Валон Бехрами

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валон Бехрами
AUT vs. SUI 2015-11-17 (196).jpg
Лични податоци
Роден на 19 април 1985 (1985-04-19) (37 г.)
Роден во Косовска Митровица, СФРЈ
Држава Швајцарија Швајцарија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Џенова Џенова
Број 85
Агент Швајцарија Алесандро Белтрами
Младинска кариера
1993–1997 Стабио Стабио
1997–2000 Кјасо Кјасо
2000–2002 Лугано Лугано
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 Лугано Лугано 2 (0)
2003–2005 Џенова Џенова 24 (0)
2004–2005Верона Верона 32 (3)
2005–2008 Лацио Лацио 65 (4)
2008–2011 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 58 (4)
2011–2012 Фјорентина Фјорентина 48 (0)
2012–2014 Наполи Наполи 54 (0)
2014–2015 Хамбургер Хамбургер 22 (0)
2015–2017 Вотфорд Вотфорд 43 (0)
2017–2019 Удинезе Удинезе 32 (2)
2019 Сион Сион 4 (0)
2020- Џенова Џенова 2 (0)
Репрезентација
2005–2018 Швајцарија Швајцарија 83 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 7 март 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 13 ноември 2016

Валон Бехрами (роден на 19 април 1985 година) — швајцарски фудбалер, играч од средниот ред на Сион и на швајцарската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци во Швајцарија[уреди | уреди извор]

Џенова и Верона[уреди | уреди извор]

Лацио[уреди | уреди извор]

Вест Хем Јунајтед[уреди | уреди извор]

Фјорентина[уреди | уреди извор]

Наполи[уреди | уреди извор]

Хамбургер[уреди | уреди извор]

Вотфорд[уреди | уреди извор]

Удинезе[уреди | уреди извор]

На 16 август 2017, Бехрами потпишал двогодишен договор со италијанскиот Серија А клуб Удинезе, кој е во сопственост на семејството Поцо исто како и неговиот претходен клуб Вотфорд.[1] На 28 јануари 2018, го постигнал својот прв погодок за зебрете во победата со 1-0 на гостувањето кај Џенова.[2]

Во август 2018, Бехрами бил избран за капитен на Удинезе за сезоната 2018-2019, по заминувањето на долгогодишниот капитен на клубот Данило.[3].

Сион[уреди | уреди извор]

На 2 јули 2019, по 16 години играње во странство Бехрами се вратил во Швајцарија каде потпишал договор со екипата на Сион.[4]

Враќање во Џенова[уреди | уреди извор]

На 2 јануари 2020, Бехрами се вратил во екипата на Џенова за која последен пат играл во 2005 година.[5] На 5 јануари, го направил своето деби влегувајќи од клупата како замена во победата со 2–1 на домашен терен против Сасуоло.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Наполи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Swiss midfielder leaves Watford for Udinese“. 16 August 2017. Посетено на 17 August 2017.
  2. „Genoa-Udinese 0-1: Behrami decisivo“. 28 јануари 2018. Посетено на 28 јануари 2018.
  3. „Behrami: "Io capitano? Ne vado fiero ed orgoglioso. Ho ancora il fuoco dentro".
  4. „UFFICIALE: Behrami saluta l'Italia e va al Sion“. Tutto Udinese (италијански). Архивирано од изворникот на 2019-07-02. Посетено на 2019-07-02.
  5. Genoa (2 јануари 2020). "VALON BEHRAMI E’ UN GIOCATORE DEL GENOA" (на it). Соопштение за печат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]