Копа Америка 2019 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Копа Америка 2019.

Копа Америка 2019 – група Б била една од трите групи на Копа Америка 2019.

Натпреварите во оваа група се одиграле од 16 до 24 јуни 2019.[1][2] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: домаќинот Уругвај, Еквадор, Јапонија, и Чиле.

Уругвај и Чиле како две првопласирани екипи од оваа група се пласирале во четвртфиналето.

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Број на учества
на Копа Америка
Најдобар
резултат
Позиција на ранг список на ФИФА
декември 2018 јуни 2019
Ц1  Уругвај
1
44
Шампион (1916, 1917, 1920, 1923, 1924, 1926, 1935, 1942, 1956, 1959 (Екв), 1967, 1983, 1987, 1995, 2011)
7
Ц2  Еквадор
4
28
Четврто место (1959 (Екв), 1993)
57
Ц3  Јапонија
3
2
Фаза по групи (1999)
50
Ц4  Чиле
2
39
Шампион (2015, 2016)
13

Табела[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала во четвртфинале
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Уругвај 7 3 2 1 0 7 2 +5
2.  Чиле 6 3 2 0 1 6 2 +4
3.  Јапонија 2 3 0 2 1 3 7 -4
4.  Еквадор 1 3 0 1 2 2 7 -5

Натпревари[уреди | уреди извор]

Уругвај - Еквадор[уреди | уреди извор]

Уругвај
Еквадор
GK 1 Фернандо Муслера
RB 22 Мартин Касерес
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин
LB 17 Диего Лаксалт
CM 8 Наитан Нандес
CM 5 Матијас Весино
CM 6 Родриго Бентанкур
AM 7 Николас Лодеиро
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани
Замени:
MF 16 Гастон Переиро влегол во игра 64'
MF 14 Лукас Тореира влегол во игра 75'
MF 15 Федерико Валверде влегол во игра 81'
Селектор:
Оскар Табарес
GK 22 Александер Домингес
RB 17 Хосе Кинтеро
CB 2 Артуро Мина
CB 21 Габриел Ачилер
LB 19 Бедер Каиседо
CM 15 Џеферсон Интриаго
CM 18 Џеферсон Орехуела
RW 16 Антонио Валенсија
AM 10 Анхел Мена
LW 11 Ајртон Пресиадо
CF 13 Енер Валенсија
Замени:
DF 4 Педро Веласко влегол во игра 29'
MF 7 Ромарио Ибара влегол во игра 46'
Селектор:
Колумбија Ернан Дарио Гомес

Играч на натпреварот:
Единсон Кавани (Уругвај)[4]

Помошни судии:[5]
Бразил Марсело Ван Гасе
Бразил Клебер Жил
Чевтрти судија:
Колумбија Николас Галјо
Video assistant referee:
Бразил Вилтон Сампајо
VAR помошници:
Аргентина Фернандо Рапалјини
Бразил Родриго Кореја

Јапонија - Чиле[уреди | уреди извор]

Јапонија
Чиле
GK 23 Кеисуке Осако
CB 16 Такехиро Томијасу
CB 3 Јута Накајама добил жолт картон во 21-вата минута 21'
CB 5 Наомичи Уеда
RM 21 Такефуса Кубо
CM 7 Гаку Шибасаки
CM 14 Теруки Хара добил жолт картон во 19-тата минута 19'
LM 2 Даики Сугиока
RW 9 Даизен Маеда заменет 66'
CF 13 Ајасе Уеда заменет 79'
LW 10 Шоја Накаџима заменет 66'
Замени:
MF 11 Коџи Мијоши влегол во игра 66'
MF 20 Хироки Абе влегол во игра 66'
FW 18 Шинџи Оказаки влегол во игра 79'
Селектор:
Хаџиме Моријасу
GK 1 Габриел Аријас
RB 4 Маурисио Исла
CB 17 Гари Медел
CB 3 Гиљермо Марипан
LB 15 Жан Босежур
CM 20 Чарлс Аранхуис
CM 13 Ерик Пулгар
CM 8 Артуро Видал заменет 78'
RW 6 Хосе Фуенсалида заменет 80'
CF 11 Едуардо Варгас
LW 7 Алексис Санчес заменет 87'
Замени:
MF 16 Пабло Ернандес влегол во игра 78'
DF 21 Оскар Опасо добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' влегол во игра 80'
FW 19 Хуниор Фернандес влегол во игра 87'
Селектор:
Колумбија Реиналдо Руеда

Играч на натпреварот:
Алексис Санчес (Чиле)[4]

Помошни судии:[5]
Парагвај Едуардо Кардосо
Парагвај Дарио Гаона
Чевтрти судија:
Парагвај Арналдо Саманиего
Video assistant referee:
Венецуела Хесус Валенсуела
VAR помошници:
Боливија Гери Варгас
Колумбија Вилмар Наваро

Уругвај - Јапонија[уреди | уреди извор]

Уругвај
Јапонија
GK 1 Фернандо Муслера
RB 22 Мартин Касерес
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин
LB 17 Диего Лаксалт заменет 28'
RM 8 Наитан Нандес заменет 60'
CM 14 Лукас Тореира
CM 6 Родриго Бентанкур
LM 7 Николас Лодеиро заменет 73'
CF 21 Единсон Кавани
CF 9 Луис Суарес
Замени:
DF 4 Џовани Гонсалес влегол во игра 28'
MF 10 Хорхиан Де Араскаета влегол во игра 60'
MF 15 Федерико Валверде влегол во игра 73'
Селектор:
Оскар Табарес
GK 1 Еиџи Кавашима
CB 4 Ко Итакура
CB 5 Наомичи Уеда добил жолт картон во 31-вата минута 31'
CB 16 Такехиро Томијасу
RWB 19 Томоки Ивата заменет 87'
LWB 2 Даики Сугиока
CM 11 Коџи Мијоши заменет 83'
CM 7 Гаку Шибасаки
CM 10 Шоја Накаџима добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CF 18 Шинџи Оказаки
CF 20 Хироки Абе заменет 67'
Замени:
FW 13 Ајасе Уеда влегол во игра 67'
MF 21 Такефуса Кубо влегол во игра 83'
DF 22 Југо Тацута влегол во игра 87'
Селектор:
Хаџиме Моријасу

Играч на натпреварот:
Коџи Мијоши (Јапонија)[4]

Помошни судии:[7]
Колумбија Александер Гусман
Колумбија Вилмар Наваро
Чевтрти судија:
Колумбија Николас Галјо
Video assistant referee:
Перу Диего Аро
VAR помошници:
Аргентина Нестор Питана
Аргентина Ернан Мајадана

Еквадор - Чиле[уреди | уреди извор]

Еквадор
Чиле
GK 22 Александер Домнигес
RB 4 Педро Веласко добил жолт картон во 90+6-тата минута 90+6'
CB 3 Роберт Арболеда добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CB 21 Габриел Ачилер Red card 89'
LB 6 Кристијан Рамирес
CM 23 Џегсон Мендес добил жолт картон во 3-тата минута 3' заменет 60'
CM 18 Џеферсон Орехуела
CM 8 Карлос Груесо добил жолт картон во 81-вата минута 81'
RW 10 Анхел Мена добил жолт картон во 34-тата минута 34' заменет 82'
CF 13 Енер Валенсија
LW 7 Ромарио Ибара заменет 69'
Замени:
MF 16 Антонио Валенсија влегол во игра 60'
FW 9 Карлос Гарсес влегол во игра 69'
MF 11 Ајртон Пресиадо влегол во игра 82'
Селектор:
Колумбија Ернан Дарио Гомес
GK 1 Габриел Аријас добил жолт картон во 44-тата минута 44'
RB 4 Маурисио Исла добил жолт картон во 82-рата минута 82'
CB 17 Гари Медел
CB 3 Гиљермо Марипан
LB 15 Жан Босежур добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CM 20 Чарлс Аранхуис
CM 13 Ерик Пулгар
CM 8 Артуро Видал добил жолт картон во 86-тата минута 86' заменет 90+2'
RW 6 Хосе Фуенсалида заменет 70'
CF 11 Едуардо Варгас заменет 86'
LW 7 Алексис Санчес
Замени:
DF 5 Пауло Дијас влегол во игра 70'
MF 16 Пабло Ернандес влегол во игра 86'
DF 18 Гонсало Хара влегол во игра 90+2'
Селектор:
Колумбија Реиналдо Руеда

Играч на натпреварот:
Алексис Санчес (Чиле)[4]

Помошни судии:[7]
Аргентина Хуан Пабло Белати
Аргентина Есекиел Браиловски
Чевтрти судија:
Венецуела Хесус Валенсуела
Video assistant referee:
Колумбија Вилмар Ролдан
VAR помошници:
Парагвај Марио Дијас де Вивар
Колумбија Џон Александер Леон

Чиле - Уругвај[уреди | уреди извор]

Чиле
Уругвај
GK 1 Габриел Аријас
CB 17 Гари Медел заменет 55'
CB 18 Гонсало Хара заменет 90'
CB 3 Гиљермо Марипан
DM 13 Ерик Пулгар
RM 5 Пауло Дијас
CM 16 Пабло Ернандес
CM 20 Чарлс Аранхуис
LM 21 Оскар Опасо
CF 11 Едуардо Варгас заменет 77'
CF 7 Алексис Санчес
Замени:
DF 2 Игор Лихновски влегол во игра 55'
FW 19 Хуниор Фернадес влегол во игра 77'
FW 9 Николас Кастилјо влегол во игра 90'
Manager:
Колумбија Реиналдо Руеда
GK 1 Фернандо Муслера
RB 4 Џовани Гонсалес добил жолт картон во 70-тата минута 70'
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин
LB 22 Мартин Касерес
RM 10 Хорхиан Де Араскаета заменет 76'
CM 6 Родриго Бентанкур
CM 15 Федерико Валверде заменет 90+2'
LM 7 Николас Лодеиро заменет 46'
CF 21 Единсон Кавани
CF 9 Луис Суарес
Замени:
MF 8 Наитан Нандес влегол во игра 46'
FW 20 Хонатан Родригес влегол во игра 76'
DF 19 Себастијан Коатес влегол во игра 90+2'
Селектор:
Оскар Табарес

Играч на натпреварот:
Единсон Кавани (Урувгај)[4]

Помошни судии:[9]
Бразил Марсело Ван Гасе
Бразил Клебер Жил
Чевтрти судија:
Парагвај Марио Дијас де Вивар
Video assistant referee:
Бразил Виллтон Сампајо
VAR помошници:
Парагвај Арналдо Саманиего
Аргентина Есекиел Браиловски

Еквадор - Јапонија[уреди | уреди извор]

Еквадор
Јапонија
GK 22 Александер Домингес
RB 4 Педро Веласко
CB 2 Артуро Мина
CB 3 Роберт Арболеда добил жолт картон во 72-рата минута 72'
LB 6 Кристијан Рамирес
DM 8 Карлос Груесо
RM 10 Анхел Мена заменет 74'
CM 23 Џегсон Мендес заменет 46'
CM 18 Џеферсон Орехуела
LM 7 Ромарио Ибара заменет 83'
CF 13 Енер Валенсија
Замени:
MF 11 Ајртон Пресиадо влегол во игра 46'
MF 20 Андрес Чикаиса добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 74'
MF 16 Антонио Валенсија добил жолт картон во 83-тата минута 83' влегол во игра 83'
Селектор:
Колумбија Ернан Дарио Гомес
GK 1 Еиџи Кавашима
LB 2 Даики Сугиока
CB 16 Такехиро Томијасу добил жолт картон во 31-вата минута 31'
CB 5 Наоимичи Уеда
RB 19 Томоки Ивата
RM 11 Коџи Мијоши заменет 82'
CM 7 Гаку Шибасаки
CM 4 Ко Итакура заменет 88'
LM 10 Шоја Накаџима
CF 21 Такефуса Кубо
CF 18 Шинџи Оказаки заменет 66'
Замени:
FW 13 Ајасе Уеда влегол во игра 66'
MF 20 Хироки Абе влегол во игра 82'
FW 9 Даизен Маеда влегол во игра 88'
Селектор:
Хаџиме Моријасу

Играч на натпреварот:
Шоја Накаџима (Јапонија)[4]

Помошни судии:[9]
Венецуела Луис Муриљо
Бразил Родриго Кореја
Чевтрти судија:
Колумбија Вилмар Ролдан
Video assistant referee:
Аргентина Фернандо Рапалјини
VAR помошници:
Колумбија Николас Галјо
Колумбија Џон Александер Леон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CONMEBOL y Comité Organizador Local definen calendario de la CONMEBOL Copa América Brasil 2019“ [CONMEBOL and Local Organizing Committee define the calendar of the CONMEBOL Copa América Brazil 2019] (шпански). CONMEBOL.com. 18 December 2018. Посетено на 18 December 2018.
  2. „Match Schedule“ (PDF). CONMEBOL.com.
  3. „Uruguay vs. Ecuador“. ESPN. 16 June 2019. Посетено на 17 June 2019.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Man of the Match“. copaamerica.com. CONMEBOL. 14 June 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 14 June 2019.
  5. 5,0 5,1 „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 12 June 2019. Посетено на 12 June 2019.
  6. „Japan vs. Chile“. ESPN. 17 June 2019. Посетено на 18 June 2019.
  7. 7,0 7,1 „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 12 June 2019. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-07-04. Посетено на 12 June 2019.
  8. „Chile vs. Uruguay“. ESPN. 24 June 2019. Посетено на 25 June 2019.
  9. 9,0 9,1 „Designación de árbitros“ [Referee designations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 24 June 2019. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-06-25. Посетено на 24 June 2019.
  10. „Ecuador vs. Japan“. ESPN. 24 June 2019. Посетено на 25 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]