Кара Мбоџи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сенегал Кара Мбоџи
Kara Mbodj.jpg
Лични податоци
Роден на 11 ноември 1989 (1989-11-11) (30 г.)
Роден во Диас, Сенегал
Висина &100000000000001920000001,92 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Андерлехт Андерлехт
Број 4
Младинска кариера
600px horizontal HEX-FF221A Black.svg Диамбарс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 600px horizontal HEX-FF221A Black.svg Диамбарс
2010–2012 Тромсо Тромсо 70 (8)
2013-2015 Генк Генк 92 (5)
2015- Андерлехт Андерлехт 54 (5)
Репрезентација
2011-  Сенегал 31 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Сериње Моду Кара Мбоџи (роден 11 ноември 1989 година) е сенегалски фудбалер, играч од одбрната на Андерлехт и на сенегалската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Мбоџи се приклучил на академијата Диамбарс лоцирана во Дакар, Сенегал на возраст од 15 години. На 2 февруари 2010, тј потпишал за норвешкиот клуб Тромсо. За време на неговите три сезони поминати во Норвешката Премиер лига, тој бил награден за најдобар играч на клубот и двапати за за втор најдобар играч во шампионатот.

На 31 декември 2012, Мбоџи му се приклучил на белгискиот Генк за сума од 1.4 милиони евра.[1] Откако во првата сезона играл стандардно во одбраната на Генк и им помогнал да го освојат Купот на Белгија, неговиот договор бил продолжен до 2018 година.

На 7 август 2015, Мбоџи потпишал за Андерлехт за сума од 4,5 милиони евра, потпишувајќи четиригодишен договор до јуни 2019.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Мбоџи бил дел од Олимписката репрезентација на Сенегал на Олимписките игри 2012. Потоа тој бил повикан и во сениорската репрезентација на Сенегал на Африканскиот куп на нации 2015 каде што тој постигнал гол во ремито 1–1 против Јужна Африка во групната фаза.[2] Тој исто така бил повикан и за Африканскиот куп на нации 2017 каде што исто така бил стрелец во натпревар од групната фаза во победата со 2-0 над Тунис.

Титули[уреди | уреди извор]

Белгија Генк[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „K.Mbodj“. Soccerway.com. конс. 2 February 2015. 
  2. South Africa 1-1 Senegal“, „BBC“ (посет. 24 јануари 2015 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]