Копа Америка 2011 нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Копа Америка 2011 нокаут фазата е елиминацина фаза од Копа Америка, после групната фаза. Таа ќе започне на 16 јули 2011 со четвртфиналние натпревари, и ќе заврши со финалето од турнирот, кое ќе се одржи на Стадион Антонио Веспучио Либерти на 24 јули, во Буенос Аирес. За разлика од претходните турнири, 30 минути продолженија ќе се играат ако натпреварот е нерешен после регуларниот дел (претходното натпреварот директно ќе се решаваше на пенали)..[1] Во натпреварот за трето место се вклучени двата тима губитници од полуфиналињата.

Сите времиња се локални, Аргентинско време (UTC−03:00).

Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

Група Победник Второпласиран Третопласиран
(најдобрите 2 се квалификуваат)
А  Колумбија  Аргентина
Б  Бразил  Венецуела  Парагвај
Ц  Чиле  Уругвај  Перу

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
јули 16 - Кордоба        
  Колумбија  0
јули 19 - Ла Плата
  Перу (прод.)  2  
  Перу  0
јули 16 - Санта Фе
    Уругвај  2  
  Аргентина  1 (4)
јули 24 - Буенос Аирес
  Уругвај (пен.)  1 (5)  
  Перу  4
јули 17 - Ла Плата
    Венецуела  1
  Бразил  0 (0)
јули 20 - Мендоза
  Парагвај (пен.)  0 (2)  
  Парагвај  0 (5) Трето место
јули 17 - Сан Хуан
    Венецуела  0 (3)  
  Чиле  1   Уругвај  
  Венецуела  2     Парагвај  
јули 23 - Ла Плата


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Колумбија - Перу[уреди | уреди извор]

јули 16, 2011
16:00
 Колумбија 0 - 2 (прод.)  Перу Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Извештај Лобатон гол 101'
Варгас гол 111'
Колумбија
Перу
Колумбија
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинез
ДБ 18 Хуан Зунига
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЦБ 14 Луис Маранто Переа
ЛБ 7 Пабло Армеро
ДС 13 Фреди Гуарин
ЦС 6 Карлос Санчез добил жолт картон во 98-мата минута 98' заменет 111'
ЛС 8 Абел Агуљар заменет 105'
ДК 17 Дајро Морено
ЛК 20 Адријан Рамос заменет 72'
ЦН 9 Радамел Фалкао
Замени:
НА 11 Хуго Родаљега влегол во игра 72'
НА 19 Теофилио Гутиерез влегол во игра 105'
НА 21 Џексон мартинез влегол во игра 111'
Менаџер:
Хернан Дарио Гомез
COL-PER-2011-07-13.svg
Перу
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандез
ДБ 13 Ренцо Реворедо
ЦБ 21 Кристијан Рамос
ЦБ 2 Алберто Родригес добил жолт картон во 65-тата минута 65'
ЛБ 4 Валтер Вилчез
ДС 5 Адан Билбин
ЦС 10 Риналдо Крузадо заменет 117'
ЛС 6 Хуан Мануел Варгас (к)
ДК 18 Вилијам Чироки заменет 95'
ЛК 16 Луис Адвинкула добил жолт картон во 1-вата минута 1' заменет 46'
ЦН 9 Паоло Гереро
Замени:
СР 11 Карлос Лобатон влегол во игра 46'
ЛК 19 Јошимир Јотун влегол во игра 95'
ОД 7 Џосепмир Балон влегол во игра 117'
Менаџер:
Серхио Маркарјан

Играч на Натпреварот:
Хуан Мануел Варгас (Перу)

Помошници судии:
Леонел Леал (Костарика)
Франциско Мондриа (Чиле)
Четврт судија:
Валтер Куесада (Костарика)

Аргентина - Уругвај[уреди | уреди извор]

јули 16, 2011
19:15
 Аргентина 1 - 1 (прод.)
(4 – 5 пен.)
 Уругвај Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Игуаин гол 17' Извештај Перез гол 5'
  Пенали  
Меси Soccerball shade.svg
Бурдисо Soccerball shade.svg
Тевез Soccerball shade cross.svg
Пасторе Soccerball shade.svg
Игуаин Soccerball shade.svg
4 – 5 Soccerball shade.svg Форлан
Soccerball shade.svg Суарез
Soccerball shade.svg Скоти
Soccerball shade.svg Гаргано
Soccerball shade.svg Касерес
Аргентина
Уругвај
Аргентина
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 3 Пабло Забалета добил жолт картон во 9-тата минута 9'
ЦБ 4 Николас Бурдисо добил жолт картон во 72-рата минута 72'
ЦБ 6 Габриел Милито добил жолт картон во 70-тата минута 70'
ЛБ 8 Хавиер Занети
ОС 20 Фернандо Гаго добил жолт картон во 93-тата минута 93' заменет 97'
ОС 14 Хавиер Маскерано (к) Yellow cardYellow cardRed card 50', 87'
ДК 10 Лионел Меси
ЛК 16 Серхио Агуеро заменет 84'
НС 7 Анхел ди Марија заменет 72'
ЦН 9 Гонзало Игуаин
Замени:
НА 18 Хавиер Пасторе влегол во игра 72'
НА 11 Карлос Тевез добил жолт картон во 119-тата минута 119' влегол во игра 84'
СР 15 Лукас Биља влегол во игра 97'
Менаџер:
Серхио Батиста
ARG-URU-2011-07-16.svg
Уругвај
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира
ЦБ 2 Диего Лугано (к)
ЦБ 6 Маурисио Викторино заменет 20'
ЛБ 22 Мартин Касерес добил жолт картон во 32-рата минута 32'
ДС 20 Алваро Гонзалез добил жолт картон во 33-тата минута 33'
ЦС 15 Диего Перез Yellow cardYellow cardRed card 2', 38'
ЦС 17 Егидио Аревало заменет 110'
ЛС 11 Алваро Переира заменет 110'
ЦН 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарез
Замени:
ЦБ 19 Андрес Скоти влегол во игра 20'
ОД 8 Себастијан Егурен влегол во игра 110'
ОД 5 Валтер Гаргано влегол во игра 110'
Менаџер:
Оскар Табарез

Играч на Натпреварот:
Фернандо Муслера (Уругвај)

Помошници судии:
Николас Јегрос (Парагвај)
Луис Санчез (Венецуела)
Четврт судија:
Хуан Сото (Венецуела)

Бразил - Парагвај[уреди | уреди извор]

јули 17, 2011
16:00
 Бразил 0 - 0 (прод.)
(0 – 2 пен.)
 Парагвај Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај
  Пенали  
Елано Soccerball shade cross.svg
Тиаго Силва Soccerball shade cross.svg
Андре Сантос Soccerball shade cross.svg
Фред Soccerball shade cross.svg
0 – 2 Soccerball shade cross.svg Барето
Soccerball shade.svg Естигарибија
Soccerball shade.svg Риверос
Бразил
Парагвај
Бразил
БРАЗИЛ:
ГО 1 Жулио Цезар
ДБ 13 Маикон добил жолт картон во 60-тата минута 60'
ЦБ 3 Лусио (к)
ЦБ 4 Тиаго Силва
ЛБ 6 Андре Сантос добил жолт картон во 57-мата минута 57'
ЦС 5 Лукас Леива Red card 103'
ЦС 8 Рамирес
НС 10 Гансо заменет 100'
ДК 7 Робињо
ЛК 11 Нејмар заменет 80'
ЦН 9 Александре Пато заменет 112'
Замени:
НА 19 Фред влегол во игра 80'
СР 20 Лукас влегол во игра 100'
СР 16 Елано влегол во игра 112'
Менаџер:
Мано Менезес
BRA-PAR-2011-07-17.svg
Парагвај
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 2 Дарио Верон
ЦБ 5 Антолин Алкараз Red card 103'
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЛБ 17 Аурелино Торес заменет 71'
ДК 13 Енрике Вера добил жолт картон во 22-рата минута 22' заменет 64'
ОС 15 Виктор Касерес
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЛК 21 Марсело Естигарибија добил жолт картон во 111-тата минута 111'
ЦН 18 Нелсон Хаедо Валдез
ЦН 19 Лукас Бариос заменет 83'
Замени:
СР 8 Едгар Барето добил жолт картон во 65-тата минута 65' влегол во игра 64'
ОД 4 Елвис Марекос добил жолт картон во 72-рата минута 72' влегол во игра 71'
НА 23 Хернан Перез влегол во игра 83'
Менаџер:
Џерардо Мартино

Играч на Натпреварот:
Хусто Виљар (Парагвај)

Помошници судии:
Рикардо Касас (Аргентина)
Ефраин Кастро (Боливија)
Четврт судија:
Раул Ороско (Боливија)

Чиле - Венецуела[уреди | уреди извор]

јули 17, 2011
19:15
 Чиле 1 - 2  Венецуела Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Суазо гол 69' Извештај Вискарондо гол 34'
Чичеро гол 80'
Чиле
Венецуела
Чиле
:ЧИЛЕ:
ГО 1 Клаудио Браво (к)
ДБ 18 Гонзало Јара заменет 60'
ЦБ 3 Валдо Понсе
ЛБ 5 Пабло Контрерас добил жолт картон во 45+1-тата минута 45+1'
ЦС 17 Гари Медел Yellow cardRed card 40', 82'
ЦС 8 Артуро Видал добил жолт картон во 79-тата минута 79'
ДК 4 Маурисио Исла добил жолт картон во 26-тата минута 26'
ЛК 6 Карлос Кармона заменет 46'
ВН 11 Луис Антонио Хименез заменет 83'
ЦН 7 Алексис Санчез
ЦН 9 Умберто Суазо
Замени:
СР 10 Хорхе Валдивија влегол во игра 46'
НА 22 Естебан Паредес влегол во игра 60'
НА 19 Карлос Муњос влегол во игра 83'
Менаџер:
Клаудио Борги
CHI-VEN-2011-07-17.svg
Венецуела
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 20 Гренди Пероцо
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 11 Цезар Едуардо Гонзалез добил жолт картон во 36-тата минута 36' заменет 89'
ЦС 14 Франклин Луцена добил жолт картон во 80-тата минута 80'
ЦС 8 Томас Ринкон Red card 90+3'
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 9 Џанкарло Малдонадо заменет 63'
ЦН 7 Николас Федор заменет 59'
Замени:
НА 23 Хозе Саломон Рондон влегол во игра 59'
СР 13 Луис Мануел Сеијас влегол во игра 63'
СР 15 Алехандро Морено влегол во игра 89'
Менаџер:
Цезар Фаријас

Играч на Натпреварот: Освалдо Вискарондо (Венецуела)

Помошници судии:
Луис Алварадо (Еквадор)
Луис Абади(Перу)
Четврт судија:
Виктор Хуго Ривера (Перу)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Перу - Уругвај[уреди | уреди извор]

јули 19, 2011
21:45
 Перу 0 - 2  Уругвај Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај Суарез гол 52'57'
Перу
Уругвај
Перу
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандез
ЛБ 17 Џанкарло Кармона
ЦБ 3 Сантјаго Акасиете
ЦБ 2 Алберто Родригес
ДБ 4 Валтер Вилчез
ЛС 16 Луис Адвинкула заменет 60'
ЦС 19 Јошимир Јотун добил жолт картон во 21-вата минута 21' заменет 53'
ЦС 5 Адан Балбин добил жолт картон во 59-тата минута 59' заменет 90'
ЦС 10 Риналдо Крузадо
ДС 6 Хуан Мануел Варгас (к) Red card 68'
ЦН 9 Паоло Гереро
Замени:
СР 18 Вилијам Чироки влегол во игра 53'
СР 11 Карлос Лобатон добил жолт картон во 74-тата минута 74' влегол во игра 60'
СР 7 Џосепмир Балон влегол во игра 90'
Менаџер:
Серхио Маркарјан
PER-URU-2011-07-19.svg
Уругвај
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира
ЦБ 2 Диего Лугано (к) добил жолт картон во 66-тата минута 66'
ЦБ 4 Себастијан Коатес
ЛБ 22 Мартин Касерес
ДС 20 Алваро Гонзалез
ЦС 5 Валтер Гаргано добил жолт картон во 26-тата минута 26' заменет 70'
ЦС 17 Егидио Аревало
ЛС 11 Алваро Переира
ЦН 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарез добил жолт картон во 12-тата минута 12' заменет 70'
Замени:
НА 23 Абел Ернандез влегол во игра 70'
СР 13 Себастијан Егурен влегол во игра 70'
Менаџер:
Оскар Табарез

Играч на Натпреварот:
Луис Суарез (Уругвај)

Помошници судии:
Ефраин Кастро (Боливија)
Марвин Торентера (Мексико)
Четврт судија:
Вилмар Ролдан (Колумбија)

Парагвај - Венецуела[уреди | уреди извор]

јули 20, 2011
21:45
 Парагвај 0 - 0 (прод.)
(5 – 3 пен.)
 Венецуела Стадион Малвинас Аргентинас, Мендоза
Судија: Франчиско Чакон (Мексико)
Извештај
  Пенали  
Ортигоза Soccerball shade.svg
Бариос Soccerball shade.svg
Риверос Soccerball shade.svg
Мартинез Soccerball shade.svg
Верон Soccerball shade.svg
5 – 3 Soccerball shade.svg Малдонадо
Soccerball shade.svg Реј
Soccerball shade cross.svg Луцена
Soccerball shade.svg Федор
Парагвај
Венецуела
Парагвај
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 6 Маркос Касерес
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЦБ 2 Дарио Церон добил жолт картон во 107-мата минута 107'
ЛБ 3 Иван Пирис
ДС 8 Едгар Барето заменет 70'
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЛС 11 Џонатан Сантана Yellow cardYellow cardRed card 78', 102'
ЦН 18 Нелсон Хаедо Валдез заменет 73'
ЦН 19 Лукас Бариос
Замени:
НА 21 Марсело Естигарибија влегол во игра 70'
НА 9 Роке Санта Крус влегол во игра 73'заменет 80'
НА 10 Освалдо Мартинез влегол во игра 80'
Менаџер:
Џерардо Мартино
PAR-VEN-2011-07-20.svg
Венецуела
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес добил жолт картон во 55-тата минута 55'
ЦБ 20 Гренди Пероцо заменет 46'
ЦБ 4 Освладо Вискарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 14 Франклин Луцена
ЦС 5 Џакомо ди Гиорги
ЦС 11 Цезар Гонзалез заменет 84'
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 15 Алехандро Морено заменет 72'
ЦН 23 Хозе Саломон Рондон
Замени:
ОД 3 Хозе Мануел Реј влегол во игра 46'
НА 7 Николас Федор влегол во игра 72'
НА 9 Џанкарло Малдонадо влегол во игра 84'
Менаџер:
Цезар Фаријас

Играч на Натпреварот:
Хуан Аранго (Венецуела)

Помошници судии:
Леонел Леал (Костарика)
Умберто Клавихо (Колумбија)
Четврт судија:
Валтер Куесада (Костарика)

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

јули 23, 2011
16:00
 Перу 4 - 1  Венецуела Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Чироки гол 41'
Гереро гол 63'89'90+2'
Извештај Аранго гол 77'
Перу
Венецуела
Перу
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандез
ДБ 13 Ренцо Реворедо
ЦБ 15 Алдо Корзо
ЦБ 2 Алберто Родригес
ЛБ 21 Кристијан Рамос
ДС 5 Адан Балбин добил жолт картон во 66-тата минута 66'
ЦС 19 Јошимир Јотун
ЛС 10 Риналдо Крузадо добил жолт картон во 37-мата минута 37' заменет 78'
ДК 11 Карлос Лобатон заменет 60'
ЛК 18 Вилијам Чироки
ЦН 9 Паоло Гереро (к)
Замени:
СР 8 Михаел Гевара влегол во игра 60'
ЛК 16 Луис Адвинкула влегол во игра 78'
Менаџер:
Серхио Маркарјан
PER-VEN-2011-07-23.svg
Венецуела
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 3 Хозе Мануел Реј добил жолт картон во 49-тата минута 49'
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро добил жолт картон во 84-тата минута 84'
ДС 11 Цезар Гонзалез заменет 67'
ОС 8 Томас Ринкон (к) Red card 58'
НС 10 Јохандрај Ороско
ЛС 13 Луис Сеијас заменет 46'
ЦН 7 Николас Федор заменет 61'
ЦН 9 Џанкарло Малдонадо добил жолт картон во 86-тата минута 86'
Замени:
СР 14 Франклин Луцена влегол во игра 46'
НА 23 Хозе Саломон Рондон влегол во игра 61'
ЛС 18 Хуан Аранго влегол во игра 67'
Менаџер:
Џезар Фариас

Играч на Натпреварот:
Паоло Гуереро (Перу)

Помошници судии:
Умберто Клавихо (Колумбија)
Луис Алварадо (Еквадор)
Четврт судија:
Карлос Вера (Еквадор)

Финале[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Копа Америка 2011 Финале.
јули 24, 2011
16:00
 Уругвај 3 - 0  Парагвај Стадион Антонио Веспучио Либерти, Буенос Аирес
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Суарез гол 11'
Форлан гол 41'89'
Извештај
Уругвај
Парагвај
Уругвај
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира добил жолт картон во 29-тата минута 29'
ЦБ 2 Диего Лугано (к)
ЦБ 4 Себастијан Коатес добил жолт картон во 85-тата минута 85'
ЛБ 22 Мартин Касерес добил жолт картон во 17-тата минута 17' заменет 88'
ДС 20 Алваро Гонзалез
ЦС 15 Диего Перез добил жолт картон во 24-тата минута 24' заменет 69'
ЦС 17 Егидио Аревало
ЛС 11 Алваро Переира заменет 63'
ЦН 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарез
Замени:
ЦН 21 Единсон Кавани влегол во игра 63'
ЦС 8 Себастијан Егурен влегол во игра 69'
ЦБ 3 Диего Годин влегол во игра 88'
Менаџер:
Оскар Табарез
URU-PAR-2011-07-24.svg
Парагвај
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 3 Иван Пирис
ЦБ 2 Дарио Верон
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЛБ 4 Елвис Марекос
ДС 13 Енрике Вера добил жолт картон во 57-мата минута 57' заменет 64'
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 15 Виктор Касерес добил жолт картон во 26-тата минута 26' заменет 64'
ЛС 16 Кристијан Риверос
ЦН 7 Пабло Зебаљос заменет 76'
ЦН 18 Нелсон Хаедо Валдез
Замени:
ЛС 21 Марсело Естигарибија влегол во игра 64'
ДС 23 Хернан Перез влегол во игра 64'
ЦН 19 Лукас Бариос влегол во игра 76'
Менаџер:
Џерардо Мартино

Играч на Натпреварот:
Луис Суарез (Уругвај)

Помошници судии:
Марсио Сантјаго (Бразил)
Франциско Мондрија (Чиле)
Четврт судија:
Енрике Осес (Чиле)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Објавени официјалните регулации за Копа Америка 2011“. CA2011.com. ноември 11, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]