Прејди на содржината

Отмар Хицфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отмар Хицфелд
Хицфелд во 2011
Лични информации
Целосно име Отмар Хицфелд
Датум на раѓање 12 јануари 1949(1949-01-12)(75 г.)
Место на раѓање Лера, Западна Германија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Положба напад

Отмар Хицфелд (германски: Ottmar Hitzfeld; Лера, 12 јануари 1949 ) — поранешен германски фудбалер (напаѓач) и тренер. Неговиот прекар е „Генерал“.[1]

Со 18 големи титули, освоени главно како тренер на Грасхопер, Борусија Дортмунд и Баерн, тој е еден од најуспешните германски тренери. Тој бил избран за „Светски тренер на годината“ и тоа двапати. Еден од тројцата менаџери кои имаат освоено ЛШ со два различни клубови (другите двајца се Ернст Хапел и Жозе Мурињо). Тој моментно е селектор на швајцарскиот фудбалски тим .

Трофеи (како играч)[уреди | уреди извор]

  • Куп на Швајцарија (1)  : 1975.

Трофеи (како тренер)[уреди | уреди извор]

  • Куп на Швајцарија (1) 1985 година.

Грашор[уреди | уреди извор]

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ottmar Hitzfeld, General a.D.“ (германски). bundesliga.de. 17 мај 2008. Архивирано од изворникот на 2008-05-21. Посетено на 17 August 2008.