Финале на Копа Америка 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финале на Копа Америка 2019
Estádio Maracanã 1.jpg
Стадионот Маракана во Рио де Жанеиро бил домаќин на финалето.
ПрвенствоКопа Америка 2019
Датум7 јули 2019 (2019-07-07)
СтадионМаракана, Рио де Жанеиро
Играч на натпреваротЕвертон (Бразил)[1]
СудијаЧиле Роберто Тобар
2016
2020

Финале на Копа Америка 2019 бил фудбалски натпревар со кој се одредил победникот на Копа Америка 2019. Натпреварот се одржал на 7 јули 2019 година на стадионот Маракана во Рио де Жанеиро, Бразил. Во финалето играле домаќинот Бразил и Перу.[2][3][4] Двете репрезентации претходно веќе одиграле еден меѓусебен натпревар на турнирот во рамките на групата А, во кој Бразил победил со 5-0.

Во финалето Бразил го победил Перу со 3-1 и ја освоил својата деветта титула на Копа Америка, прва после 2007 година.

Патот до финалето[уреди | уреди извор]

Бразил Рунда Перу
Противници Резултат Групна фаза Противници Резултат
 Боливија 3–0 Натпревар 1  Венецуела 0–0
 Венецуела 0–0 Натпревар 2  Боливија 3–1
 Перу 5–0 Натпревар 3  Бразил 0–5
Победник на Група A
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Бразил 7 3 2 1 0 8 0 +8
2.  Венецуела 5 3 1 2 0 3 1 +2
3.  Перу 4 3 1 1 1 3 6 -3
4.  Боливија 0 3 0 0 3 2 9 -7
Завршен поредок Трето место во Група A
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Бразил 7 3 2 1 0 8 0 +8
2.  Венецуела 5 3 1 2 0 3 1 +2
3.  Перу 4 3 1 1 1 3 6 -3
4.  Боливија 0 3 0 0 3 2 9 -7
Противници Резултат Нокаут фаза Противници Резултат
 Парагвај 0–0 (4–3 п) Четвртфинале  Уругвај 0–0 (5–4 п)
 Аргентина 2–0 Полуфинале  Чиле 3–0

Натпреварот[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]


Бразил
Перу
GK 1 Алисон
RB 13 Дани Алвес Captain sports.svg
CB 4 Маркињос
CB 2 Тијаго Силва добил жолт картон во 53-тата минута 53'
LB 12 Алекс Сандро
CM 8 Артур
CM 5 Каземиро
RW 9 Габриел Жезус Yellow cardYellow cardRed card 30', 70'
AM 11 Филипе Коутињо заменет 77'
LW 19 Евертон заменет 90+3'
CF 20 Роберто Фирмино заменет 75'
Замени:
FW 21 Ришарлисон добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' влегол во игра 75'
DF 14 Едер Милитао влегол во игра 77'
MF 15 Алан влегол во игра 90+3'
Селектор:
Тите
BRA-PER 2019-07-07.svg
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула добил жолт картон во 84-тата минута 84'
CB 15 Карлос Самбрано добил жолт картон во 68-мата минута 68'
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
CM 13 Ренато Тапија добил жолт картон во 49-тата минута 49' заменет 82'
CM 19 Јошимар Јотун заменет 78'
RW 20 Едисон Флорес
AM 8 Кристијан Куева
LW 18 Андре Карилјо заменет 86'
CF 9 Паоло Гереро Captain sports.svg
Замени:
FW 11 Раул Руидијас влегол во игра 78'
MF 23 Кристофер Гонсалес влегол во игра 82'
FW 14 Анди Поло влегол во игра 86'
Селектор
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Евертон (Бразил)[1]

Помошни судии:[5]
Чиле Кристијан Шиман
Чиле Клаудио Риос
Чевтрти судија:
Венецуела Алексис Ерера
Video assistant referee:
Чиле Хулио Баскуњан
VAR помошници:
Колумбија Николас Галјо
Колумбија Александер Гусман

Правила на натпреварот[6]

  • 90 минути.
  • 30 минути продолженија ако е потребно.
  • Пенали ако резултатот и понатаму е нерешен.
  • Максимално 12 играчи на клупата.
  • Максимално 3 замени, со можност за четврта доколку се влезе во продолженија.

Статистика[уреди | уреди извор]

Вкупно[7]
Бразил Перу
Постигнати голови 3 1
Вкупно шутеви 12 7
Шутеви во гол 3 2
Посед на топка 54% 46%
Извршени прекршоци 25 21
Жолти картони 2 3
Црвени картони 1 0
Офсајди 0 0
Корнери 3 4
Одбрани 1 0

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]