Фернандо Муслера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фернандо Муслера
Лични податоци
Полно име Нестор Фернандо Муслера Микол
Роден на 16 јуни 1986(1986-06-16)(37 г.)
Роден во Буенос Аирес[1], Аргентина
Држава Уругвај Уругвај
Висина &100000000000001900000001,90 м[2]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Галатасарај Галатасарај
Број 1
Агент Уругвај Даниел Фонсека
Младинска кариера
Монтевидео Вондерерс Монт. Вондерерс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2007 Монтевидео Вондерерс Монт. Вондерерс 44 (0)
2006-2007Насионал Насионал 5 (0)
2007-2011 Лацио Лацио 97 (0)
2011- Галатасарај Галатасарај 228 (1)
Репрезентација
2009- Уругвај Уругвај 102 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Нестор Фернандо Муслера Микол (роден на 16 јуни 1986 година во Буенос Аирес) — уругвајски фудбалер, голман на Галатасарај и на уругвајската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во Уругвај[уреди | уреди извор]

Роден е во Буенос Аирес Аргентина, Муслера се преселил во Монтевидео, каде што ја започнал својата професионална фудбалска кариера во екипата на Монтевидео Вондерерс, откако поминал низ сите клупски младински категории. По импресивните настапи за Вондерерс, уругвајскиот гигант Насионал се одлучил да го доведе Муслера на позајмица во 2007 година. Потоа тој се вратил во Вондерерс каде продолжил со серијата на успешни настапи, по што го привлекол вниманието на некои клубови од Европа, како римски Лацио.

Лацио[уреди | уреди извор]

Муслера играјќи за Лацио.

Во август 2007 година, Лацио го купил Муслера за сума од околу 3 милиони евра.[3] Бјанкочелести претходно го купиле и аргентинскиот голман Хуан Пабло Карисо со намера тој да го замени Анџело Перуци, кој се повлекол од активното играње фудбал, но поради проблемите поврзани со пасошот на Карисо, тие морале да ја купат Муслера, на кого му бил доделен дресот со број 1. Тој го направи своето деби за Лацио во победата со 3-1 против Каљари на 16 септември 2007 година и направил уште четири последователни старта, од кој последниот му бил катастрофален настап на домашен терен во поразот на Лацио со 1-5 од Милан на 7 октомври, натпревар во кој тој бил виновен за четири од петте голови, кој Лацио ги примил. Како резултат на тоа тој морал да му го препушти местото во почетната постава на 44-годишниот ветеран Марко Балота. Тој останал втор избор на голот на Лацио за остатокот од сезоната, не играјќи ниту еден натпревар во Лигата на шампионите. Сепак, тој ги одиграл сите преостанати натпревари на Лацио во Купот на Италија, претставувајќи добри перформанси, особено во натпреварот против Наполи каде направил фантастична парада спречувајќи гол во последните секунди од натпреварот (со кој натпреварот би отишол во продолженија) и со тоа го однел Лацио во следната фаза. Во Серија А, Муслера се вратил на голот на Лацио на 6 април 2008 во натпреварот против Парма на домашен терен (2-2), во кој и покрај двата примени гола бил одличен правејќи две импресивни одбрани. Тој бранел уште во три натпревари до крајот на сезоната, а во натпреварот против Палермо на 4 мај 2008 го одбранил првиот пенал во дресот на бјанкочелестите по ударот на Амаури, во поразот со 1-2.

Следната сезона Муслера ја започнал како голман зад аргентинецот Карисо, од кого го загубил и дресот со број 1 за да се префрли подоцна на број 86. Сепак, во средината на сезоната во јануари 2009 година по слабата форма на Карисо и неговите конфликти со управата на клубот, Муслера се вратил во почетната постава. Својот прв настап за сезоната во Серија А, Муслера го забележал во поразот со 3-1 од Сампдорија, во кој му одбранил удар од белата точка на Антонио Касано. Подоцна тој демонстрирал импресивни перформанси и во победите над Наполи и Џенова, како и во неговиот прв настап во "Дерби дела Капитале" против Рома, каде Муслера со неколку интервенции му помогнал на Лацио да слави победа над градскиот соперник со 4-2. Тој исто така бил интегрален дел од тимот на Лацио во успехот на клубот во Купот на Италија 2008-2009, правејќи одлучувачки одбрани во победите над Милан и Јувентус со што го одвел Лацио во финалето на купот, за првпат по пет години. Во финалето на 13 мај 2009, во кое Лацио ја победил Сампдорија со 6-5 на пенали (било 1-1 по продолженијата), Муслера одбранил два пенала на Антонио Касано и Уго Кампањаро и бил еден од најзаслужните за освојувањето на трофејот.[4]

Од сезоната 2009-2010 тој го зацементирал местото на прв избор на голот на лацијалите, и покрај доаѓањето во клубот на Албано Биѕари. На 8 август 2009, Муслера бил на голот на Лацио во победата со 2-1 над шампионот на Серија А 2008-2009, Интер, во Суперкупот на Италија 2009 одигран во Пекинг. На 20 август 2009 го одиграл својот прв натпревар во некое од европските натпреварување, започнувајќи и бранејќи целиот натпревар во победата на Лацио во Рим со 3-0 над шведскиот Елфсборг во плејоф рундата од квалификациите за УЕФА Лига Европа.

По одличните настапи и за својата репрезентација на Светското првенство 2010, Муслера бил изгласан за седми најдобар голман во светот според Интернационалната федерација за фудбал, историја и статистика (IFFHS).[5]

Галатасарај[уреди | уреди извор]

Муслера во дресот на Галатасарај.

На 19 јули 2011, турскиот клуб Галатасарај објавил дека потпишале петгодишен договор со Муслера од Лацио додека тој бил на должност со Уругвај на Копа Америка 2011.[6] Во трансферот бил вклучен и Лорик Цана кој заминал во спротивна насока од Галатасарај во Лацио.[7]

Дебитирал во Турската Суперлига на 11 септември 2011, во поразот со 2-0 од Истанбул ББ.[8] На 5 ноември 2011, Муслера бил избран за играч на натпреварот, откако го одбранил својот прв пенал за Галатасарај во натпреварот против Мерсин Идманјурду, во ремито без голови 0-0. На 8 април 2012 година, во последното коло од сезоната во Суперлигата, Муслера го постигнал својот прв гол во кариерата, од пенал против Манисаспор. Во истиот тој натпревар, Муслера ја забелеажал својата 19-та сува мрежа за сезоната, со што поставил рекорд на сите времиња во турското првенство.[9]

Следната сезона, Муслера продолжил да биде прв голман на Галатасарај. На 19 септември 2012, тој го направил своето деби во Лигата на шампионите во натпреварот против Манчестер Јунајтед на Олд Трафорд. Галатасарај загубил во тој натпревар со 1-0, и покрај тоа што Муслера му одбранил пенал на Нани. Сепак, во вториот натпревар од групата против истиот противник, Муслера ја забележал својата прва сува мрежа во елитното европско натпреварување (Галатасарај го победил Манчестер Јунајтед со 1-0 на Турк Телеком Арена). Тој одиграл 33 од 34 натпревари на Галатасарај во Суперлигата, помагајќи им да ја освојат шампионската титула во Турција.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој собрал 9 настапи во репрезентацијата под 17 години, и 9 натпревари во репрезентацијата под 20 години (Колумбија 2005).

За првпат бил повикан во сениорската репрезентација на "Селесте", од страна на селекторот Оскар Табарес за натпреварите против Перу и Колумбија од квалификациите за Светското првенство 2010.

На 10 октомври 2009 дебитирал како стартер за сениорската репрезентација на Уругвај во натпревар од квалификациите за Светското првенство 2010, против Еквадор. Уругвај победил во тој натпревар со 1-2 по целосен пресврт со гол во судиското продолжение. На 14 ноември 2009, во својот трет репрезентативен настап, за првпат Муслера ја сочувал својата мрежа сува во националниот дрес во гостинската победа со 0-1 против Костарика; благодарение на ремито 1-1 во Монтевидео во реваншот против истиот противник, Уругвај се квалификувал за Мундијалот во Јужноафриканската република како победник на плејофот КОНКАКАФ - КОНМЕБОЛ.

Во завршницата на Светското првенство во 2010 година како прв голман на Уругвај, Муслера ја завршил групната фаза без да прими ниту еден гол (единствениот голман на кој му успеало ова заедно со Едуардо од Португалија). На 2 јули 2010, одбранил два пенала во пенал-завршницата во четвртфиналето против Гана, прво на Џон Менса а потоа и на Доминик Адија, носејќи ги Селесте во полуфинале на Светско првеснтво за првпат по 1970. Уругвај потоа бил поразен со 2-3 од Холандија во полуфиналето, а со истиот резултат, го загубиле и натпреварот за третото место против Германија.

Муслера во дресот на Уругвај во 2012.

За време на Копа Америка 2011 тој примил само два гола во групната фаза и еден во четвртфиналето. На 16 јули 2011, во пенал завршницата против Аргентина во четвртфиналето Муслера го одбранил ударот на Карлос Тевес и го одвел Уругвај во полуфиналето со победа од 5-4 по изведување на пенали, откако претходно по 120 минути игра натпреварот завршил 1-1.[10] На 19 јули 2011, Уругвај го победил Перу со 2-0 и се пласирал во финалето на Копа Америка 2011.

На 24 јули 2011, Муслера со Уругвај триумфирал на Копа Америка сочувувајќи ја својата мрежа сува во победата со 3-0 во финалето над Парагвај.[11] И покрај тоа што го завршил турнирот со само 3 примени гола, наградата за најдобриот голман на настанот му била доделена на парагваецот Хусто Вилјар.[12]

На 5 мај 2013 бил повикан од селекторот Табарес, на списокот од 23 играчи за Купот на конфедерации 2013 во Бразил. Тој го имал своето деби на 16 јуни, за време на првиот натпревар од групата против Шпанија; "црвенaтa фуриja" победила со 2-1.[13] На 23 јуни Уругвај ја минал групната фаза, а во полуфиналето се сретнале со домаќинот Бразил. Три дена подоцна Уругвај бил поразен во полуфиналето со 2-1.[14] На 30 јуни Уругвај, исто така, загубил и во натпреварот за третото место, на пенали против Италија иако Муслера одбранил еден од ударите од белата точка (на Де Шиљо), сепак неговиот колега од спортивната страна Џанлујџи Буфон бил поуспешен и одбранил три пенали на неговите сонародници.[15] Муслера го завршил турнирот со 4 настапи и 7 примени гола.

Муслера во националниот дрес во 2014.

Во 2014 година учествувал на своето второ светско првенство во кариерата, на Светското првенство 2014 во Бразил. Дебито на турнирот го направил на 14 јуни во поразот од 3-1 против Костарика. Сепак, во следните два натпревари Муслера примил само еден гол, а Уругвај забележал две победи со кој изборил пласман во осминафиналето како второпласиран во групата зад Костарика, но пред Италија и Англија. На 28 јуни 2014 година, Уругвај сепак бил елиминиран во осминафиналето од јужноамериканските соперници Колумбија со 2-0, а првиот гол што Муслера го примил во тој натпревар од Хамес Родригес бил избран за Гол на годината.

На 23 мај 2015 бил повикан да учествува на Копа Америка 2015 кој се одржал во Чиле. Дебито на турнирот го имал во првиот натпревар од групната фаза, победата со 1-0 против Јамајка. Иако Уругвај завршил на третото место во групата зад Аргентина и Парагвај, тие сепак се квалификувале понатаму како една од двете најдобро рангирани третопласирани екипи во групната фаза, и избориле двобој во четвртфиналето со домаќинот Чиле.[16] Турнирот завршил предвреме за уругвајската репрезентација, бидејќи на 24 јуни 2015 година биле поразени од Чиле со 1-0.[17]

На 26 март 2016 година, во натпреварот од квалификациите за Светското првенство 2018 против Бразил, кој завршил 2-2, Муслера стигнал до бројката од 78 настапи за уругвајската репрезентација; исто колку што имал и Родолфо Родригес, уште еден историски голман на уругвајската репрезентација, а веќе во следниот (победата над Перу дома со 1-0) станал голман со најголем број на настапи во дресот на селесте.

Na 14 мај 2016 година бил повикан за Копа Америка Сентанарио во Соединетите Американски Држави.[18] Муслера ги одиграл сите три натпревари на Уругвај, но селесте испаднале уште во групната фаза со една победа и два порази.

На 2 јуни 2018 бил избран меѓу 23-те играчи на Табарес за Светското првенство 2018 во Русија,[19] на кое исто така ја имал улогата на прв голман на Уругвај, играјќи ги од почеток до крај сите 5 натпревари на својата репрезентација на турнирот. Ова исто така за него претставувал трет мундијал на кој настапил во кариерата. На 25 јуни, за време на натпреварот против Русија, тој го забележал својот 14 настап на Светските првенства, со што го надминал својот сонародник Ладислао Мазуркевич како уругваец со најмногу одиграни натпревари на Мундијалите.[20] Во истиот натпревар, исто така, тој го запишал својот стотти настап за уругвајската репрезентација.[21] Откако во сите три натпревари од групната фаза не примил ниту еден гол, во четвртфиналниот натпревар против Франција (0-2) тој направил грешка при вториот гол, придонесувајќи за елиминација на Уругвај од турнирот.[22].

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Уругвај
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
10-10-2009 Кито Еквадор Еквадор 1 – 2 Уругвај Уругвај Квал. за СП 2010 -1
14-10-2009 Монтевидео Уругвај Уругвај 0 – 1 Аргентина Аргентина Квал. за СП 2010 -1
14-11-2009 Сан Хосе Костарика Костарика 0 – 1 Уругвај Уругвај Квал. за СП 2010 -
18-11-2009 Монтевидео Уругвај Уругвај 1 – 1 Костарика Костарика Квал. за СП 2010 -1
3-3-2010 Санкт Гален Шпанија Шпанија 1 – 3 Уругвај Уругвај Пријателска -1
25-5-2010 Монтевидео Уругвај Уругвај 4 – 1 Израел Израел Пријателска -1
11-6-2010 Кејптаун Уругвај Уругвај 0 – 0 Франција Франција СП 2010 - Прва фаза -
16-6-2010 Преторија Јужна Африка Јужна Африка 0 – 3 Уругвај Уругвај СП 2010 - Прва фаза -
22-6-2010 Блумфонтејн Мексико Мексико 0 – 1 Уругвај Уругвај СП 2010 - Прва фаза -
26-6-2010 Порт Елизабет Уругвај Уругвај 2 – 1 Јужна Кореја Јужна Кореја СП 2010 - Осминафинале -1
2-7-2010 Јоханесбург Уругвај Уругвај 1 – 1 прод.
(5 - 3 пен.)
Гана Гана СП 2010 - Четвртфинале -1
6-7-2010 Кејптаун Уругвај Уругвај 2 – 3 Холандија Холандија СП 2010 - Полуфинале -3
10-7-2010 Порт Елизабет Уругвај Уругвај 2 – 3 Германија Германија СП 2010 - Натпревар за 3. место -3
11-8-2010 Лисабон Ангола Ангола 0 – 2 Уругвај Уругвај Пријателска -
12-10-2010 Вухан Кина Кина 0 – 4 Уругвај Уругвај Пријателска -
18-11-2010 Сантјаго Чиле Чиле 2 – 0 Уругвај Уругвај Пријателска -2
29-3-2011 Даблин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Ирска |d}}|{{Naz/Ирска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Ирска |ssb}}px 0px {{Naz/Ирска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Ирска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Ирска |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-2
29-5-2011 Зинсхајм [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија |d}}|{{Naz/Германија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија |ssb}}px 0px {{Naz/Германија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Германија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-2
8-6-2011 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Холандија|d}}|{{Naz/ Холандија|c}}]] Пријателска '-1
23-6-2011 Ривера [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Естонија|ssb}}px 0px {{Naz/ Естонија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Естонија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Естонија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Естонија|d}}|{{Naz/ Естонија|c}}]] Пријателска -
4-7-2011 Сан Хуан [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Перу|ssb}}px 0px {{Naz/ Перу|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Перу|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Перу|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Перу|d}}|{{Naz/ Перу|c}}]] Копа Америка 2011 - Прва фаза '-1
8-7-2011 Мендоса [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px 0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Чиле|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чиле|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чиле|d}}|{{Naz/ Чиле|c}}]] Копа Америка 2011 - Прва фаза '-1
12-7-2011 Ла Плата [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Мексико|ssb}}px 0px {{Naz/ Мексико|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Мексико|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Мексико|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Мексико|d}}|{{Naz/ Мексико|c}}]] Копа Америка 2011 - Прва фаза -
16-7-2011 Санта Фе [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 1 – 1 прод.
(4 - 5 пен.)
<span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Копа Америка 2011 - Четвртфинале '-1
19-7-2011 Ла Плата [[ фудбалска Selezione {{Naz/Перу |d}}|{{Naz/Перу |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Перу |ssb}}px 0px {{Naz/Перу |ssb}}px">[[File:{{Naz/Перу |a}}|class=noviewer|{{Naz/Перу |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Копа Америка 2011 - Полуфинале -
24-7-2011 Буенос Аирес [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Парагвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Парагвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Парагвај|d}}|{{Naz/ Парагвај|c}}]] Копа Америка 2011 - Финале -
2-9-2011 Харкив [[ фудбалска Selezione {{Naz/Украина |d}}|{{Naz/Украина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Украина |ssb}}px 0px {{Naz/Украина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Украина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Украина |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-2
7-10-2011 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 4 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Боливија|ssb}}px 0px {{Naz/ Боливија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Боливија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Боливија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Боливија|d}}|{{Naz/ Боливија|c}}]] Квал. за СП 2014 '-2
11-10-2011 Асунсион [[ фудбалска Selezione {{Naz/Парагвај |d}}|{{Naz/Парагвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Парагвај |ssb}}px 0px {{Naz/Парагвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Парагвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Парагвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-1
11-11-2011 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px 0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Чиле|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чиле|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чиле|d}}|{{Naz/ Чиле|c}}]] Квал. за СП 2014 -
15-11-2011 Рим [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија |d}}|{{Naz/Италија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија |ssb}}px 0px {{Naz/Италија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска - добил жолт картон во 86-тата минута 86'
29-2-2012 Букурешт [[ фудбалска Selezione {{Naz/Романија |d}}|{{Naz/Романија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Романија |ssb}}px 0px {{Naz/Романија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Романија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Романија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-1
25-5-2012 Москва [[ фудбалска Selezione {{Naz/Русија |d}}|{{Naz/Русија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Русија |ssb}}px 0px {{Naz/Русија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Русија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Русија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-1
2-6-2012 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Венецуела|ssb}}px 0px {{Naz/ Венецуела|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Венецуела|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Венецуела|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Венецуела|d}}|{{Naz/ Венецуела|c}}]] Квал. за СП 2014 '-1
10-6-2012 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 4 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Перу|ssb}}px 0px {{Naz/ Перу|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Перу|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Перу|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Перу|d}}|{{Naz/ Перу|c}}]] Квал. за СП 2014 '-2
15-8-2012 Ле Авр [[ фудбалска Selezione {{Naz/Франција |d}}|{{Naz/Франција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Франција |ssb}}px 0px {{Naz/Франција |ssb}}px">[[File:{{Naz/Франција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Франција |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска -
7-9-2012 Баранкилја [[ фудбалска Selezione {{Naz/Колумбија |d}}|{{Naz/Колумбија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Колумбија |ssb}}px 0px {{Naz/Колумбија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Колумбија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Колумбија |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-4
11-9-2012 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Еквадор|ssb}}px 0px {{Naz/ Еквадор|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Еквадор|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Еквадор|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Еквадор|d}}|{{Naz/ Еквадор|c}}]] Квал. за СП 2014 '-1
12-10-2012 Мендоса [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-3
16-10-2012 Ла Пас [[ фудбалска Selezione {{Naz/Боливија |d}}|{{Naz/Боливија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Боливија |ssb}}px 0px {{Naz/Боливија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Боливија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Боливија |c}}|20x16px]] 4 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-4
14-11-2012 Гдањск [[ фудбалска Selezione {{Naz/Полска |d}}|{{Naz/Полска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Полска |ssb}}px 0px {{Naz/Полска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Полска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Полска |c}}|20x16px]] 1 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-1
7-2-2013 Доха [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шпанија |d}}|{{Naz/Шпанија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px 0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шпанија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шпанија |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-3
22-3-2013 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Парагвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Парагвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Парагвај|d}}|{{Naz/ Парагвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-1
27-3-2013 Сантјаго [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чиле |d}}|{{Naz/Чиле |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чиле |ssb}}px 0px {{Naz/Чиле |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чиле |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чиле |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-2
5-6-2013 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Франција|ssb}}px 0px {{Naz/ Франција|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Франција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Франција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Франција|d}}|{{Naz/ Франција|c}}]] Пријателска -
12-6-2013 Сиудад Гуајана [[ фудбалска Selezione {{Naz/Венецуела |d}}|{{Naz/Венецуела |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Венецуела |ssb}}px 0px {{Naz/Венецуела |ssb}}px">[[File:{{Naz/Венецуела |a}}|class=noviewer|{{Naz/Венецуела |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 -
17-6-2013 Ресифе [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шпанија |d}}|{{Naz/Шпанија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px 0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шпанија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шпанија |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Куп на конф. 2013 - Прва фаза '-2
21-6-2013 Салвадор [[ фудбалска Selezione {{Naz/Нигерија |d}}|{{Naz/Нигерија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Нигерија |ssb}}px 0px {{Naz/Нигерија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Нигерија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Нигерија |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Куп на конф. 2013 - Прва фаза '-1
26-6-2013 Бело Хоризонте [[ фудбалска Selezione {{Naz/Бразил |d}}|{{Naz/Бразил |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Бразил |ssb}}px 0px {{Naz/Бразил |ssb}}px">[[File:{{Naz/Бразил |a}}|class=noviewer|{{Naz/Бразил |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Куп на конф. 2013 - Полуфинале '-2
30-6-2013 Салвадор [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 2 – 2 прод.
(2 - 3 пен.)
<span style="margin:0px {{Naz/ Италија|ssb}}px 0px {{Naz/ Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Италија|d}}|{{Naz/ Италија|c}}]] Куп на конф. 2013 - за 3. место '-2
14-8-2013 Рифу [[ фудбалска Selezione {{Naz/Јапонија |d}}|{{Naz/Јапонија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Јапонија |ssb}}px 0px {{Naz/Јапонија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Јапонија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Јапонија |c}}|20x16px]] 2 – 4 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-2
7-9-2013 Лима [[ фудбалска Selezione {{Naz/Перу |d}}|{{Naz/Перу |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Перу |ssb}}px 0px {{Naz/Перу |ssb}}px">[[File:{{Naz/Перу |a}}|class=noviewer|{{Naz/Перу |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-1
11-9-2013 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Колумбија|ssb}}px 0px {{Naz/ Колумбија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Колумбија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Колумбија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Колумбија|d}}|{{Naz/ Колумбија|c}}]] Квал. за СП 2014 -
11-10-2013 Кито [[ фудбалска Selezione {{Naz/Еквадор |d}}|{{Naz/Еквадор |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Еквадор |ssb}}px 0px {{Naz/Еквадор |ssb}}px">[[File:{{Naz/Еквадор |a}}|class=noviewer|{{Naz/Еквадор |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2014 '-1
16-10-2013 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px 0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Аргентина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Аргентина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Аргентина|d}}|{{Naz/ Аргентина|c}}]] Квал. за СП 2014 '-2
5-3-2014 Клагенфурт [[ фудбалска Selezione {{Naz/Австрија |d}}|{{Naz/Австрија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Австрија |ssb}}px 0px {{Naz/Австрија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Австрија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Австрија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-1
31-5-2014 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Северна Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/ Северна Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Северна Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Северна Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Северна Ирска|d}}|{{Naz/ Северна Ирска|c}}]] Пријателска -
5-6-2014 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Словенија|ssb}}px 0px {{Naz/ Словенија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Словенија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Словенија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Словенија|d}}|{{Naz/ Словенија|c}}]] Пријателска -
14-6-2014 Форталеца [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Костарика|ssb}}px 0px {{Naz/ Костарика|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Костарика|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Костарика|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Костарика|d}}|{{Naz/ Костарика|c}}]] СП 2014 - Прва фаза '-3
19-6-2014 Сао Паоло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] СП 2014 - Прва фаза '-1
24-6-2014 Натал [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија |d}}|{{Naz/Италија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија |ssb}}px 0px {{Naz/Италија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] СП 2014 - Прва фаза - добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
28-6-2014 Рио де Жанеиро [[ фудбалска Selezione {{Naz/Колумбија |d}}|{{Naz/Колумбија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Колумбија |ssb}}px 0px {{Naz/Колумбија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Колумбија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Колумбија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] СП 2014 - Осминафинале '-2
5-9-2014 Сапоро [[ фудбалска Selezione {{Naz/Јапонија |d}}|{{Naz/Јапонија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Јапонија |ssb}}px 0px {{Naz/Јапонија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Јапонија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Јапонија |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска -
10-10-2014 Џеда [[ фудбалска Selezione {{Naz/Саудиска Арабија |d}}|{{Naz/Саудиска Арабија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Саудиска Арабија |ssb}}px 0px {{Naz/Саудиска Арабија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Саудиска Арабија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Саудиска Арабија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-1
14-11-2014 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 3 прод.
(6 - 7 пен.)
<span style="margin:0px {{Naz/ Костарика|ssb}}px 0px {{Naz/ Костарика|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Костарика|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Костарика|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Костарика|d}}|{{Naz/ Костарика|c}}]] Пријателска '-3
19-11-2014 Сантјаго [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чиле |d}}|{{Naz/Чиле |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чиле |ssb}}px 0px {{Naz/Чиле |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чиле |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чиле |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-1
28-3-2015 Агадир [[ фудбалска Selezione {{Naz/Мароко |d}}|{{Naz/Мароко |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Мароко |ssb}}px 0px {{Naz/Мароко |ssb}}px">[[File:{{Naz/Мароко |a}}|class=noviewer|{{Naz/Мароко |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска -
7-6-2015 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 5 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Гватемала|ssb}}px 0px {{Naz/ Гватемала|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Гватемала|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Гватемала|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Гватемала|d}}|{{Naz/ Гватемала|c}}]] Пријателска '-1
13-6-2015 Антофагаста [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Јамајка|ssb}}px 0px {{Naz/ Јамајка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Јамајка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Јамајка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Јамајка|d}}|{{Naz/ Јамајка|c}}]] Копа Америка 2015 - Прва фаза -
16-6-2015 Ла Серена [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Копа Америка 2015 - Прва фаза '-1
20-6-2015 Ла Серена [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Парагвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Парагвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Парагвај|d}}|{{Naz/ Парагвај|c}}]] Копа Америка 2015 - Прва фаза '-1
24-6-2015 Сантјаго [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чиле |d}}|{{Naz/Чиле |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чиле |ssb}}px 0px {{Naz/Чиле |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чиле |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чиле |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Копа Америка 2015 - Четвртфинале '-1
4-9-2015 Панама [[ фудбалска Selezione {{Naz/Панама |d}}|{{Naz/Панама |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Панама |ssb}}px 0px {{Naz/Панама |ssb}}px">[[File:{{Naz/Панама |a}}|class=noviewer|{{Naz/Панама |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска -
8-10-2015 Ла Пас [[ фудбалска Selezione {{Naz/Боливија |d}}|{{Naz/Боливија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Боливија |ssb}}px 0px {{Naz/Боливија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Боливија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Боливија |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2018 -
13-10-2015 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Колумбија|ssb}}px 0px {{Naz/ Колумбија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Колумбија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Колумбија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Колумбија|d}}|{{Naz/ Колумбија|c}}]] Квал. за СП 2018 -
12-11-2015 Кито [[ фудбалска Selezione {{Naz/Еквадор |d}}|{{Naz/Еквадор |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Еквадор |ssb}}px 0px {{Naz/Еквадор |ssb}}px">[[File:{{Naz/Еквадор |a}}|class=noviewer|{{Naz/Еквадор |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2018 '-2
18-11-2015 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px 0px {{Naz/ Чиле|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Чиле|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чиле|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чиле|d}}|{{Naz/ Чиле|c}}]] Квал. за СП 2018 -
26-3-2016 Ресифе [[ фудбалска Selezione {{Naz/Бразил |d}}|{{Naz/Бразил |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Бразил |ssb}}px 0px {{Naz/Бразил |ssb}}px">[[File:{{Naz/Бразил |a}}|class=noviewer|{{Naz/Бразил |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2018 '-2
29-3-2016 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Перу|ssb}}px 0px {{Naz/ Перу|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Перу|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Перу|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Перу|d}}|{{Naz/ Перу|c}}]] Квал. за СП 2018 -
6-6-2016 Глендејл [[ фудбалска Selezione {{Naz/Мексико |d}}|{{Naz/Мексико |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Мексико |ssb}}px 0px {{Naz/Мексико |ssb}}px">[[File:{{Naz/Мексико |a}}|class=noviewer|{{Naz/Мексико |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Копа Америка Сентенарио - Прва фаза '-3
10-6-2016 Филаделфија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Венецуела|ssb}}px 0px {{Naz/ Венецуела|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Венецуела|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Венецуела|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Венецуела|d}}|{{Naz/ Венецуела|c}}]] Копа Америка Сентенарио - Прва фаза '-1
14-6-2016 Санта Клара [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Јамајка|ssb}}px 0px {{Naz/ Јамајка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Јамајка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Јамајка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Јамајка|d}}|{{Naz/ Јамајка|c}}]] Копа Америка Сентенарио - Прва фаза -
1-9-2016 Мендоса [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2018 '-1
7-9-2016 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Парагвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Парагвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Парагвај|d}}|{{Naz/ Парагвај|c}}]] Квал. за СП 2018 -
6-10-2016 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Венецуела|ssb}}px 0px {{Naz/ Венецуела|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Венецуела|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Венецуела|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Венецуела|d}}|{{Naz/ Венецуела|c}}]] Квал. за СП 2018 -
11-10-2016 Баранкилја [[ фудбалска Selezione {{Naz/Колумбија |d}}|{{Naz/Колумбија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Колумбија |ssb}}px 0px {{Naz/Колумбија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Колумбија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Колумбија |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2018 '-2 добил жолт картон во 80-тата минута 80'
11-11-2016 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Еквадор|ssb}}px 0px {{Naz/ Еквадор|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Еквадор|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Еквадор|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Еквадор|d}}|{{Naz/ Еквадор|c}}]] Квал. за СП 2018 '-1
16-11-2016 Њуњоа [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чиле |d}}|{{Naz/Чиле |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чиле |ssb}}px 0px {{Naz/Чиле |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чиле |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чиле |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2018 '-3 добил жолт картон во 76-тата минута 76'
28-3-2017 Лима [[ фудбалска Selezione {{Naz/Перу |d}}|{{Naz/Перу |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Перу |ssb}}px 0px {{Naz/Перу |ssb}}px">[[File:{{Naz/Перу |a}}|class=noviewer|{{Naz/Перу |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Квал. за СП 2018 '-2
7-6-2017 Ница [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија |d}}|{{Naz/Италија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија |ssb}}px 0px {{Naz/Италија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Пријателска '-3
31-8-2017 Монтевидео [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уругвај |d}}|{{Naz/Уругвај |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px 0px {{Naz/Уругвај |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уругвај |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уругвај |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px 0px {{Naz/