Маме Бирам Диуф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сенегал Маме Бирам Диуф
Лични податоци
Полно име Маме Бирам Диуф
Роден на 16 декември 1987.(1987-12-16)(35 г.)
Роден во Дакар, Сенегал
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити Стоук Сити
Број 18
Младинска кариера
АСЦ Диараф
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Диараф 0 (0)
2007-2009 Молде Молде 74 (33)
2009-2012 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 5 (1)
2010-2011Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 26 (3)
2012-2014 Хановер 96 Хановер 96 57 (26)
2014- Стоук Сити Стоук Сити 85 (17)
Репрезентација
2009- Сенегал Сенегал 37 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Mаме Бирам Диуф (роден на 16 декември 1987) — сенегалски фудбалер, напаѓач на Стоук Сити и на сенегалската репрезентација.

Диуф ја започнал својата кариера во Диараф пред да се пресели во Молде во 2007 година. Во својата прва сезона со нив тој ја освои Норвешката Прва дивизија, со што тимот се здобил со промоција во Норвешката Премиер лига. Неговите настапи и голови привлекле интерес од голем број на клубови, и тој на крајот преминал во Манчестер Јунајтед потпишувајќи договор во 2009 година. Договорот, исто така, вклучувал дека тој треба да остане во неговиот тогашен клуб Молде на позајмица до јануари 2010 година, кога ќе може да му се придружи на неговиот нов клуб. Тој постигнал гол на неговото деби пред домашната публика за Јунајтед и го освои Лига купот за сезоната 2009-2010 со клубот, но тој останал неискористена замена во финалето. Диуф му се приклучи на Хановер во јануари 2012 година, поради малата минутажа која ја имал во англискиот клуб. Тој постигнал 35 гола во 71 настап за Хановер, пред да се врати во Англија и да потпише за Стоук Сити како слободен играч во летото 2014.

Диуф го направил своето деби за сенегалската репрезентација во 2009 година во победата со 2-1 во пријателски натпревар над ДР Конго.

Кариера[уреди | уреди извор]

Молде[уреди | уреди извор]

Роден во Дакар, Сенегал, Диуф ја започна својата кариера во клубот Диараф. Во јануари 2007 година, тој се приклучи на норвешки Молде, додека тренирал со нив во март 2006 година. Тој изразил среќа при преминување во тимот на сонародниците Папе Пате Диуф (кој веќе игра во Молде во тоа време) и Мадиу Конате. Во летото 2009 година, помалиот брат на Диуф, Mаме Мбар Диуф, исто така, потпиша за Молде. Во август 2008 година, тој е поврзан со многу тимови како Бран, Арсенал, Феенорд, Гронинген, ФК Бабилон, Вест Бромвич Албион и Ред Бул Салцбург. На 12 јули 2009 година, во победата од 5-2 победа над Бран, Диуф постигна хет-трик во првите девет минути од мечот, а потоа додаде уште еден гол (четврти) во 27-мата минута.

Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Во мај 2009 година, тој доби интерес од неколку врвни клубови и на 17 јули 2009 година, Молде и Манчестер Јунајтед постигнаа договор за Диуф. Од тимовите најавија дека трансферот бил договорен за играчот. Диуф беше позајмен назад во Молде да го доигра преостанатиот дел од сезоната во Норвешкото првенство 2009 година, пред да се приклучи на неговиоте нови соиграчи во Манчестер во јануари 2010 година. "Ние потпишавме со млад играч вчера од Норвешка, кои го надгледуваваме две години", рече менаџерот на Јунајтед Алекс Фергусон. "Ние не бевме со намера за потпишување на некој друг играч откако минатата недела - ние чувствуваме дека имаме полн состав - но ситуацијата забрза до точка каде што другите клубови почнаа да прават понуди, па моравме да се одлучиме дали ќе дејствуваме или не. Ние одлучивме да дејствуваме и тој ќе биде последниот човек, со кои ние потпишуваме оваа сезона". Кога норвешкиот весник Ставангер Афтенблад разговараше за шокантниот потег на Диуф, тој рече: "да играм за Манчестер отсекогаш ми било сон мене, бидејќи уште кога бев мало момче, се надевам дека кога ќе се преселам во јануари, ќе имам големо влијание, јас сум убеден дека играм многу добро".

На 23 декември 2009 година, на Диуф му беше доделена дозвола за работа што го прави достапен за игра за Манчестер Јунајтед откако трансферниот прозорец беше отворен во јануари. Откако му е дозволено да игра за Манчестер Јунајтед на 7 јануари 2010 година, Диуф беше регистриран со бројот 32 на дресот, број што претходно беше носен од страна на Карлос Тевез и го направи своето деби во лигата на гостувањето кај Бирмингем Сити два дена подоцна, што заврши со резултат 1-1. Диуф влезе од клупата на местото на Пол Сколс во 81 минута, но тој не беше во можност да им помогне да се промени резултатот и натпреварот заврши нерешено.

Диуф го направи своето деби пред домашната публика за Јунајтед во победата од 3-0 над Барнли на 16 јануари 2010 година, кога се појави во игра во 74-тата минута како замена за Вејн Руни. На крајот на мечот, во судиското продолжение, Диуф го постигна својот прв гол за Јунајтед, по на асистенција на Антонио Валенсија, тој ја прати топката над главата на голманот на Барнли Бриан Јенсен и прослави со салто во пред трибината Стретфорд Енд укажувајќи името на задниот дел од својот дрес.

Блекбурн Роверс (заем)[уреди | уреди извор]

На 6 август 2010 година, Диуф потпиша за Блекбурн Роверс на една сезона долг заем и му беше предаден дресот со број 41. Диуф имаше непосредно влијание за Блекбурн, постигнувајќи во рок од 15 минути по влегувањето како замена за Ник Блекмен во 1-1 реми пред стартот на сезоната во пријателски меч против Хартс во Шкотска.

На 24 август 2010 година, Диуф го постигна својот прв гол за Блекбурн во неговото целосно деби кога реализира хет-трик во победата од 3-1 дома во Лига Купот против Норич Сити, на Ивуд Парк. Тој потоа го постигна својот прв гол во лигата за Роверс четири дена подоцна, постигнувајќи го нивниот единствен погодок во поразот од 2-1 дома од Арсенал; на асистенција на својот колега Сенегалец и имењак Ел Хаџи Диуф. До крајот на својот кредит во Блекбурн, тој направи 29 настапи и постигна шест гола во сите натпреварувања.

Враќање во Јунајтед[уреди | уреди извор]

Диуф се врати во Јунајтед во текот на летото на 2011 година, и тој беше вклучен во составот за нивната пред-сезонска турнеја во Америка. Тој влезе како замена за Мајкл Карик во второто полувреме од нивниот прв натпревар, со 4-1 победа над Њу Ингланд Револушн. Во вториот натпревар против Сиетл Саундерс, тој влезе на паузата место Мајкл Овен и постигна гол во 49 минута, со резултатот го прави 2:0. По завршување на натпреварот е 7:0 за Манчестер Јунајтед. На 5 август 2011 година, тој постигна двапати во прошталниот натпревар на Пол Сколс е против Њујорк Космос на Олд Трафорд. Диуф играше во две Лига куп средби нагостувањата кај Лидс Јунајтед и Олдершот Таун. И во двата натпревари, тој играше како крило. Во Премиер лигата тој беше именуван како неискористена замена на трипати против: Сандерленд, Виган и Блекбурн Роверс.

Хановер 96[уреди | уреди извор]

Во јануарскиот трансферен прозорец 2012 година, Бирам Диуф тврди дека Виган Атлетик сакаше да го доведе на позајмица, па тој би можеле да добие повеќе време играјќи. Исто така заинтересирани за потпишување со него беше и Хановер 96. На крајот, на 28 јануари 2012, Диуф потпиша за германскиот клуб Хановер 96 на две-годишен договор за непозната надомест. Диуф го постигна својот прв гол во 32 минута во мечот против Штутгарт што Хановер го доби со 4-2. Тој го постигна единствениот гол против Клуб Брухе на 23 февруари 2012 година кога Хановер се пласираше во 16-те најдобри од 2011-12 УЕФА Европа Лига. Диуф направи шест гола во шест натпревари, постигнувајќи два гола во второто полувреме во 4-1 победата над ФК Келн на 18 март.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На 12 август 2009 година, Диуф го запиша својот прв меч за Сенегал во 2-1 пријателската победа над ДР Конго во Блои, Франција. Диуф го постигна својот прв гол за Сенегал така што тој беше единствениот гол во 1-0 победата над Капе Верде на 11 август 2010.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Норвешка Молде
Англија Манчестер Јунајтед

Надворешни врски[уреди | уреди извор]