриж, каде што бил најдобар стрелец во Белгиска про-лига во сезоната 2012/2013, пред да се приклучи на шпанската Севиља за 7 милиони евра. Со Севиља тој ја освоил Лигата на Европа во првите две сезони со клубот, постигнувајќи двапати во гол во финалето во 2015 година.

Во летото 2015 година, тој се преселил во Серија А во тимот на Милан за 30 милиони евра[2]. Тој го направил своето деби за Милан во пријателска победа над градските соперници против ФК Интер во Шенџен, Кина[3], додека официјалното натпреварувачко деби го направил на 17 август во третото коло од Купот на Италија во победата од 2:0 над Перуџа во Сан Сиро[4]. Првиот гол во Серија А го постигнал на 29 август 2015 година во победата од 2-1 против ФК Емполи. На 21 август 2016 година го постигнал својот прв хет-трик против ФК Торино во победата од 3-2 во Сан Сиро[5].

На 16 август 2017 година, ФК Вилјареал го потврдил потпишувањето на Бака на едногодишен договор за наем во износ од 2,5 милиони евра, со можност да го купи играчот за дополнителни 15,5 милиони евра[6][7]. Четири дена подоцна, тој го имаал своето деби во поразот од 1:0 против Леванте[8]. Бака го постигнал својот прв гол на 10 септември, искористувајќи ја грешката од голманот на Реал Бетис, Антонио Адан, за да ја отвори победата од 3-1 на Етадио де ла Керамика[9].

На 14 август 2018 година, Бака бил трајно продаден на Вилјареал[10].

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За колумбиската репрезентација настапува од 2012 година, а во тој период ја претставувал својата земја на Светското првенство во Бразил во 2014 година и Светското првенство во Русија во 2018 година, како и на Копа Америка 2015 и Копа Америка Сентенарио, на вториот го освоил третото место.

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|1}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. http://www.acmilan.com/it/carlos-bacca
  2. „Zlatan Ibrahimovic return would help bring AC Milan back to the top, says Carlos Bacca“. Daily Mail. 19 July 2015. Посетено на 24 July 2015.
  3. „Ozil directs Arsenal rout of Lyon in preseason friendly; United beat Barca“. ESPN FC. 26 July 2015. Посетено на 28 July 2015.
  4. „AC Milan 2-0 Perugia: Honda and Luiz Adriano win cup clash for Rossoneri“. Goal. 17 August 2015. Посетено на 17 August 2015.
  5. „Carlos Bacca hat trick as AC Milan beat Torino; Inter Milan stumble at Chievo“. PA Sport. ESPNFC.com. 21 August 2016. Посетено на 29 August 2016.
  6. „Welcome, Bacca!“. villarrealcf.es (англиски). Villarreal. 16 August 2017. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 16 August 2017.
  7. „Milan and Villarreal reach agreement over Bacca transfer“ (англиски). Goal.com. 16 August 2017. Посетено на 16 August 2017.
  8. Pérez, José I. (21 August 2017). „La Liga echaba de menos a Morales“. Marca (шпански). Посетено на 28 November 2017.
  9. „Resumen Villarreal-Betis: Adán resucita al Villarreal“. Diario AS (шпански). 10 September 2017. Посетено на 28 November 2017.
  10. https://www.calciomercato.com/news/milan-accordo-per-castillejo-bacca-nell-operazione-i-dettagli-97440