Светско првенство во фудбал 2018 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Светското првенство во фудбал 2018 - нокаут фаза била втората фаза на Светското првенство 2018, после групната фаза. Започнала на 30 јуни со осминафиналето а завршила на 15 јули со финалниот натпревар, кој се одиграл на стадионот Лужники во Москва.[1] Првопласираните две репрезентации од секоја група (вкупно 16) помиале во нокаут фазата каде ќе се натпреваруваат по систем на елиминација. Исто така, ќе се игра и натпревар за третото место, помеѓу двете репрезентации кој загубиле во полуфиналето.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, ако натпреварот заврши нерешено после 90 минути, ќе се игра дополнително време (двапати по 15 минути), каде што секој на тим ќе му биде дозволено да направи четврта замена. Ако резултатот биде нерешен и по продолженијата, натпреварот ќе го одлучат пеналите за да се добие победник.

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Првите две репрезентации од секоја од осумте групи се квалификувале за нокаут фазата.[2]

Група Победник Второпласиран
А  Уругвај  Русија
Б  Шпанија  Португалија
Ц  Франција  Данска
Д  Хрватска  Аргентина
Е  Бразил  Швајцарија
Ф  Шведска  Мексико
Г  Белгија  Англија
Х  Колумбија  Јапонија

Резултати[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
30 јуни – Сочи            
  Уругвај  2
6 јули – Нижни Новгород
  Португалија  1  
  Уругвај  0
30 јуни – Казањ
    Франција  2  
  Франција  4
10 јули – Санкт Петербург
  Аргентина  3  
  Франција  1
2 јули – Самара
    Белгија  0  
  Бразил  2
6 јули – Казањ
  Мексико  0  
  Бразил  1
2 јули – Ростов-на-Дон
    Белгија  2  
  Белгија  3
15 јули – Москва (Лужники)
  Јапонија  2  
  Франција  4
1 јули – Москва (Лужники)
    Хрватска  2
  Шпанија  1 (3)
7 јули – Сочи
  Русија (п)  1 (4)  
  Русија  2 (3)
1 јули – Нижни Новгород
    Хрватска (п)  2 (4)  
  Хрватска (п)  1 (3)
11 јули – Москва (Лужники)
  Данска  1 (2)  
  Хрватска (прод.)  2
3 јули – Санкт Петербург
    Англија  1   Натпревар за 3. место
  Шведска  1
7 јули – Самара 14 јули – Санкт Петербург
  Швајцарија  0  
  Шведска  0   Белгија  2
3 јули – Москва (Откритие)
    Англија  2     Англија  0
  Колумбија  1 (3)
  Англија (п)  1 (4)  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Франција – Аргентина[уреди | уреди извор]

Франција
Аргентина
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 2 Бенжамин Павар добил жолт картон во 73-тата минута 73'
CB 4 Рафаел Варан
CB 5 Самјуел Умтити
LB 21 Лукас Ернандез
CM 13 Н'Голо Канте
CM 6 Пол Погба
RW 10 Килијан Мбапе заменет 89'
AM 7 Антоан Гризман заменет 83'
LW 14 Блез Матуиди добил жолт картон во 72-рата минута 72' заменет 75'
CF 9 Оливје Жиру добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
Замени:
MF 12 Корентан Толисо влегол во игра 75'
FW 18 Набил Фекир влегол во игра 83'
FW 20 Флоријан Товен влегол во игра 89'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-ARG 2018-06-30.svg
GK 12 Франко Армани
RB 2 Габриел Меркадо
CB 17 Николас Отаменди добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
CB 16 Маркос Рохо добил жолт картон во 11-тата минута 11' заменет 46'
LB 3 Николас Талјафико добил жолт картон во 19-тата минута 19'
CM 15 Енцо Перес заменет 66'
CM 14 Хавиер Маскерано добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CM 7 Евер Банега добил жолт картон во 50-тата минута 50'
RF 22 Кристијан Павон заменет 75'
CF 10 Лионел Меси Captain sports.svg
LF 11 Анхел Ди Марија
Замени:
DF 6 Федерико Фацио влегол во игра 46'
FW 19 Серхио Агуеро влегол во игра 66'
MF 13 Максимилијано Меса влегол во игра 75'
Селектор:
Хорхе Сампаоли

Помошни судии:
Иран Реза Сохандан
Иран Мохамадреза Мансури
Четврти судија:
Чиле Хулио Баскуњан
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Уругвај – Португалија[уреди | уреди извор]

Уругвај
Португалија
GK 1 Фернандо Муслера
RB 22 Мартин Касерес
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин Captain sports.svg
LB 17 Диего Лаксалт
RM 8 Нантиан Нандес заменет 81'
CM 14 Лукас Тореира
CM 15 Матијас Весино
LM 6 Родриго Бентанкур заменет 63'
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани заменет 74'
Замени:
MF 7 Кристијан Родригес влегол во игра 63'
FW 11 Кристијан Стуани влегол во игра 74'
MF 5 Карлос Санчес влегол во игра 81'
Селекто:
Оскар Табарес
URU-POR 2018-06-30.svg
GK 1 Руи Патрисио
RB 15 Рикардо Переира
CB 3 Пепе
CB 6 Жозе Фонте
LB 5 Рафаел Гереиро
RM 11 Бернардо Силва
CM 14 Вилијам Карваљо
CM 23 Адриен Силва заменет 65'
LM 10 Жоао Марио заменет 84'
CF 17 Гонсало Гуедеш заменет 74'
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
Замени:
FW 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 65'
FW 9 Андре Силва влегол во игра 74'
MF 4 Мануел Фернандеш влегол во игра 84'
Селектор:
Фернандо Сантош

Играч на натпреварот:
Единсон Кавани (Уругвај)[5]

Помошни судии:
Мексико Марвин Торентера
Мексико Мигел Ернандес
Четврти судија:
САД Хаир Маруфо
Video assistant referee:
САД Марк Гајгер

Шпанија – Русија[уреди | уреди извор]

Шпанија
Русија
GK 1 Давид де Хеја
RB 4 Начо заменет 70'
CB 3 Жерар Пике добил жолт картон во 40-тата минута 40'
CB 15 Серхио Рамос Captain sports.svg
LB 18 Жорди Алба
CM 8 Коке
CM 5 Серхио Бускетс
RW 21 Давид Силва заменет 67'
AM 22 Иско
LW 20 Марко Асенсио заменет 104'
CF 19 Диего Коста заменет 80'
Замени:
MF 6 Андрес Инјеста влегол во игра 67'
DF 2 Дани Карвахал влегол во игра 70'
FW 17 Јаго Аспас влегол во игра 80'
FW 9 Родриго влегол во игра 104'
Селектор:
Фернандо Јеро
ESP-RUS 2018-07-01.svg
GK 1 Игор Акинфеев Captain sports.svg
SW 4 Сергеј Игнашевич
CB 3 Иљја Кутепов добил жолт картон во 54-тата минута 54'
CB 13 Фјодор Курдјашов
RWB 2 Марио Фернандес
LWB 18 Јури Жирков заменет 46'
CM 19 Александар Самедов заменет 61'
CM 11 Роман Зобнин добил жолт картон во 71-вата минута 71'
CM 7 Далер Кузјајев заменет 97'
CF 22 Артем Ѕјуба заменет 65'
CF 17 Александар Головин
Замени:
DF 14 Владимир Гранат влегол во игра 46'
MF 6 Денис Черишев влегол во игра 61'
FW 10 Фјодор Смолов влегол во игра 65'
MF 21 Александар Јерокин влегол во игра 97'
Селектор:
Станислав Черчесов

Играч на натпреварот:
Игор Акинфеев (Русија)[7]

Помошни судии:
Холандија Сандер ван Рекел
Холандија Ервин Зеинстра
Четврти судија:
Франција Клеман Тирпен
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Хрватска – Данска[уреди | уреди извор]

Хрватска
Данска
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 2 Шиме Врсаљко
CB 6 Дејан Ловрен
CB 21 Домагој Вида
LB 3 Иван Стриниќ заменет 81'
CM 7 Иван Ракитиќ
CM 11 Марцело Брозовиќ заменет 71'
RW 18 Анте Ребиќ
AM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
LW 4 Иван Перишиќ заменет 97'
CF 17 Марио Манџукиќ заменет 108'
Замени:
MF 8 Матео Ковачиќ влегол во игра 71'
DF 22 Јосип Пивариќ влегол во игра 81'
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 97'
MF 19 Милан Бадељ влегол во игра 108'
Селектор:
Златко Далиќ
CRO-DEN 2018-07-01.svg
GK 1 Каспер Шмајхел
RB 5 Јонас Кнудсен
CB 4 Симон Кјер Captain sports.svg
CB 13 Матијас Јоргенсен добил жолт картон во 115-тата минута 115'
LB 14 Хенрик Далсгор
CM 6 Андреас Кристенсен заменет 46'
CM 8 Томас Дилејни заменет 98'
CM 10 Кристијан Ериксен
RF 20 Јусуф Поулсен
CF 21 Андреас Корнелиус заменет 66'
LF 11 Мартин Браитваите заменет 106'
Замени:
MF 19 Ласе Шене влегол во игра 46'
FW 9 Николај Јоргенсен влегол во игра 66'
MF 2 Михаел Крон-Дели влегол во игра 98'
FW 23 Пионе Систо влегол во игра 106'
Селектор:
Норвешка Аге Хареиде

Играч на натпреварот:
Каспер Шмајхел (Данска)[9]

Помошни судии:
Аргентина Ернан Мајдана
Аргентина Хуан Пабло Белати
Четврти судија:
Парагвај Енрике Касерес
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Вилјиано

Бразил – Мексико[уреди | уреди извор]

Бразил
Мексико
GK 1 Алсион
RB 22 Фагнер
CB 2 Тијаго Силва Captain sports.svg
CB 3 Миранда
LB 6 Филипе Луис добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CM 15 Паулињо заменет 80'
CM 5 Каземиро добил жолт картон во 59-тата минута 59'
RW 19 Вилијан заменет 90+1'
AM 11 Филипе Коутињо заменет 86'
LW 10 Нејмар
CF 9 Габриел Жезус
Замени:
MF 17 Фернандињо влегол во игра 80'
FW 20 Роберто Фирмино влегол во игра 86'
DF 13 Маркињос влегол во игра 90+1'
Селектор:
Тите
BRA-MEX 2018-07-02.svg
GK 13 Гуљелмо Очоа
RB 21 Едсон Алварес добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 55'
CB 2 Уго Ајала
CB 3 Карлос Салседо добил жолт картон во 77-мата минута 77'
LB 23 Хесус Галјардо
CM 16 Ектор Ерера добил жолт картон во 55-тата минута 55'
CM 4 Рафаел Маркес Captain sports.svg заменет 46'
CM 18 Андрес Гвардадо добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
RF 11 Карлос Вела
CF 14 Хавиер Ернандес заменет 60'
LF 22 Ирвинг Лосано
Замени:
MF 7 Мигел Лајун влегол во игра 46'
MF 6 Џонатан дос Сантос влегол во игра 55'
FW 9 Раул Хименес влегол во игра 60'
Селектор:
Колумбија Хуан Карлос Осорио

Играч на натпреварот:
Нејмар (Бразил)[11]

Помошни судии:
Италија Еленито Ди Либераторе
Италија Мауро Тонолини
Четврти судија:
Шпанија Антонио Матеу Лаос
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Белгија – Јапонија[уреди | уреди извор]

Белгија
Јапонија
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 4 Венсан Компани
CB 5 Јан Вертонген
RM 15 Томас Мение
CM 7 Кевин Де Бројне
CM 6 Аксел Витсел
LM 11 Јаник Караско заменет 65'
RF 14 Дрис Мертенс заменет 65'
CF 9 Ромелу Лукаку
LF 10 Еден Азар Captain sports.svg
Замени:
MF 8 Маруан Фелаини влегол во игра 65'
MF 22 Насер Шадли влегол во игра 65'
Manager:
Шпанија Роберто Мартинес
BEL-JPN 2018-07-02.svg
GK 1 Еиџи Кавашима
RB 19 Хироки Сакаи
CB 22 Маја Јошида
CB 3 Ген Шоџи
LB 5 Јуто Нагатомо
CM 17 Макото Хасебе Captain sports.svg
CM 7 Гаку Шибасаки добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 81'
RW 8 Генки Харагучи заменет 81'
AM 10 Шинџи Кагава
LW 14 Такаши Инуи
CF 15 Јуја Осако
Замени:
MF 16 Хотару Јамагучи влегол во игра 81'
MF 4 Кеисуке Хонда влегол во игра 81'
Селектор:
Акира Нишино

Играч на натпреварот:
Еден Азар (Белгија)[13]

Помошни судии:
Сенегал Џибрил Камара
Сенегал Ел Хаџи Самба
Четврти судија:
Гамбија Бакари Гасама
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Шведска – Швајцарија[уреди | уреди извор]

Шведска
Швајцарија
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 82'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 4 Андреас Гранквист Captain sports.svg
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 17 Виктор Класон
CM 13 Густав Свенсон
CM 8 Албин Екдал
LM 10 Емил Форсберг заменет 82'
CF 9 Маркус Берг заменет 90+1'
CF 20 Ола Тоивонен
Замени:
DF 5 Мартин Олсон влегол во игра 82'
DF 16 Емил Крафт влегол во игра 82'
FW 22 Исак Кисе Телин влегол во игра 90+1'
Селектор:
Јане Андерсон
SWE-SUI 2018-07-03.svg
GK 1 Јан Зомер
RB 6 Михаел Ланг Red card 90+4'
CB 20 Јохан Џуру
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами Captain sports.svg добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CM 10 Гранит Џака добил жолт картон во 68-мата минута 68'
RW 23 Џердан Шакири
AM 15 Блерим Џемаили заменет 73'
LW 14 Стивен Цубер заменет 73'
CF 19 Јосип Дрмиќ
Замени:
FW 7 Брил Емболо влегол во игра 73'
FW 9 Харис Шеферовиќ влегол во игра 73'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Емил Форсберг (Шведска)[15]

Помошни судии:
Словенија Јуре Прапотник
Словенија Роберт Вукан
Четврти судија:
Бахреин Наваф Шукрала
Video assistant referee:
Италија Даниеле Орсато

Колумбија – Англија[уреди | уреди извор]

Колумбија
Англија
GK 1 Давид Оспина
RB 4 Сантјаго Аријас добил жолт картон во 52-рата минута 52' заменет 116'
CB 13 Џери Мина
CB 23 Давинсон Санчес
LB 17 Јохан Мохика
CM 5 Вилмар Бариос добил жолт картон во 41-вата минута 41'
CM 6 Карлос Санчес добил жолт картон во 54-тата минута 54' заменет 79'
CM 16 Џеферсон Лерма заменет 61'
RW 11 Хуан Квадрадо добил жолт картон во 118-тата минута 118'
LW 20 Хуан Фернандо Кинтеро заменет 88'
CF 9 Радамел Фалкао Captain sports.svg добил жолт картон во 63-тата минута 63'
Замени:
FW 7 Карлос Бака добил жолт картон во 64-тата минута 64' влегол во игра 61'
MF 15 Матеус Урибе влегол во игра 79'
FW 14 Луис Муриел влегол во игра 88'
DF 2 Кристијан Сапата влегол во игра 116'
Селектор:
Аргентина Хосе Пекерман
COL-ENG 2018-07-03.svg
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер заменет 113'
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
DM 8 Џордан Хендерсон добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CM 20 Деле Али заменет 81'
CM 7 Џеси Лингард добил жолт картон во 69-тата минута 69'
RM 12 Киеран Трипиер
LM 18 Ешли Јанг заменет 102'
CF 10 Рахим Стерлинг заменет 88'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
Замени:
MF 4 Ерик Дајер влегол во игра 81'
FW 11 Џејми Варди влегол во игра 88'
DF 3 Дани Роуз влегол во игра 102'
FW 19 Маркус Рашфорд влегол во игра 113'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Хари Кејн (Англија)[17]


Помошни судии:
Канада Џо Флечер
САД Франк Андерсон
Четврти судија:
Нов Зеланд Матју Конгер
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Уругвај – Франција[уреди | уреди извор]

Уругвај
Франција
GK 1 Фернандо Муслера
RB 22 Мартин Касерес
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин Captain sports.svg
LB 17 Диего Лаксалт
RM 8 Наитан Нандес заменет 73'
CM 14 Лукас Тореира
CM 15 Матијас Весино
LM 6 Родриго Бентанкур добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 59'
CF 9 Луис Суарес
CF 11 Кристијан Стуани заменет 59'
Замени:
FW 18 Макси Гомес влегол во игра 59'
MF 7 Кристијан Родригес добил жолт картон во 69-тата минута 69' влегол во игра 59'
FW 20 Џонатан Уретавискаја влегол во игра 73'
Селектор:
Оскар Табарес
URU-FRA 2018-07-06.svg
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 2 Бенжамин Павар
CB 4 Рафаел Варан
CB 5 Самјуел Умтити
LB 21 Лукас Ернандез добил жолт картон во 33-тата минута 33'
CM 6 Пол Погба
CM 13 Н'Голо Канте
RW 10 Килијан Мбапе добил жолт картон во 69-тата минута 69' заменет 88'
AM 7 Антоан Гризман заменет 90+3'
LW 12 Корентан Толисо заменет 80'
CF 9 Оливје Жиру
Замени:
MF 15 Стивен Н'Зонзи влегол во игра 80'
FW 11 Усман Дембеле влегол во игра 88'
FW 18 Набил Фекир влегол во игра 90+3'
Селектор:
Дидје Дешан

Играч на натпреварот:
Антоан Гризман (Франција)[19]

Помошни судии:
Аргентина Ернан Мајдана
Аргентина Хуан Пабло Белати
Четврти судија:
Иран Алиреза Фагани
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Бразил – Белгија[уреди | уреди извор]

Бразил
Белгија
GK 1 Алисон
RB 22 Фагнер добил жолт картон во 90-тата минута 90'
CB 2 Тијаго Силва
CB 3 Миранда Captain sports.svg
LB 12 Марсело
CM 15 Паулињо заменет 73'
CM 17 Фернандињо добил жолт картон во 85-тата минута 85'
RW 19 Вилијан заменет 46'
AM 11 Филипе Коутињо
LW 10 Нејмар
CF 9 Габриел Жезус заменет 58'
Замени:
FW 20 Роберто Фирмино влегол во игра 46'
FW 7 Даглас Коста влегол во игра 58'
MF 8 Ренато Аугусто влегол во игра 73'
Селектор:
Тите
BRA-BEL 2018-07-06.svg
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд добил жолт картон во 47-мата минута 47'
CB 4 Венсан Компани
CB 5 Јан Вертонген
RM 15 Томас Мение добил жолт картон во 71-вата минута 71'
CM 8 Маруан Фелаини
CM 6 Аксел Витсел
LM 22 Насер Шадли заменет 83'
RF 7 Кевин Де Бројне
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 87'
LF 10 Еден Азар Captain sports.svg
Замени:
DF 3 Томас Вермален влегол во игра 83'
MF 17 Јури Тилеманс влегол во игра 87'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес

Играч на натпреварот:
Кевин Де Бројне (Белгија)[21]

Помошни судии:
Србија Милован Ристиќ
Србија Далибор Џурџевиќ
Четврти судија:
САД Хаир Маруфо
Video assistant referee:
Италија Даниеле Орсато

Шведска – Англија[уреди | уреди извор]

Шведска
Англија
GK 1 Робин Олсен
RB 16 Емил Крафт заменет 85'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 4 Андреас Гранквист Captain sports.svg
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 17 Виктор Класон
CM 7 Себастијан Ларсон добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
CM 8 Албин Екдал
LM 10 Емил Форсберг заменет 65'
CF 9 Маркус Берг
CF 20 Ола Тоивонен заменет 65'
Замени:
FW 11 Џон Гвидети добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 65'
DF 5 Мартин Олсон влегол во игра 65'
DF 18 Понтус Јонсон влегол во игра 85'
Селектор:
Јане Андерсон
SWE-ENG 2018-07-07.svg
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер добил жолт картон во 87-мата минута 87'
DM 8 Џордан Хендерсон заменет 85'
CM 20 Деле Али заменет 77'
CM 7 Џеси Лингард
RM 12 Киеран Трипиер
LM 18 Ешли Јанг
CF 10 Рахим Стерлинг заменет 90+1'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
Замени:
DF 17 Фабојан Делф влегол во игра 77'
MF 4 Ерик Дајер влегол во игра 85'
FW 19 Маркус Рашфорд влегол во игра 90+1'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Џордан Пикфорд (Англија)[23]

Помошни судии:
Холандија Сандер ван Рекел
Холандија Ервин Зеинстра
Четврти судија:
Шпанија Антонио Матеу Лаос
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Русија – Хрватска[уреди | уреди извор]

Русија
Хрватска
GK 1 Игор Акинфеев Captain sports.svg
RB 2 Марио Фернандес
CB 3 Иљја Кутепов
CB 4 Сергеј Игнашевич
LB 13 Фјодор Курдјашов
CM 11 Роман Зобнин
CM 7 Далер Кузјајев
RW 19 Александар Самедов заменет 54'
AM 17 Александар Головин заменет 102'
LW 6 Денис Черишев заменет 67'
CF 22 Артем Ѕјуба заменет 79'
Замени:
MF 21 Александар Јерокин влегол во игра 54'
FW 10 Фјодор Смолов влегол во игра 67'
MF 8 Јури Газински добил жолт картон во 109-тата минута 109' влегол во игра 79'
MF 9 Алан Ѕагоев влегол во игра 102'
Селектор:
Станислав Черчесов
RUS-CRO 2018-07-07.svg
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 2 Шиме Врсаљко заменет 97'
CB 6 Дејан Ловрен добил жолт картон во 35-тата минута 35'
CB 21 Домагој Вида добил жолт картон во 101-вата минута 101'
LB 3 Иван Стриниќ добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 74'
CM 7 Иван Ракитиќ
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
RW 18 Анте Ребиќ
AM 9 Андреј Крамариќ заменет 88'
LW 4 Иван Перишиќ заменет 63'
CF 17 Марио Манџукиќ
Замени:
MF 11 Марцело Брозовиќ влегол во игра 63'
DF 22 Јосип Пивариќ добил жолт картон во 114-тата минута 114' влегол во игра 74'
MF 8 Матео Ковачиќ влегол во игра 88'
DF 5 Ведран Чорлука влегол во игра 97'
Селектор:
Златко Далиќ

Играч на натпреварот:
Лука Модриќ (Хрватска)[25]

Помошни судии:
Бразил Емерсон де Карваљо
Бразил Марсело Ван Гасе
Четврти судија:
Замбија Џани Сиказве
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Франција – Белгија[уреди | уреди извор]

Франција
Белгија
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 2 Бенжамин Павар
CB 4 Рафаел Варан
CB 5 Самјуел Умтити
LB 21 Лукас Ернандез
CM 6 Пол Погба
CM 13 Н'Голо Канте добил жолт картон во 87-мата минута 87'
RW 10 Килијан Мбапе добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
AM 7 Антоан Гризман
LW 14 Блез Матуиди заменет 86'
CF 9 Оливје Жиру заменет 85'
Замени:
MF 15 Стивен Нзонзи влегол во игра 85'
MF 12 Корентан Толисо влегол во игра 86'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-BEL 2018-07-10.svg
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд добил жолт картон во 71-вата минута 71'
CB 4 Венсан Компани
CB 5 Јан Вертонген добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
DM 6 Аксел Витсел
CM 19 Муса Дембеле заменет 60'
CM 8 Маруан Фелаини заменет 80'
RM 22 Насер Шадли заменет 90+1'
LM 7 Кевин Де Бројне
CF 9 Ромелу Лукаку
CF 10 Еден Азар Captain sports.svg добил жолт картон во 63-тата минута 63'
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 60'
MF 11 Јаник Караско влегол во игра 80'
FW 21 Миши Батшуаји влегол во игра 90+1'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес

Играч на натпреварот:
Самјуел Умтити (Франција)[27]

Помошни судии:
Уругвај Николас Тарин
Уругвај Маурисио Еспиноса
Четврти судија:
Мексико Сесар Артуро Рамос
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Хрватска – Англија[уреди | уреди извор]

Хрватска
Англија
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 2 Шиме Врсаљко
CB 6 Дејан Ловрен
CB 21 Домагој Вида
LB 3 Иван Стриниќ заменет 95'
CM 7 Иван Ракитиќ
CM 11 Марцело Брозовиќ
RW 18 Анте Ребиќ добил жолт картон во 96-тата минута 96' заменет 101'
AM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg заменет 119'
LW 4 Иван Перишиќ
CF 17 Марио Манџукиќ добил жолт картон во 48-мата минута 48' заменет 115'
Замени:
DF 22 Јосип Пивариќ влегол во игра 95'
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 101'
DF 5 Ведран Чорлука влегол во игра 115'
MF 19 Милан Бадељ влегол во игра 119'
Селектор:
Златко Далиќ
CRO-ENG 2018-07-11.svg
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер добил жолт картон во 54-тата минута 54' заменет 112'
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
DM 8 Џордан Хендерсон заменет 97'
CM 20 Деле Али
CM 7 Џеси Лингард
RM 12 Киеран Трипиер
LM 18 Ешли Јанг заменет 91'
CF 10 Рахим Стерлинг заменет 74'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
Замени:
FW 19 Маркус Рашфорд влегол во игра 74'
DF 3 Дани Роуз влегол во игра 91'
MF 4 Ерик Дајер влегол во игра 97'
FW 11 Џејми Варди влегол во игра 112'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Иван Перишиќ (Хрватска)[29]

Помошни судии:
Турција Бахтин Дуран
Турција Тарик Онгун
Четврти судија:
Холандија Бјорн Каиперс
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

Белгија
Англија
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 4 Венсан Компани
CB 5 Јан Вертонген
RM 15 Томас Мение
CM 17 Јури Тилеманс заменет 78'
CM 6 Аксел Витсел добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
LM 22 Насер Шадли заменет 39'
RF 7 Кевин Де Бројне
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 60'
LF 10 Еден Азар Captain sports.svg
Замени
DF 3 Томас Вермален влегол во игра 39'
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 60'
MF 19 Муса Дембеле влегол во игра 78'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес
BEL-ENG 2018-07-14.svg
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 16 Фил Џонс
CB 5 Џонс Стоунс добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CB 6 Хари Мегваер добил жолт картон во 76-тата минута 76'
DM 4 Ерик Дајер
CM 21 Рубен Лофтус-Чик заменет 84'
CM 17 Фабијан Делф
RM 12 Киеран Трипиер
LM 3 Дани Роуз заменет 46'
CF 10 Рахим Стерлинг заменет 46'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
Замени:
MF 7 Џеси Лингард влегол во игра 46'
FW 19 Маркус Рашфорд влегол во игра 46'
MF 20 Деле Али влегол во игра 84'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Еден Азар (Белгија)[31]

Помошни судии:
Иран Реза Сохандан
Иран Мохамадреза Мансури
Четврти судија:
Сенегал Маланг Дједу
Video assistant referee:
САД Марк Гајгер

Финале[уреди | уреди извор]


Франција
Хрватска
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 2 Бенжамин Павар
CB 4 Рафаел Варан
CB 5 Самјуел Умтити
LB 21 Лукас Ернандез добил жолт картон во 41-вата минута 41'
CM 6 Пол Погба
CM 13 Н'Голо Канте добил жолт картон во 27-мата минута 27' заменет 55'
RW 10 Килијан Мбапе
AM 7 Антоан Гризман
LW 14 Блез Матуиди заменет 73'
CF 9 Оливје Жиру заменет 81'
Замени:
MF 15 Стивен Нзонзи влегол во игра 55'
MF 12 Корентан Толисо влегол во игра 73'
FW 18 Набил Фекир влегол во игра 81'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-CRO 2018-07-15.svg
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 2 Шиме Врсаљко добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CB 6 Дејан Ловрен
CB 21 Домагој Вида
LB 3 Иван Стриниќ заменет 81'
CM 7 Иван Ракитиќ
CM 11 Марцело Брозовиќ
RW 18 Анте Ребиќ заменет 71'
AM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
LW 4 Иван Перишиќ
CF 17 Марио Манџукиќ
Замени:
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 71'
FW 20 Марко Пјаца влегол во игра 81'
Селектор:
Златко Далиќ

Играч на натпреварот:
Антоан Гризман (Франција)[33]

Помошни судии:
Аргентина Ернан Мајдана
Аргентина Хуан Пабло Белати
Четврти судија:
Холандија Бјорн Кајперс
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Посетено на 20 December 2017.
 2. 2,0 2,1 „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Посетено на 16 November 2017.
 3. „Match report – Round of 16 – France v Argentina“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 30 June 2018. Посетено на 30 June 2018.
 4. „Match report – Round of 16 – Uruguay v Portugal“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 30 June 2018. Посетено на 30 June 2018.
 5. „Uruguay v Portugal – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 30 June 2018. Посетено на 30 June 2018.
 6. „Match report – Round of 16 – Spain v Russia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 1 July 2018. Посетено на 1 July 2018.
 7. „Spain v Russia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 1 July 2018. Посетено на 1 July 2018.
 8. „Match report – Round of 16 – Croatia v Denmark“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 1 July 2018. Посетено на 1 July 2018.
 9. „Croatia v Denmark – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 1 July 2018. Посетено на 1 July 2018.
 10. „Match report – Round of 16 – Brazil v Mexico“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 2 July 2018. Посетено на 2 July 2018.
 11. „Brazil v Mexico – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 2 July 2018. Посетено на 2 July 2018.
 12. „Match report – Round of 16 – Belgium v Japan“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 2 July 2018. Посетено на 2 July 2018.
 13. „Belgium v Japan – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 2 July 2018. Посетено на 2 July 2018.
 14. „Match report – Round of 16 – Sweden v Switzerland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 3 July 2018. Посетено на 3 July 2018.
 15. „Sweden v Switzerland – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 3 July 2018. Посетено на 3 July 2018.
 16. „Match report – Round of 16 – Colombia v England“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 3 July 2018. Посетено на 3 July 2018.
 17. „Colombia v England – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 3 July 2018. Посетено на 3 July 2018.
 18. „Match report – Quarter-final – Uruguay v France“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 6 July 2018. Посетено на 6 July 2018.
 19. „Uruguay v France – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 6 July 2018. Посетено на 6 July 2018.
 20. „Match report – Quarter-final – Brazil v Belgium“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 6 July 2018. Посетено на 6 July 2018.
 21. „Brazil v Belgium – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 6 July 2018. Посетено на 6 July 2018.
 22. „Match report – Quarter-final – Sweden v England“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 7 July 2018. Посетено на 7 July 2018.
 23. „Sweden v England – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 7 July 2018. Посетено на 7 July 2018.
 24. „Match report – Quarter-final – Russia v Croatia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 7 July 2018. Посетено на 7 July 2018.
 25. „Russia v Croatia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 7 July 2018. Посетено на 7 July 2018.
 26. „Match report – Semi-final – France v Belgium“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 10 July 2018. Посетено на 10 July 2018.
 27. „France v Belgium – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 10 July 2018. Посетено на 10 July 2018.
 28. „Match report – Semi-final – Croatia v England“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 July 2018. Посетено на 11 July 2018.
 29. „Croatia v England – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 July 2018. Посетено на 11 July 2018.
 30. „Match report – Play-off for third place – Belgium v England“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 14 July 2018. Посетено на 14 July 2018.
 31. „Belgium v England – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 14 July 2018. Посетено на 14 July 2018.
 32. „Match report – Final – France v Croatia“ (PDF). FIFA. 15 July 2018. Посетено на 15 July 2018.
 33. „France v Croatia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 July 2018. Посетено на 15 July 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]