Алан Маркес Лоуреиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алан
Лични податоци
Полно име Алан Маркес Лоуреиро
Роден на 8 јануари 1991(1991-01-08)(33 г.)
Роден во Рио де Жанеиро, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон Евертон
Број 6
Младинска кариера
Мадуреира Мадуреира
Васко да Гама Васко да Гама
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2012 Васко да Гама Васко да Гама 51 (0)
2017-2019 Удинезе Удинезе 104 (1)
2015-2020 Наполи Наполи 168 (11)
2020- Евертон Евертон 31 (0)
Репрезентација
2011 Бразил Бразил 20 2 (0)
2018- Бразил Бразил 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10 ноември 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16 ноември 2014

Алан Маркес Лоуреиро (роден на 8 јануари 1991 во Рио де Жанеиро), попознат само како Аланбразилски фудбалер, играч од средниот ред на Евертон и на бразилската репрезентација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Класичен централен играч од средниот ред или мецала, со посилна десна нога, опремен со висок квалитет во фазата на стопирање на противничките играчи и физичка сила што го прави еден од најдобрите играчи на светот во враќањето на поседот на топката на својот тим. Умее да освојува простор и да напредува на противничката половина со топката во нозете и поседува одлични технички квалитети. Важи за еден од најдобрите играчи од средниот ред на светската фудбалска сцена.[1][2][3][4]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Мадуреира и Васко да Гама[уреди | уреди извор]

Тој ја започнал својата кариера во 2007 година, кога дошол во екипата на Мадуреира каде играл шест месеци во младинските категории пред да се пресели на позајмица, во Васко да Гама во 2008 година. Во 2009 година, откако позајмицата му истекла, Васко да Гама решиле да го откупат Алан иако за време на периодот под заем тој не настапил ниту еднаш за првиот тим. Сепак, веднаш по потпишувањето траен договор со Васко да Гама тој бил приклучен меѓу играчите кои го сочинуваат првиот тим. Тој го имал своето деби во Серија Б на 5 септември, за време на првенствениот натпревар против Атлетико Гојаненсе.[5] На 11 ноември, за време на првенствениот натпревар против Кампинесе, го добил првиот црвен картон во својата кариера.[6] За време на натпреварот од Копа Судамерикана против Клуб Аурора го постигнал својот прв гол во професионалната кариера.[7]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Бразил Васко да Гама[уреди | уреди извор]

2009
2011

Италија Наполи[уреди | уреди извор]

2019-2020

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Бразил Бразил[уреди | уреди извор]

под 20 години
2011
сениорска репрезентација
2019

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-10-26. Посетено на 2021-12-04.
  2. http://www.mondoudinese.it/2015/03/da-pizarro-ad-allan-il-ruolo-che-non-ce/[мртва врска]
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2021-12-04.
  4. http://www.sportmediaset.mediaset.it/calcio/napoli/napoli-e-iniziata-l-era-sarri-allan-giocatore-completo-_1070777-201502a.shtml
  5. soccerway.com (уред.). http://it.soccerway.com/matches/2009/09/05/brazil/serie-b/atletico-clube-goianiense/cr-vasco-da-gama/772578/. Посетено на 10 maggio 2012. Занемарен непознатиот параметар |titolo= (се препорачува |title=) (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  6. soccerway.com (уред.). „Campinense vs. Vasco da Gama 0 - 1“. Посетено на 10 мај 2012.
  7. soccerway.com (уред.). „Vasco da Gama vs. Aurora 8 - 3“. Посетено на 10 мај 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]