Кристијан Сапата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Сапата
Лични податоци
Полно име Кристијан Едвардо Запата Валенсија
Роден на 30 септември 1986(1986-09-30)(37 г.)
Роден во Падила, Колумбија
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Џенова
Број 2
Младинска кариера
ФК Депортиво Кали
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2005 Депортиво Кали Депортиво Кали 17 (0)
2005–2011 Удинезе Удинезе 168 (5)
2011–2012 Виљареал Виљареал 28 (0)
2012–2019 Милан Милан 111 (3)
2019– Џенова Џенова 1 (0)
Репрезентација
2008– Колумбија 56 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 мај 2019
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 јули 2018

Кристијан Сапата (роден на 30 септември 1986 во Падила, Колумбија) — колумбиски професионален фудбалер кој настапува за ФК Џенова во италијанската Серија А и за Репрезентацијата на Колумбија. Кристијан Сапата игра на позиција одбрана, најчесто на десната страна[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Maurizio Pilloni (28 September 2009). „BEST XI: scegliamo i migliori difensori della storia bianconera“ (италијански). Tutto Udinese. Посетено на 22 February 2017.
  2. Monica Valendino (31 December 2016). „Se Pozzo non avesse venduto nessuno…“ (италијански). mondoudinese.it. Посетено на 2 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]