Фоде Бало-Туре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фоде Бало-Туре
Лични податоци
Роден на 3 јануари 1997(1997-01-03)(27 г.)
Роден во Конфлан Сент Онорен, Франција
Држава Франција Франција
Сенегал Сенегал (од 2021)
Висина 1.82 m[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 5
Младинска кариера
2003–2005 ФК Ерањи
2005–2017 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017–2019 Лил Лил 45 (0)
2019–2021 Монако Монако 63 (0)
2021– Милан Милан 20 (1)
2023–Фулам Фулам 0 (0)
Репрезентација
2012–2013 Франција Франција 16 9 (0)
2018–2019 Франција Франција 21 9 (0)
2021– Сенегал Сенегал 15 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 29 мај 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 5 декември 2022

Фоде Бало-Туре (роден на 3 јануари 1997 во Конфлан Сент Онорен, Франција) — француско-сенегалски професионален фудбалер кој настапува за ФК Фулам, во англиската Премиер лига, како позајмен играч од Милан, на позиција лев бек и за Фудбалската репрезентација на Сенегал.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Лил[уреди | уреди извор]

Бало-Туре се развил преку академијата на ПСЖ. На 1 јули 2017 година, неговиот договор со ПСЖ истекол и тој потпишал со ФК Лил[2]. Тој го имал своето деби во Лига 1 на 6 август 2017 година во победата од 3:0 против ФК Нант. Тој го започнал натпреварот и бил заменет на полувремето[3].

Монако[уреди | уреди извор]

На 10 јануари 2019 година, Бало-Туре потпишал за Монако[4].

Милан[уреди | уреди извор]

На 18 јули 2021 година, Бало-Туре потпишал договор со Милан до јуни 2025 година[5].

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Иако е роден во Франција и играл за младинските репрезентации на оваа земја,[6] поради сенегалското потекло Бало-Туре се одлучил да го претставува Сенегал на сениорско ниво.

Дебитирал за Сенегал во ремито 0-0 против Конго на 26 март 2021 година.[7].

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на match played 28 мај 2023[8]
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Лил 2017–18 Лига 1 27 0 1 0 1 0 29 0
2018–19 18 0 0 0 0 0 18 0
Вкупно 45 0 1 0 1 0 0 0 0 0 47 0
Монако 2018–19 Лига 1 18 0 2 0 0 0 20 0
2019–20 21 0 2 0 2 0 25 0
2020–21 24 0 5 0 0 0 29 0
Вкупно 63 0 9 0 2 0 0 0 0 0 74 0
Милан 2021–22 Серија А 10 0 0 0 2[б 1] 0 12 0
2022–23 10 1 0 0 4[б 1] 0 14 1
2023–24 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 20 1 0 0 0 0 6 0 0 0 26 1
Вкупно 128 1 10 0 3 0 6 0 0 0 147 1

Титули[уреди | уреди извор]

Сенегал Сенегал
Камерун 2021

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.acmilan.com/it/squadre/prima-squadra-maschile/giocatori/ballo-toure/biografia
  2. „Transferts : Fodé Ballo-Touré (ex-PSG) à Lille“ (French). L'Équipe. Посетено на 2017-08-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Lille vs. Nantes - 6 August 2017 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2017-08-06.
  4. „Fodé Ballo-Touré à Monaco jusqu'en 2023 (officiel)“ (French). L'Équipe. Посетено на 10 January 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Official Statement: Fodé Ballo-Touré“. A.C. Milan. 18 July 2021.
  6. „Fodé Ballo Touré : Un autre talent d'origine malienne se révèle à l'Hexagone“. 13 October 2016.
  7. „Congo vs Sénégal : Les compositions officielles - Equipe nationale Football, Football“. wiwsport (француски). 2021-03-26. Посетено на 2021-03-26.
  8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име soccerway.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.