Фудбалска репрезентација на Јамајка

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Јамајка
Грб на фудбалскиот сојуз
СојузФудбалски федрација на Јамајка
КонфедерацијаКОНКАКАФ
СелекторЈамајка Тиодор Витмор
КапитенАндре Блејк
Најмногу настапиЈан Гудисон (128)
Најдобар стрелецЛутон Шелтон (35)
Домашен стадионИндепенденс парк
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално56 (април 2019)
Највисок27 (август 1998)
Најнизок116 (октомври 2008)
Прв меѓународен натпревар
Хаити Хаити 1 - 2 Јамајка Јамајка
(Порт о Пренс, Хаити; 22 март 1925)
Најголема победа
Јамајка Јамајка 12 - 0 Дев. Острови Британски Девствени Острови
(Гранд Кајман, Кајмански О.; 4 март 1994)
Јамајка Јамајка 12 - 0 Свети Мартин 
(Кингстон, Јамајка; 24 ноември 2004)
Најлош пораз
 Костарика 9 - 0 Јамајка Јамајка
(Сан Хозе, Костарика; 24 февруари 1999)
Светско првенство
Учества1 (првпат во 1998)
Најдобар резултатГрупна фаза, 1998
КОНКАКАФ Голд куп
Учества13
Најдобар резултатВицешампион, 2015 и 2017
Копа Америка
Учества2 (Прво во2015)
Најдобар резултатГрупна фаза, 2015 и 2016

Фудбалската репрезентација на Јамајка ја претставува Јамајка на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Јамајка (ЈФФ). Репрезентацијата е членка на КОНКАКАФ конфедерацијата, како и на субконфедерацијата на Карибите позната под името КФУ.

Најголемите успеси на Јамајка се 6 титули во Карипскиот куп, од кој последната била освоена во 2014 година кога го победиле Тринидад и Тобаго во финалето. Покрај тоа, Јамајка била двапати финалист на КОНКАКАФ Голд купот во 2015 и 2017 година кога загубиле од Мексико и САД.

Репрезентацијата на Јамајка досега има забележано само еден настап на Светските првенства во 1998 во Франција, каде бил елиминирани уште во групната фаза. Во групата Х во која уште биле и Аргентина, Хрватска и Јапонија, забележале два порази и една победа над Јапонија што било доволно само за освојување на третото место во групата.

Настапи на турнирите[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Не учествувале Не учествувале
Италија 1934
Франција 1938
Бразил 1950
Швајцарија 1954
Шведска 1958
Чиле 1962
Англија 1966 Не се квалификувале 8 2 3 3 8 21
Мексико 1970 4 0 0 4 2 11
Западна Германија 1974 Се повлекле Се повлекле
Аргентина 1978 Не се квалификувале 2 0 0 2 1 5
Шпанија 1982 Не учествувале Не учествувале
Мексико 1986 Се повлкеле Се повлекле
Италија 1990 Не се квалификувале 4 2 1 1 4 6
САД 1994 8 2 3 3 9 11
Франција 1998 Групна фаза 22. 3 1 0 2 3 9 20 11 6 3 24 15
Јужна Кореја Јапонија 2002 Не се квалификувале 16 6 2 8 14 18
Германија 2006 8 2 5 1 11 6
ЈАР 2010 8 5 1 2 19 6
Бразил 2014 16 3 6 7 14 19
Русија 2018 8 2 1 5 6 21
Катар 2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Канада Мексико САД 2026
Вкупно Групна фаза 1/23 3 1 0 2 3 9 - 102 35 28 39 112 139

Голд куп[уреди | уреди извор]

КОНКАКАФ Голд куп
Година Рунда Место ОН П Н И ДГ ПГ
САД 1991 Групна фаза 8. 3 0 0 3 3 12
Мексико САД 1993 Трето место 3. 5 1 2 2 6 10
САД 1996 Не се квалификувале
САД 1998 Четврто место 4. 5 2 1 2 5 4
САД 2000 Групна фаза 12. 2 0 0 2 0 3
САД 2002 Не се квалификувале
САД 2003 Четвртфинале 7. 3 1 0 2 2 6
САД 2005 Четвртфинале 8. 4 1 1 2 8 10
САД 2007 Не се квалификувале
САД 2009 Групна фаза 10. 3 1 0 2 1 2
САД 2011 Четвртфинале 5. 4 3 0 1 7 2
САД 2013 Не се квалификувале
Канада САД 2015 Финалист 2. 6 4 1 1 8 6
САД 2017 Финалист 2. 6 3 2 1 7 4
САД Костарика Јамајка 2019 Се кваликувале
Вкупно Финалист 10/14 39 14 7 19 44 58

Копа Америка[уреди | уреди извор]

Копа Америка
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Гр Состави Ref.
1916-2011 Не учествувале
Чиле 2015 Групна фаза 12. 3 0 0 3 0 3 −3 Состав [1]
САД 2016 Групна фаза 15. 3 0 0 3 0 6 −6 Состав [2]
Бразил 2019 Дополнително ќе биде одлучено
Еквадор 2023
Вкупно 2/45 6 0 0 6 0 9 −9

Резултати[уреди | уреди извор]

Светско првенство 1998[уреди | уреди извор]

Група Х

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Аргентина 9 3 3 0 0 7 0 +7
2.  Хрватска 6 3 2 0 1 4 2 +2
3.  Јамајка 3 3 1 0 2 3 9 -6
4.  Јапонија 0 3 0 0 3 1 4 -3Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Андре Блејк 21 ноември 1990.(1990-11-21)(33 г.) 32 0 САД Филаделфија Јунион
13 ГМ Амал Најт 19 ноември 1993.(1993-11-19)(30 г.) 4 0 Јамајка УВИ
23 ГМ Џејдин Вајт 7 јули 2000.(2000-07-07)(23 г.) 2 0 Јамајка Хамбл Лајонс
2 ОД Фабијан Мекарти 12 мај 1990.(1990-05-12)(33 г.) 9 0 Јамајка УВИ
3 ОД Мајкл Хектор 19 јули 1992.(1992-07-19)(31 г.) 24 0 Англија Шефилд Венздеј
4 ОД Ладејл Ричи 30 јули 1989.(1989-07-30)(34 г.) 19 0 Јамајка Маунт Плисант
5 ОД Алвас Пауел 18 јули 1994.(1994-07-18)(29 г.) 37 0 САД Синсинати
6 ОД Адријан Маријапа 3 октомври 1986.(1986-10-03)(37 г.) 43 1 Англија Вотфорд
14 ОД Шон Франсис 22 октомври 1986.(1986-10-22)(37 г.) 16 3 САД Луисвил Сити
17 ОД Дамион Лоу 5 мај 1993.(1993-05-05)(30 г.) 19 1 Норвешка Старт
20 ОД Кемар Лоренс 17 септември 1992.(1992-09-17)(31 г.) 46 3 САД Њујорк Ред Булс
21 ОД Кивон Ламберт 22 март 1997.(1997-03-22)(26 г.) 10 0 САД Финикс Рајсинг
9 СР Рикардо Морис 11 февруари 1992.(1992-02-11)(31 г.) 14 2 Јамајка Портмор Јунајтед
15 СР Џи-Вон Вотсон 22 октомври 1983.(1983-10-22)(40 г.) 78 4 Без клуб
16 СР Питер-Ли Васел 3 февруари 1998.(1998-02-03)(25 г.) 10 5 САД ФК Лос Анџелес
22 СР Дивон Вилијамс 8 април 1992.(1992-04-08)(31 г.) 5 0 САД Луисвил Сити
7 НП Џуниор Флемингс 16 јануари 1996.(1996-01-16)(27 г.) 3 0 САД Финикс Рајсинг
8 НП Малик Фостер 6 ноември 1996.(1996-11-06)(27 г.) 3 1 САД Rio Grande Valley FC Toros
10 НП Дарен Матокс 2 септември 1990.(1990-09-02)(33 г.) 44 17 САД Синсинати
11 НП Кори Брк 28 декември 1991.(1991-12-28)(31 г.) 18 6 САД Филаделфија Јунион
12 НП Џован Ист 21 декември 1994.(1994-12-21)(28 г.) 8 0 Јамајка Портмор Јунајтед
18 НП Брајан Браун 24 декември 1992.(1992-12-24)(30 г.) 2 0 САД Рено 1868
19 НП Дивер Орџил 8 март 1990.(1990-03-08)(33 г.) 10 0 Турција Анкарагучу

Рекордери[уреди | уреди извор]

Обновено на 17 ноември 2018
Играчите во болд се сè уште активни.

Најмногу настапи[3]
# Играч Настапи Голови Период
1 Ијан Гудисон 128 10 1996–2009
2 Линвал Диксон 127 3 1993–2003
3 Тиодор Витмор 120 24 1993–2004
4 Рикардо Гарднер 111 9 1997–2012
5 Ворен Барет 108 0 1990–2000
6 Дјурант Браун 102 0 1984–1998
7 Џермејн Тејлор 101 1 2004–2017
8 Донован Рикетс 100 0 1999–2013
9 Енди Вилијамс 97 22 1997–2008
10 Родолф Остин 88 7 2004–2016

Најдобри стрелци[3]
# Играч Голови Настапи Период
1 Лутон Шелтон 35 75 2004–2013
2 Онанди Лоу 27 81 1995–2004
3 Тиодор Витмор 24 120 1993–2004
4 Енди Вилијамс 22 97 1997–2008
= Пол Јанг 22 49 1989–1997
6 Волтер Бојд 19 75 1991–2001
7 Пол Дејвис 18 61 1983–1997
8 Дарен Матокс 17 43 2012–
9 Хектор Рајт 16 71 1988–1997
10 Пол Хол 14 48 1997–2003

Состави[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

1 Барет, 2 Малколм, 3 Доус, 4 Диксон, 5 Гудисон, 6 Симпсон, 7 Каргил, 8 Гејл, 9 Вилијамс, 10 Бојд, 11 Витмор, 12 Сјуел, 13 Лоренс, 14 Рикетс, 15 Гарднер, 16 Ерл, 17 Лоу, 18 Бартон, 19 Синклер, 20 Пауел, 21 Браун, 22 Хол, Селектор: Симоес

Голд куп[уреди | уреди извор]

Копа Америка[уреди | уреди извор]

Селектори[уреди | уреди извор]

Име Од До
Хаити Ентоан Таси 1963 1964
Бразил Жорге Пена 1965
Јамајка Џорџ Хамилтон 1968
Јамајка Џефри Максвел 1989 1990
Јамајка Карл Браун 1990 јули 1994
Бразил Рене Симоес август 1994 февруари 2000
Бразил Себастиао Лазарони март 2000 мај 2000
Бразил Кловис де Оливера јуни 2000 септември 2001
Јамајка Карл Браун декември 2001 август 2004
Бразил Себастиао Лазарони август 2004 ноември 2004
Јамајка Вендел Даунсвел ноември 2004 август 2006
Јамајка Карл Браун септември 2006 октомври 2006
СрбијаМексико Бора Милутиновиќ ноември 2006 ноември 2007
Јамајка Тиодор Витмор ноември 2007 декември 2007
Бразил Рене Симоес јануари 2008 септември 2008
Јамајка Тиодор Витмор септември 2008 септември 2008
Англија Џон Барнс септември 2008 јуни 2009
Јамајка Тиодор Витмор јуни 2009 јуни 2013
Германија Винфрид Шафер јули 2013 септември 2016
Јамајка Тиодор Витмор септември 2016 present

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Copa América 2015“. RSSSF.com. Посетено на 24 јуни 2015.
  2. „Copa América Centenario 2016“. RSSSF.com. Посетено на 5 февруари 2017.
  3. 3,0 3,1 Mamrud, Roberto. „Jamaica – Record International Players“. RSSSF. Посетено на 3 January 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]