Копа Америка 2019 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Копа Америка 2019.

Копа Америка 2019 - нокаут фаза била втората фаза на Копа Америка 2019 после групната фаза. Нокаут фазата започнала на 27 јуни 2019 со натпреварите од четвртфиналето, а завршила на 7 јули 2019 со финалето на Маракана во Рио де Жанеиро.[1][2]

Формат[уреди | уреди извор]

Во нокаут фаза, ако натпреварот заврши нерешено по 90 минути:[3]

 • Во четвртфиналето, продолженија нема да се играат, и ако натпреварот заврши нерешено по 90 минути се оди директно кон изведување на пенали.
 • Во полуфиналето, натпреварот за третото место и финалето, продолженија ќе се играат (две продолженија од по 15 минути), каде на секоја екипа ќе и биде дозволено право на четврта замена. Ако резултато остане нерешен и по продолженијата, тогаш натпреварот ќе биде решен по изведувањето на пенали.

КОНМЕБОЛ ги одредил следните правила при ждрепката за четврт-финалето:

 • Натпревар 1: Победник група A vs 3-то пласиран група Б/Ц
 • Натпревар 2: Второпласиран група A vs Второпласиран група Б
 • Натпревар 3: Победник група Б vs Второпласиран група C
 • Натпревар 4: Победник група Ц vs 3-то пласиран група А/Б

Комбинации на натпревари во четвртфиналето[уреди | уреди извор]

Специфичните натпревари во кои учествувале третопласираните екипи зависат од тоа кои две третопласирани екипи се квалификувале за четвртфиналето:

  Комбинација според двете квалификувани екипи
Третопласирани екипи
квалификувани од групите

vs

vs
А Б
А Ц
Б Ц

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Првите две екипи од секоја од трите групи, заедно со двете најдобри третопласирани екипи, се квалификувале за нокаут фазата.

Група Победници Второпласирани Третопласирани екипи
(само најдобрите две)
А  Бразил  Венецуела  Перу
Б  Колумбија  Аргентина  Парагвај
Ц  Уругвај  Чиле

Жреб и резултати[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
27 јуни – Порто Алегре        
  Бразил (п)  0 (4)
2 јули – Бело Хоризонте
  Парагвај  0 (3)  
  Бразил  2
28 јуни – Рио де Жанеиро
    Аргентина  0  
  Венецуела  0
7 јули – Рио де Жанеиро
  Аргентина  2  
  Бразил  3
28 јуни – Сао Паоло (Коринтијанс)
    Перу  1
  Колумбија  0 (4)
3 јули – Порто Алегре
  Чиле (п)  0 (5)  
  Чиле  0 Натпревар за 3. место
29 јуни – Салвадор
    Перу  3  
  Уругвај  0 (4)   Аргентина  2
  Перу (п)  0 (5)     Чиле  1
6 јули – Сао Паоло (Коринтијанс)

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Бразил - Парагвај[уреди | уреди извор]

Бразил
Парагвај
GK 1 Алисон
RB 13 Дани Алвес заменет 85'
CB 4 Маркињос
CB 2 Тијаго Силва
LB 6 Филипе Луис добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 46'
CM 8 Артур добил жолт картон во 84-тата минута 84'
CM 15 Алан заменет 71'
RW 9 Габриел Жезус
AM 11 Филипе Коутињо
LW 19 Евертон
CF 20 Роберто Фирмино добил жолт картон во 47-мата минута 47'
Замени:
DF 12 Алекс Сандро влегол во игра 46'
MF 10 Вилијан влегол во игра 71'
MF 18 Лукас Пакета влегол во игра 85'
Селектор:
Тите
GK 12 Гатито Фернадес
CB 15 Густаво Гомес
CB 4 Фабијан Балбуена Red card 58'
CB 13 Хуниор Алонсо добил жолт картон во 37-мата минута 37'
RWB 2 Иван Пирис добил жолт картон во 34-тата минута 34'
LWB 18 Сантјаго Арсамендија добил жолт картон во 30-тата минута 30' заменет 61'
RM 10 Дерлис Гонсалес
CM 6 Ричард Санчес заменет 78'
CM 16 Селсо Ортис
LM 17 Ернан Перес заменет 74'
CF 23 Мигел Алмирон
Замени:
DF 5 Бруно Валдес влегол во игра 61'
MF 8 Родриго Рохас влегол во игра 74'
DF 3 Хуан Ескобар влегол во игра 78'
Селектор:
Аргентина Едуардо Берисо

Играч на натпреварот:
Гатито Фернандес (Парагвај)[5]

Помошни судии:
Чиле Кристијан Шиман
Чиле Клаудио Риос
Чевтрти судија:
Еквадор Роди Самбрано
Video assistant referee:
Чиле Хулио Баскуњан
VAR помошници:
Чиле Пјеро Маса
Уругвај Николас Таран

Венецуела - Аргентина[уреди | уреди извор]

Венецуела
Аргентина
GK 1 Вуилкер Фарињес
RB 20 Роналд Ернандес
CB 4 Џон Чанселјор
CB 14 Луис Маго заменет 55'
LB 16 Роберто Росалес заменет 82'
DM 5 Хуниор Морено
RM 15 Џон Муриљо
CM 8 Томас Ринкон добил жолт картон во 11-тата минута 11'
CM 6 Јанхел Ерера добил жолт картон во 15-тата минута 15'
LM 7 Дарвин Мачис заменет 70'
CF 23 Саломон Рондон добил жолт картон во 43-тата минута 43'
Замени:
MF 18 Јеферсон Сотелдо добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4' влегол во игра 55'
FW 17 Хосеф Мартинес влегол во игра 70'
MF 13 Луис Мануел Сеихас влегол во игра 82'
Селектор:
Рафаел Дудамел
GK 1 Франко Армани
RB 2 Хуан Фојт
CB 6 Херман Пецелја
CB 17 Николас Отаменди
LB 3 Николас Талјафико
CM 16 Родриго Де Паул
CM 5 Леандро Паредес
CM 8 Маркос Акуња добил жолт картон во 41-вата минута 41' заменет 67'
RW 10 Лионел Меси
CF 22 Лаутаро Мартинес добил жолт картон во 15-тата минута 15' заменет 63'
LW 9 Серхио Агуеро заменет 84'
Замени:
MF 11 Анхел Ди Марија влегол во игра 63'
MF 20 Џовани Ло Селсо влегол во игра 67'
FW 21 Пауло Дибала влегол во игра 84'
Селектор:
Лионел Меси

Играч на натпреварот:
Лаутаро Мартинес (Аргентина)[5]

Помошни судии:
Колумбија Александер Гусман
Колумбија Џон Александер Леон
Чевтрти судија::
Перу Диего Аро
Video assistant referee:
Колумбија Андрес Рохас
VAR помошници:
Колумбија Николас Галјо
Уругвај Ричард Тринидад

Колумбија - Чиле[уреди | уреди извор]

Колумбија
Чиле
GK 1 Давид Оспина
RB 3 Стефан Медина добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CB 13 Јери Мина
CB 23 Давинсон Санчес
LB 6 Вилјиам Тесилјо
CM 11 Хуан Квадрадо добил жолт картон во 69-тата минута 69'
CM 5 Вилмар Бариос
CM 15 Матеус Урибе заменет 66'
RW 10 Хамес Родригес добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CF 9 Радамел Фалкао заменет 76'
LW 20 Роџер Мартинес заменет 80'
Замени:
MF 8 Едвин Кардона влегол во игра 66'
FW 7 Дуван Сапата влегол во игра 76'
FW 14 Луис Дијас влегол во игра 80'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос
GK 1 Габриел Аријас
RB 4 Маурисио Исла
CB 17 Гари Медел
CB 3 Гиљермо Марипан
LB 15 Жан Босежур
CM 20 Чарлс Аранхуис добил жолт картон во 7-мата минута 7'
CM 13 Ерик Пулгар
CM 8 Артуро Видал добил жолт картон во 58-мата минута 58'
RW 6 Хосе Фуенсалида заменет 74'
CF 11 Едуардо Варгас
LW 7 Алексис Санчес
Замени:
MF 14 Естебан Павес влегол во игра 74'
Селектор:
Колумбија Реиналдо Руеда

Играч на натпреварот:
Артуро Видал (Чиле)[5]

Помошни судии:
Аргентина Ернан Мајдана
Аргентина Хуан Пабло Белати
Чевтрти судија:
Бразил Андерсон Даронсо
Video assistant referee:
Аргентина Фернандо Рапалјини
VAR помошници:
Боливија Гери Варгас
Аргентина Есекиел Браиловски

Уругвај - Перу[уреди | уреди извор]

Уругвај
Перу
GK 1 Фернандо Муслера
RB 4 Џовани Гонсалес
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин добил жолт картон во 32-рата минута 32'
LB 22 Мартин Касерес
RM 8 Наитан Нандес заменет 56'
CM 15 Федерико Валдерде добил жолт картон во 69-тата минута 69' заменет 90+6'
CM 6 Родриго Бентанкур
LM 10 Хорхиан Де Араскаета
CF 21 Единсон Кавани
CF 9 Луис Суарес
Замени:
MF 14 Лукас Тореира влегол во игра 56'
FW 11 Кристијан Стуани влегол во игра 90+6'
Селектор:
Оскар Табарес
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула
CB 15 Карлос Самбрано добил жолт картон во 48-мата минута 48'
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
CM 19 Јошимар Јотун
CM 13 Ренато Тапија
RW 18 Андре Карилјо заменет 74'
AM 8 Кристијан Куева добил жолт картон во 63-тата минута 63' заменет 84'
LW 20 Едисон Флорес
CF 9 Паоло Гереро
Замени:
MF 23 Кристофер Гонсалес влегол во игра 74'
FW 11 Раул Руидијас влегол во игра 84'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Педро Галјесе (Перу)[5]

Помошни судии:
Бразил Клебер Жил
Бразил Родриго Кореја
Чевтрти судија:
Парагвај Арналдо Саманиего
Video assistant referee:
Аргентина Патрисио Лоустау
VAR помошници:
Венецуела Хесус Валенсуела
Парагвај Едуардо Кардосо

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Бразил - Аргентина[уреди | уреди извор]

Бразил
Аргентина
GK 1 Алисон
RB 13 Дани Алвес добил жолт картон во 40-тата минута 40'
CB 4 Маркињос заменет 64'
CB 2 Тијаго Силва
LB 12 Алекс Сандро
CM 8 Артур
CM 5 Каземиро
RW 9 Габриел Жезус заменет 80'
AM 11 Филипе Коутињо
LW 19 Евертон заменет 46'
CF 20 Роберто Фирмино
Замени:
MF 10 Вилијан влегол во игра 46'
DF 3 Миранда влегол во игра 64'
MF 15 Алан добил жолт картон во 82-рата минута 82' влегол во игра 80'
Селектор:
Тите
GK 1 Франко Армани
RB 2 Хуан Фојт добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CB 6 Херман Пецелја
CB 17 Николас Отаменди
LB 3 Николас Талјафико добил жолт картон во 9-тата минута 9' заменет 85'
CM 16 Родриго Де Паул заменет 67'
CM 5 Леандро Паредес
CM 8 Маркос Акуња добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 59'
AM 10 Лионел Меси
CF 22 Лаутаро Мартинес добил жолт картон во 58-мата минута 58'
CF 9 Серхио Агуеро добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
Замени:
MF 11 Анхел Ди Марија влегол во игра 59'
MF 20 Џовани Ло Селсо влегол во игра 67'
FW 21 Пауло Дибала влегол во игра 85'
Селектор:
Лионел Скалони

Играч на натпреварот:
Дани Алвес (Бразил)[5]

Помошни судии:
Еквадор Кристијан Лескано
Еквадор Бајрон Ромеро
Чевтрти судија:
Уругвај Естебан Остојич
Video assistant referee:
Уругвај Леодан Гонсалес
VAR помошници:
Венецуела Хесус Валенсуела
Уругвај Николас Таран

Чиле - Перу[уреди | уреди извор]

Чиле
Перу
GK 1 Габриел Аријас
RB 4 Маурисио Исла
CB 17 Гари Медел
CB 3 Гиљермо Марипан заменет 89'
LB 15 Жан Босежур
CM 20 Чарлс Аранхуис
CM 13 Ерик Пулгар добил жолт картон во 74-тата минута 74'
CM 8 Артуро Видал
RW 6 Хосе Фуенсалида заменет 46'
CF 11 Едуардо Варгас
LW 7 Алексис Санчес
Замени:
FW 22 Анхело Сагал добил жолт картон во 86-тата минута 86' влегол во игра 46'
FW 9 Николас Кастилјо влегол во игра 89'
Селектор:
Колумбија Реиналдо Руеда
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула добил жолт картон во 72-рата минута 72'
CB 15 Карлос Самбрано
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
CM 19 Јошимар Јотун
CM 13 Ренато Тапија
RW 18 Андре Карилјо заменет 71'
AM 8 Кристијан Куева заменет 80'
LW 20 Едисон Флорес заменет 50'
CF 9 Паоло Гереро
Замени:
MF 23 Кристофер Гонсалес влегол во игра 50'
MF 14 Анди Поло влегол во игра 71'
MF 7 Хосепмир Балон влегол во игра 80'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Педро Галјесе (Перу)[5]

Помошни судии:
Колумбија Александер Гусман
Колумбија Вилмар Наваро
Чевтрти судија:
Парагвај Марио Дијас де Вивар
Video assistant referee:
Колумбија Андрес Рохас
VAR помошници:
Колумбија Николас Галјо
Колумбија Џон Александер Леон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

Аргентина
Чиле
GK 1 Франко Армани
RB 2 Хуан Фојт добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CB 6 Херман Пецелја
CB 17 Николас Отаменди
LB 3 Николас Талјафико добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CM 16 Родрриго Де Паул
CM 5 Леандро Паредес добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CM 20 Џовани Ло Селсо добил жолт картон во 57-мата минута 57' заменет 89'
AM 10 Лионел Меси Red card 36'
CF 21 Пауло Дибала заменет 66'
CF 9 Серхио Агуеро заменет 80'
Замени:
MF 11 Анхел Ди Марија влегол во игра 66'
FW 19 Матијас Суарес влегол во игра 80'
DF 13 Рамиро Фунес Мори влегол во игра 89'
Селектор:
Лионел Скалони
GK 1 Габриел Аријас
CB 17 Гари Медел Red card 36'
CB 18 Гонсало Хара заменет 49'
CB 5 Пауло Дијас
DM 13 Ерик Пулгар добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CM 20 Чарлс Аранхуис заменет 82'
CM 8 Артуро Видал добил жолт картон во 25-тата минута 25'
RW 4 Маурисио Исла
LW 15 Жан Босежур добил жолт картон во 15-тата минута 15'
CF 7 Алексис Санчес заменет 16'
CF 11 Едуардо Варгас
Замени:
FW 19 Хуниор Фернандес влегол во игра 16'
DF 3 Гиљермо Марипан влегол во игра 49'
FW 9 Николас Кастилјо влегол во игра 82'
Селектор:
Колумбија Реиналдо Руеда

Играч на натпреварот:
Пауло Дибала (Аргентина)[5]

Помошни судии:
Парагвај Едуардо Кардосо
Парагвај Дарио Гаона
Чевтрти судија:
Боливија Гери Варгас
Video assistant referee:
Перу Диего Аро
VAR помошници:
Колумбија Андрес Рохас
Перу Џони Босио

Финале[уреди | уреди извор]


Бразил
Перу
GK 1 Алисон
RB 13 Дани Алвес
CB 4 Маркињос
CB 2 Тијаго Силва добил жолт картон во 53-тата минута 53'
LB 12 Алекс Сандро
CM 8 Артур
CM 5 Каземиро
RW 9 Габриел Жезус Yellow cardYellow cardRed card 30', 70'
AM 11 Филипе Коутињо заменет 77'
LW 19 Евертон заменет 90+3'
CF 20 Роберто Фирмино заменет 75'
Замени:
FW 21 Ришарлисон добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' влегол во игра 75'
DF 14 Едер Милитао влегол во игра 77'
MF 15 Алан влегол во игра 90+3'
Селектор:
Тите
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула добил жолт картон во 84-тата минута 84'
CB 15 Карлос Самбрано добил жолт картон во 68-мата минута 68'
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
CM 13 Ренато Тапија добил жолт картон во 49-тата минута 49' заменет 82'
CM 19 Јошимар Јотун заменет 78'
RW 20 Едисон Флорес
AM 8 Кристијан Куева
LW 18 Андре Карилјо заменет 86'
CF 9 Паоло Гереро
Замени:
FW 11 Раул Руидијас влегол во игра 78'
MF 23 Кристофер Гонсалес влегол во игра 82'
FW 14 Анди Поло влегол во игра 86'
Селектор
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Евертон (Бразил)[5]

Помошни судии:[11]
Чиле Кристијан Шиман
Чиле Клаудио Риос
Чевтрти судија:
Венецуела Алексис Ерера
Video assistant referee:
Чиле Хулио Баскуњан
VAR помошници:
Колумбија Николас Галјо
Колумбија Александер Гусман

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „CONMEBOL y Comité Organizador Local definen calendario de la CONMEBOL Copa América Brasil 2019“ [CONMEBOL and Local Organizing Committee define the calendar of the CONMEBOL Copa América Brazil 2019] (шпански). CONMEBOL.com. 18 December 2018. Посетено на 18 December 2018.
 2. „Match Schedule“ (PDF). CONMEBOL.com.
 3. „CONMEBOL Copa América Brasil 2019: Reglamento“ [CONMEBOL Copa América Brazil 2019: Regulations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 26 April 2019. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 May 2019. Посетено на 29 April 2019.
 4. „Brazil vs. Paraguay“. ESPN. 27 June 2019. Посетено на 28 June 2019.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 5,7 „Man of the Match“. copaamerica.com. CONMEBOL. 14 June 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 14 June 2019.
 6. „Venezuela vs. Argentina“. ESPN. 28 June 2019. Посетено на 28 June 2019.
 7. „Uruguay vs. Peru“. ESPN. 29 June 2019. Посетено на 29 June 2019.
 8. „Brazil vs. Argentina“. ESPN. 2 July 2019. Посетено на 3 July 2019.
 9. „Chile vs. Peru“. ESPN. 3 July 2019. Посетено на 4 July 2019.
 10. „Argentina vs. Chile“. ESPN. 6 July 2019. Посетено на 7 July 2019.
 11. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-07-05. Посетено на 2019-07-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]