Исмаила Сар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исмаила Сар
Лични податоци
Полно име Исмаила Сар[1]
Роден на 25 февруари 1998(1998-02-25)(26 г.)
Роден во Сен-Луи, Сенегал
Држава Сенегал Сенегал
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Вотфорд Вотфорд
Број 23
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Мец Мец 31 (5)
2017–2019 Рен Рен 59 (13)
2019– Вотфорд Вотфорд 79 (23)
Репрезентација
2015 Сенегал Сенегал 23 3 (0)
2016- Сенегал Сенегал 43 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Исмаила Сар (роден на 25 февруари 1998, во Сен-Луи) — сенегалски фудбалер, крило на Вотфорд и на сенегалската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Франција Рен[уреди | уреди извор]

2018-2019

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Сенегал Сенегал
Камерун 2021

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 4 June 2018.
  2. „Ismaila SARR“. Stade Rennais. 30 July 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]