Јошинори Муто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јошинори Муто
Лични податоци
Роден на 15 јули 1992(1992-07-15)(31 г.)
Роден во Сетагаја, Јапонија
Држава Јапонија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Број 13
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2015 Предлошка:Fb team FC Tokyo 51 (23)
2015–2018 Мајнц Мајнц 05 26 (9)
2018– Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 12 (1)
Репрезентација
2014– Јапонија Јапонија 18 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јошинори Муто (роден 15 јули 1992) — јапонски фудбалер, напаѓач на Њукасл Јунајтед и на јапонската репрезентација.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2014 6 1
2015 12 1
Вкупно 18 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]