Состави на репрезентациите на Копа Америка 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1leftarrow.pngМатична статија: Копа Америка 2019.

Следува список на состави на сите 12 репрезентации кои се натпреварувале на Копа Америка 2019. Секоја репрезентација пријавила конечен состав од 23 играчи, од кои 3 мора да бидат голмани.[1]

На 31 мај 2019 година, КОНМЕБОЛ ги објавил конечните списоци на сите дванаесет репрезентации.[2][3]

Група А[уреди | уреди извор]

Бразил[уреди | уреди извор]

Селектор: Тите

Составот од 23 играчи бил објавен на 17 мај 2019.[4] На 6 јуни, Нејмар се откажал поради повреда и бил заменет од Вилијан.[5][6]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Алисон (1992-10-02)2 октомври 1992 (воз. 26) 36 0 Англија Ливерпул
2 ОД Тијаго Силва (1984-09-22)22 септември 1984 (воз. 34) 79 7 Франција Париз Сен Жермен
3 ОД Миранда (1984-09-07)7 септември 1984 (воз. 34) 57 3 Италија Интер
4 ОД Маркињос (1994-05-14)14 мај 1994 (воз. 25) 36 1 Франција Париз Сен Жермен
5 СР Каземиро (1992-02-23)23 февруари 1992 (воз. 27) 36 0 Шпанија Реал Мадрид
6 ОД Филипе Луис (1985-08-09)9 август 1985 (воз. 33) 40 2 Шпанија Атлетико Мадрид
7 НП Давид Нерес (1997-03-03)3 март 1997 (воз. 22) 3 1 Холандија Ајакс
8 СР Артур (1996-08-12)12 август 1996 (воз. 22) 10 0 Шпанија Барселона
9 НП Габриел Жезус (1997-04-03)3 април 1997 (воз. 22) 29 16 Англија Манчестер Сити
10 СР Вилијан (1988-08-09)9 август 1988 (воз. 30) 65 8 Англија Челси
11 СР Филипе Коутињо (1992-06-12)12 јуни 1992 (воз. 27) 49 14 Шпанија Барселона
12 ОД Алекс Сандро (1991-01-26)26 јануари 1991 (воз. 28) 15 1 Италија Јувентус
13 ОД Дани Алвес Captain sports.svg (1983-05-06)6 мај 1983 (воз. 36) 109 7 Франција Париз Сен Жермен
14 ОД Едер Милитао (1998-01-18)18 јануари 1998 (воз. 21) 4 0 Португалија Порто
15 СР Алан (1991-01-08)8 јануари 1991 (воз. 28) 4 0 Италија Наполи
16 ГМ Касио (1987-06-06)6 јуни 1987 (воз. 32) 1 0 Бразил Коринтијанс
17 СР Фернандињо (1985-05-04)4 мај 1985 (воз. 34) 51 2 Англија Манчестер Сити
18 СР Лукас Пакета (1997-08-27)27 август 1997 (воз. 21) 5 1 Италија Милан
19 НП Евертон (1996-03-22)22 март 1996 (воз. 23) 6 0 Бразил Гремио
20 НП Роберто Фирмино (1991-10-02)2 октомври 1991 (воз. 27) 32 10 Англија Ливерпул
21 НП Ришарлисон (1997-05-10)10 мај 1997 (воз. 22) 10 5 Англија Евертон
22 ОД Фагнер (1989-06-11)11 јуни 1989 (воз. 30) 9 0 Бразил Коринтијанс
23 ГМ Едерсон (1993-08-17)17 август 1993 (воз. 25) 5 0 Англија Манчестер Сити

Боливија[уреди | уреди извор]

Селектор: Едуардо Вилјегас

Составот од 23 играчи бил објавен на 31 мај 2019. На 11 јуни, напаѓачот Родриго Рамалјо се откажал поради повреда и бил заменет од Рамиро Вака.[7][8]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Карлос Лампе (1987-03-17)17 март 1987 (воз. 32) 25 0 Боливија Сан Хосе
2 ОД Саул Торес (1990-03-22)22 март 1990 (воз. 29) 2 0 Боливија Насионал Потоси
3 СР Алехандро Чумасеро (1991-04-22)22 април 1991 (воз. 28) 40 2 Мексико Пуебла
4 ОД Луис Акин (1997-11-15)15 ноември 1997 (воз. 21) 12 1 Мексико Пуебла
5 ОД Марио Куелјар (1989-05-05)5 мај 1989 (воз. 30) 2 0 Боливија Ориенте Петролеро
6 СР Ервин Саведра (1996-02-22)22 февруари 1996 (воз. 23) 17 0 Боливија Боливар
7 СР Леонел Хустиниано (1992-07-02)2 јули 1992 (воз. 26) 16 0 Боливија Боливар
8 ОД Диего Бехарано (1991-08-24)24 август 1991 (воз. 27) 25 2 Боливија Боливар
9 НП Марсело Морено (1987-06-18)18 јуни 1987 (воз. 31) 72 17 Кина Шиџажуанг Евер Брајт
10 СР Самуел Галиндо (1992-04-18)18 април 1992 (воз. 27) 7 0 Боливија Олвејс Реди
11 НП Леонардо Вака (1995-11-24)24 ноември 1995 (воз. 23) 11 1 Боливија Блуминг
12 ГМ Рубен Кордано (1998-10-16)16 октомври 1998 (воз. 20) 1 0 Боливија Блуминг
13 ОД Хосе Марија Караско (1997-08-16)16 август 1997 (воз. 21) 0 0 Боливија Блуминг
14 СР Раул Кастро (1989-08-19)19 август 1989 (воз. 29) 18 0 Боливија Стронгест
15 СР Паул Арано (1995-02-23)23 февруари 1995 (воз. 24) 0 0 Боливија Блуминг
16 СР Диего Вајар (1993-10-15)15 октомври 1993 (воз. 25) 2 0 Боливија Стронгест
17 ОД Марвин Бехарано Captain sports.svg (1988-03-06)6 март 1988 (воз. 31) 37 0 Боливија Стронгест
18 НП Гилберт Алварес (1992-04-07)април 7, 1992 (воз. 27) 19 3 Боливија Хорхе Вилстерман
19 СР Рамиро Вака (1999-07-01)1 јули 1999 (воз. 19) 3 1 Боливија Стронгест
20 СР Фернандо Сауседо (1990-03-15)15 март 1990 (воз. 29) 5 0 Боливија Хорхе Вилстерман
21 ОД Роберто Фернадес (1999-07-12)12 јули 1999 (воз. 19) 1 0 Боливија Блуминг
22 ОД Адријан Хусино (1992-07-09)9 јули 1992 (воз. 26) 3 0 Боливија Боливар
23 ГМ Хавиер Рохас (1996-01-14)14 јануари 1996 (воз. 23) 0 0 Боливија Насионал Потоси

Венецуела[уреди | уреди извор]

Селектор: Рафаел Дудамел

Составот од 23 играчи бил објавен на 30 мај 2019.[9] На 8 јуни, играчот од средниот ред Адалберто Пењаранда испаднал поради повреда и бил заменет од Јеферсон Сотелдо.[10]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Вуилкер Фарињес (1998-02-15)15 февруари 1998 (воз. 21) 12 0 Колумбија Милјонариос
2 ОД Микел Вилануева (1993-04-14)14 април 1993 (воз. 26) 18 2 Шпанија Химнастик
3 ОД Јордан Осорио (1994-05-10)10 мај 1994 (воз. 25) 8 0 Португалија Виторија Гимараеш
4 ОД Џон Чанселјор (1992-01-02)2 јануари 1992 (воз. 27) 10 0 Катар Ал Ахли
5 СР Хуниор Морено (1993-07-20)јули 20, 1993 (воз. 25) 12 1 САД Ди Си Јунајтед
6 СР Јанхел Ерера (1998-01-07)7 јануари 1998 (воз. 21) 10 1 Шпанија Уеска
7 СР Дарвин Мачис (1993-02-07)7 февруари 1993 (воз. 26) 14 2 Шпанија Кадис
8 СР Томас Ринкон Captain sports.svg (1988-01-13)јануари 13, 1988 (воз. 31) 93 1 Италија Торино
9 НП Фернандо Аристегуиета (1992-04-09)април 9, 1992 (воз. 27) 16 1 Колумбија Америка де Кали
10 СР Џеферсон Саварино (1996-11-11)ноември 11, 1996 (воз. 22) 7 0 САД Реал Солт Лејк
11 СР Хуанпи (1994-01-24)24 јануари 1994 (воз. 25) 13 1 Шпанија Уеска
12 ГМ Хоел Гратерол (1997-02-13)13 февруари 1997 (воз. 22) 0 0 Венецуела Самора
13 СР Луис Мануел Сеихас (1986-06-23)јуни 23, 1986 (воз. 32) 67 2 Колумбија Санта Фе
14 ОД Луис Маго (1994-09-15)15 септември 1994 (воз. 24) 4 1 Чиле Палестино
15 СР Џон Мурилјо (1995-11-21)21 ноември 1995 (воз. 23) 20 3 Португалија Тондела
16 ОД Роберто Росалес (1988-11-20)ноември 20, 1988 (воз. 30) 73 1 Шпанија Еспањол
17 НП Хосеф Мартинес (1993-05-19)мај 19, 1993 (воз. 26) 47 10 САД Атланта Јунајтед
18 СР Јеферсон Сотелдо (1997-06-30)30 јуни 1997 (воз. 21) 8 0 Бразил Сантос
19 СР Аркимедес Фигуера (1989-10-06)06 октомври 1989 (воз. 29) 22 1 Венецуела Депортиво Ла Гуаира
20 ОД Роналд Ернандес (1997-09-21)21 септември 1997 (воз. 21) 5 0 Норвешка Стабек
21 ОД Ролф Фелтшер (1990-10-06)октомври 6, 1990 (воз. 28) 18 0 САД Лос Анџелес Галакси
22 ГМ Рафаел Ромо (1990-02-25)25 февруари 1990 (воз. 29) 11 0 Кипар АПОЕЛ
23 НП Хосе Саломон Рондон (1989-09-16)16 септември 1989 (воз. 29) 71 22 Англија Њукасл Јунајтед

Перу[уреди | уреди извор]

Селектор: Аргентина Рикардо Гарека

Составот од 23 играчи бил објавен на 30 мај 2019.[11] На 11 јуни, Паоло Уртадо испаднал поради повреда и бил заменет од Хосепмир Балон.[12][13]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Педро Галесе (1990-02-23)23 февруари 1990 (воз. 29) 51 0 Перу Алианса Лима
2 ОД Луис Абрам (1996-02-27)27 февруари 1996 (воз. 23) 9 0 Аргентина Велес Сарсфилд
3 ОД Алдо Корсо (1989-05-20)20 мај 1989 (воз. 30) 29 0 Перу Университарио
4 ОД Андерсон Сантамарија (1992-01-10)10 јануари 1992 (воз. 27) 13 0 Мексико Атлас
5 ОД Мигел Араухо (1994-10-24)24 октомври 1994 (воз. 24) 15 0 Аргентина Талјерес
6 ОД Мигел Трауко (1992-08-25)25 август 1992 (воз. 26) 39 0 Бразил Фламенго
7 СР Хосепмир Балон (1988-03-21)21 март 1988 (воз. 31) 47 0 Чиле Универсидад де Консепсион
8 СР Кристијан Куева (1991-11-23)23 ноември 1991 (воз. 27) 56 10 Бразил Сантос
9 НП Паоло Гереро Captain sports.svg (1984-01-01)1 јануари 1984 (воз. 35) 91 35 Бразил Интернасионал
10 НП Џеферсон Фарфан (1984-10-26)26 октомври 1984 (воз. 34) 92 26 Русија Локомотив Москва
11 НП Раул Руидијас (1990-07-25)25 јули 1990 (воз. 28) 39 4 САД Сиетл Саундерс
12 ГМ Карлос Каседа (1991-09-27)27 септември 1991 (воз. 27) 6 0 Перу Мелгар
13 СР Ренато Тапија (1995-07-28)28 јули 1995 (воз. 23) 43 3 Холандија Вилем II
14 НП Анди Поло (1994-09-29)29 септември 1994 (воз. 24) 26 1 САД Портланд Тимберс
15 ОД Карлос Самбрано (1989-07-10)10 јули 1989 (воз. 29) 43 4 Швајцарија Базел
16 СР Хесус Претел (1999-03-26)26 март 1999 (воз. 20) 1 0 Перу Спортинг Кристал
17 ОД Луис Адвинкула (1990-03-02)2 март 1990 (воз. 29) 79 1 Шпанија Рајо Валјекано
18 НП Андре Карилјо (1991-06-14)14 јуни 1991 (воз. 28) 60 6 Саудиска Арабија Ал-Хилал
19 СР Јошимар Јотун (1990-04-07)7 април 1990 (воз. 29) 86 2 Мексико Крус Асул
20 СР Едисон Флорес (1994-05-15)15 мај 1994 (воз. 25) 42 11 Мексико Морелија
21 ГМ Патрисио Алварес (1994-01-24)24 јануари 1994 (воз. 25) 0 0 Перу Спортинг Кристал
22 ОД Аександер Каленс (1992-05-04)4 мај 1992 (воз. 27) 14 1 САД Њујорк Сити
23 СР Кристофер Гонсалес (1992-10-12)12 октомври 1992 (воз. 26) 12 1 Перу Спортинг Кристал

Група Б[уреди | уреди извор]

Aргентина[уреди | уреди извор]

Селектор: Лионел Скалони

Составот од 23 играчи бил објавен на 20 мај 2019.[14] На 3 јуни играчот од средниот ред Есекиел Паласиос бил заменет од Гвидо Писаро поради повреда.[15] На 14 јуни голманот Естебан Аранда бил заменет од Хуан Мусо исто така поради повреда.[16]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Франко Армани (1986-10-16)16 октомври 1986 (воз. 32) 5 0 Аргентина Ривер Плејт
2 ОД Хуан Фојт (1998-01-12)12 јануари 1998 (воз. 21) 3 0 Англија Тотенхем
3 ОД Николас Талјафико (1992-08-31)31 август 1992 (воз. 26) 14 0 Холандија Ајакс
4 ОД Ренцо Саравија (1993-06-16)16 јуни 1993 (воз. 25) 4 0 Аргентина Расинг
5 СР Леандро Паредес (1994-06-29)29 јуни 1994 (воз. 24) 12 1 Франција Париз Сен Жермен
6 ОД Херман Пецелја (1991-06-27)27 јуни 1991 (воз. 27) 7 1 Италија Фјорентина
7 СР Роберто Переира (1991-01-07)7 јануари 1991 (воз. 28) 16 2 Англија Вотфорд
8 СР Маркос Акуња (1991-10-28)28 октомври 1991 (воз. 27) 18 0 Португалија Спортинг Лисабон
9 НП Серхио Агуеро (1988-06-02)2 јуни 1988 (воз. 31) 90 39 Англија Манчестер Сити
10 НП Лионел Меси Captain sports.svg (1987-06-24)24 јуни 1987 (воз. 31) 130 67 Шпанија Барселона
11 СР Анхел Ди Марија (1988-02-14)14 февруари 1988 (воз. 31) 97 20 Франција Париз Сен Жермен
12 ГМ Агустин Марчесин (1988-03-16)16 март 1988 (воз. 31) 4 0 Мексико Америка
13 ОД Рамиро Фунес Мори (1991-03-05)5 март 1991 (воз. 28) 25 2 Шпанија Вилјареал
14 ОД Милтон Каско (1988-04-11)11 април 1988 (воз. 31) 2 0 Аргентина Ривер Плејт
15 СР Гвидо Писаро (1990-02-26)26 февруари 1990 (воз. 29) 2 0 Мексико Тигрес
16 СР Родриго Де Паул (1994-05-24)24 мај 1994 (воз. 25) 5 0 Италија Удинезе
17 ОД Николас Отаменди (1988-02-12)12 февруари 1988 (воз. 31) 60 4 Англија Манчестер Сити
18 СР Гвидо Родригес (1994-04-12)12 април 1994 (воз. 25) 3 0 Мексико Америка
19 НП Матијас Суарес (1988-05-09)9 мај 1988 (воз. 31) 3 0 Аргентина Ривер Плејт
20 СР Џовани Ло Селсо (1996-04-09)9 април 1996 (воз. 23) 13 1 Шпанија Бетис
21 НП Пауло Дибала (1993-11-15)15 ноември 1993 (воз. 25) 20 1 Италија Јувентус
22 НП Лаутаро Мартинес (1997-08-22)22 август 1997 (воз. 21) 7 4 Италија Интер
23 ГМ Хуан Мусо (1994-05-06)6 мај 1994 (воз. 25) 1 0 Италија Удинезе

Колумбија[уреди | уреди извор]

Селектор: Португалија Карлос Кеирос

Составот од 23 играчи бил објавен на 30 мај 2019.[17]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Давид Оспина (1988-08-31)август 31, 1988 (воз. 30) 94 0 Италија Наполи
2 ОД Кристијан Сапата (1986-09-30)септември 30, 1986 (воз. 32) 56 2 Италија Милан
3 ОД Стефан Медина (1992-06-14)јуни 14, 1992 (воз. 27) 10 0 Мексико Монтереј
4 ОД Сантјаго Аријас (1992-01-13)јануари 13, 1992 (воз. 27) 48 0 Шпанија Атлетико Мадрид
5 СР Вилмар Бариос (1993-10-16)октомври 16, 1993 (воз. 25) 19 0 Русија Зенит Санкт Петербург
6 ОД Вилјиам Тесилјо (1990-02-02)февруари 2, 1990 (воз. 29) 4 0 Мексико Леон
7 НП Дуван Сапата (1991-04-01)април 1, 1991 (воз. 28) 7 0 Италија Аталанта
8 СР Едвин Кардона (1992-12-08)декември 8, 1992 (воз. 26) 33 5 Мексико Пачука
9 НП Радамел Фалкао Captain sports.svg (1986-02-10)февруари 10, 1986 (воз. 33) 83 33 Франција Монако
10 СР Хамес Родригес (1991-07-12)јули 12, 1991 (воз. 27) 70 22 Германија Бајерн Минхен
11 СР Хуан Квадрадо (1988-05-26)мај 26, 1988 (воз. 31) 78 8 Италија Јувентус
12 ГМ Камило Варгас (1989-03-09)март 9, 1989 (воз. 30) 6 0 Колумбија Депортиво Кали
13 ОД Јери Мина (1994-09-23)септември 23, 1994 (воз. 24) 17 6 Англија Евертон
14 НП Луис Дијас (1997-01-13)јануари 13, 1997 (воз. 22) 3 1 Колумбија Хуниор
15 СР Матеус Урибе (1991-03-21)март 21, 1991 (воз. 28) 17 0 Мексико Америка
16 СР Џеферсон Лерма (1994-10-25)октомври 25, 1994 (воз. 24) 10 0 Англија Борнмут
17 ОД Кристијан Борха (1993-02-18)февруари 18, 1993 (воз. 26) 3 0 Португалија Спортинг Лисабон
18 СР Густаво Куелјар (1992-10-14)октомври 14, 1992 (воз. 26) 5 0 Бразил Фламенго
19 НП Луис Муриел (1991-04-16)април 16, 1991 (воз. 28) 24 2 Италија Фјорентина
20 НП Роџер Мартинес (1994-06-23)јуни 23, 1994 (воз. 24) 7 1 Мексико Америка
21 ОД Џон Лукуми (1998-06-26)јуни 26, 1998 (воз. 20) 0 0 Белгија Генк
22 ГМ Алваро Монтеро (1995-03-29)март 29, 1995 (воз. 24) 0 0 Колумбија Депортес Толима
23 ОД Давинсон Санчес (1996-06-12)јуни 12, 1996 (воз. 23) 19 0 Англија Тотенхем

Парагвај[уреди | уреди извор]

Селектор: Аргентина Едуардо Берисо

Составот од 23 играчи бил објавен на 29 мај 2019.[18] На 10 јуни, играчот од средниот ред Ричард Ортис испаднал поради повреда и бил заменет од Ричард Санчес.[19]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Антони Силва (1984-02-27)27 февруари 1984 (воз. 35) 27 0 Аргентина Уракан
2 ОД Иван Пирис (1989-03-10)10 март 1989 (воз. 30) 25 0 Парагвај Либертад
3 ОД Хуан Ескобар (1995-07-03)3 јули 1995 (воз. 23) 2 0 Парагвај Серо Портењо
4 ОД Фабијан Балбуена (1991-08-23)23 август 1991 (воз. 27) 9 0 Англија Вест Хем Јунајтед
5 ОД Бруно Валдес (1992-10-06)6 октомври 1992 (воз. 26) 24 1 Мексико Клуб Америка
6 СР Ричард Санчес (1996-03-29)29 март 1996 (воз. 23) 3 0 Парагвај Олимпија
7 НП Оскар Кардосо (1983-05-20)20 мај 1983 (воз. 36) 50 10 Парагвај Либертад
8 СР Родриго Рохас (1988-04-09)9 април 1988 (воз. 31) 19 0 Парагвај Олимпија
9 НП Федерико Сантандер (1991-06-04)4 јуни 1991 (воз. 28) 17 2 Италија Болоња
10 НП Дерлис Гонсалес (1994-03-20)20 март 1994 (воз. 25) 32 5 Бразил Сантос
11 НП Хуан Итурбе (1993-06-04)4 јуни 1993 (воз. 26) 9 0 Мексико УНАМ Пумас
12 ГМ Гатито Фернандес (1988-03-29)29 март 1988 (воз. 31) 7 0 Бразил Ботафого
13 ОД Хуниор Алонсо (1993-02-09)9 февруари 1993 (воз. 26) 20 1 Аргентина Бока Хуниорс
14 ОД Иван Торес (1991-02-27)27 февруари 1991 (воз. 28) 0 0 Парагвај Олимпија
15 ОД Густаво Гомес Captain sports.svg (1993-05-06)6 мај 1993 (воз. 26) 31 2 Бразил Палмеирас
16 СР Селсо Ортис (1989-01-26)26 јануари 1989 (воз. 30) 16 0 Мексико Монтереј
17 СР Ернан Перес (1989-02-25)25 февруари 1989 (воз. 30) 33 2 Шпанија Еспањол
18 ОД Сантјаго Арсамендија (1998-05-05)5 мај 1998 (воз. 21) 1 0 Парагвај Серо Портењо
19 НП Сесилио Домингес (1994-08-11)11 август 1994 (воз. 24) 13 0 Аргентина Индепендиенте
20 СР Матијас Рохас (1995-11-03)3 ноември 1995 (воз. 23) 2 0 Аргентина Дефенса и Хустисија
21 НП Оскар Ромеро (1992-07-04)4 јули 1992 (воз. 26) 38 3 Кина Шангај Шенхуа
22 ГМ Алфредо Агилар (1988-07-18)18 јули 1988 (воз. 30) 1 0 Парагвај Олимпија
23 СР Мигел Алмирон (1994-02-10)10 февруари 1994 (воз. 25) 16 0 Англија Њукасл Јунајтед

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "CONMEBOL Copa América Brasil 2019: Reglamento" [CONMEBOL Copa América Brazil 2019: Regulations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 26 April 2019. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 May 2019. Посетено на 29 April 2019.
 2. "Listas Oficiales de las 12 selecciones de la CONMEBOL Copa América - Brasil 2019" (шпански). CONMEBOL.com. 31 May 2019.
 3. "CONMEBOL Copa América Brasil 2019 NOMINA DE JUGADORES" (PDF). CONMEBOL.com (шпански). Confederación Sudamericana de Fútbol. 31 May 2019.
 4. "Seleção Brasileira: convocados por Tite para a Copa América 2019" (португалски). CBF. 17 May 2019. Посетено на 18 May 2019.
 5. "Neymar Jr. está desconvocado da Seleção Brasileira" (португалски). CBF. 6 June 2019. Посетено на 6 June 2019.
 6. "Willian está convocado para a Copa América 2019" (португалски). CBF. 7 June 2019. Посетено на 7 June 2019.
 7. "COMUNICADO OFICIAL DE LA FBF" (шпански). FBF Facebook. 11 June 2019.
 8. "Vaca por Ramallo, cambio en la Selección" (шпански). FBF Facebook. 11 June 2019.
 9. "La Vinotinto tiene sus 23 guerreros para la Copa América" (шпански). FVF. 30 May 2019.
 10. "Yeferson Soteldo sustituirá a Adalberto Peñaranda en la Copa América" (шпански). FVF. 8 June 2019.
 11. "SELECCIÓN MAYOR: RICARDO GARECA ANUNCIÓ A LOS 23 CONVOCADOS PARA LA COPA AMÉRICA BRASIL 2019" (шпански). FPF. 30 May 2019.
 12. "COMUNICADO" (шпански). Selección Peruana Twitter. 10 June 2019.
 13. "COMUNICADO" (шпански). Selección Peruana Twitter. 11 June 2019.
 14. "Lista de convocados para la Copa América" (шпански). AFA. 20 May 2019.
 15. "Guido Pizarro convocado a la Copa América" (шпански). AFA. 3 June 2019.
 16. "Parte médico de Esteban Andrada". AFA. 14 June 2019.
 17. "LISTA DE 23 JUGADORES PARA LA COPA AMÉRICA BRASIL 2019" (шпански). FCF. 30 May 2019.
 18. "La lista definitiva (23) de la Albirroja para la Copa América "Brasil 2019"". apf.org.py (шпански). APF. 29 May 2019.
 19. "Oficial: Richard Sánchez convocado a la Albirroja para la Copa América en sustitución de Richard Ortiz". apf.org.py (шпански). APF. 10 June 2019.