Глендејл (Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глендејл
Glendale
Салата на универзитетот на Глендејл
Салата на универзитетот на Глендејл
Салата на универзитетот на Глендејл
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Глендејл
  Glendale
Повикувачки број 623
Официјална страница www.glendaleaz.com/
Управа
Земја САД
Географија
Површина 144,4 км²
Население
Население 246.531 (2006)


Глендејл(англиски: Glendale) е четврт град по големина во сојузната држава Аризона. Според пописот од 2006 година, градот има популација од 246,531 жител.

Поврзано[уреди | уреди извор]